Ratatouille (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ratatouille
Originálny názov Ratatouille
Žáner rodinná komédia
Dĺžka 111 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 2007
Dátum uvedenia 22. jún 2007 (Los Angeles)
29. jún 2007 (USA)
Spoločnosť Walt Disney Pictures
Pixar Animation Studios
Rozpočet 150 miliónov $
Zárobok 623,7 miliónov $
Filmový štáb
Réžia Brad Bird
Scenár Brad Bird
Námet Jan Pinkava
Brad Bird
Jim Capobianco
Produkcia Brad Lewis
Hudba Michael Giacchino
Strih Darren Holmes
Stan Webb
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Ratatouille je americký animovaný komediálny film z roku 2007 od spoločnosti Pixar distribuovaný spoločnosťou Buena Vista Pictures Distribution. Premiéru mal 29. júna 2007 v USA. Jeho režisérom bol spočiatku Jan Pinkava, ale rozpracovaný film od neho prevzal Brad Bird, ktorý ho čiastočne prepracoval a dokončil.

Ratatouille je tiež francúzsky pokrm – dusená zelenina s bylinkami známa tiež pod názvom „rímsky hrniec“.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Film sa odohráva v Paríži. Hlavný hrdina, potkan Remy, nechce žiť na skládke ako jeho predkovia. Je labužníkom a túži stať sa kuchárom vyhlásenej reštaurácie.

Jeho túžba po dobrom jedle ho dovedie až do Paríža, priamo pred vyhlásenú reštauráciu Gusteau's. Využije príležitosť a nahliadne oknom, načo spadne dole, priamo do kuchyne. Potom, čo je pri úprave práve vareného jedla pristihnutý najprv upratovačom Linguinim a neskôr šéfkuchárom Skinnerom, mu začína boj o prežitie. Linguini dostane za úlohu Remyho zabiť. Medzitým sa však varený pokrm dostane až na taniere návštevníkov reštaurácie, ktorým neobyčajne zachutí, a Skinner nariadi Linguinimu polievku uvariť znova, tentokrát pod bedlivým dozorom väčšiny kuchárov. Linguini si uvedomí, že je stratený. Po chvíľke ale dostáva plán - naučiť Remyho ovládať ťahaním za vlasy jeho telo tak, aby bol schopný variť. Linguiniho sláva rastie a deň návštevy gurmánskeho kritika Antona Ega, ktorý má rozhodnúť o budúcnosti reštaurácie, sa nezadržateľne blíži ...

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ratatouille (film) na českej Wikipédii.