Preskočiť na obsah

Redaktor:Bazinga.ml/pieskovisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pieskovisko 2 · Pieskovisko 3 · Pieskovisko 4 · Pieskovisko 5 · Pieskovisko 6 · Pieskovisko 7

MŠK Spartak Medzilaborce
Celý názovMestský športový klub Spartak Medzilaborce
Založený1922
Majiteľmesto Medzilaborce
PredsedaSlovensko Vladislav Višňovský
TrénerSlovensko Róbert Potoma
LigaMajstrovstvo regiónu IV. liga Východ
Domáce farby
Hosťovské farby

MŠK Spartak Medzilaborce je slovenský futbalový klub sídliaci v meste Medzilaborce, bol založený v roku 1922. V súčasnosti je účastníkom Majstrovstva regiónu IV. liga Východ.[1]

História[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1922 vzniklo mužstvo s názvom AFK Medzilaborce[2] vďaka založeniu Sokolskej organizácie v meste, ktorá organizovala miestne akadémie, oslavy, kultúrno-spoločenské a športové podujatia. Historicky prvé mužstvo bolo zložené z českých dôstojníkov, úradníkov a financov, ktorí už mali pri príchode do Medzilaboriec skúsenosti s aktívnou futbalovou činnosťou. Klub sa v roku 1922 zúčastnil majstrovstiev Východoslovenskej župy v II. okrsku (košického okrsku), kedy skončil na poslednom 8.mieste. Aj keď na účasť v súťaži neboli vytvorené podmienky, futbaloví nadšenci z mesta a z okolia organizovali príležitostné nesúťažné stretnutia, do čoho sa zapájali aj mladí muži a chlapci.[3]

Káder mužstva zo začiatku 30. rokov.

Aj keď prvá účasť v súťaži zaznamenala neúspešný výsledok, mala dopad na širokú verejnosť – vzbudila záujem o šport u miestnych obyvateľov. Autormi myšlienky obnoviť činnosť futbalového klubu v Medzilaborciach boli Emil Andrejkovič, František Psota a Jaroslav Myšička. V roku 1930 tak vznikol klub ŠK Rusj Medzilaborce – inšpiráciou pre názov sa stal klub ŠK Rusj Užhorod nachádzajúci sa na vtedajšej Podkarpatskej Rusi. Prevažnú časť hráčov tvorili učitelia s rusínskym pôvodom. Mužstvo sa potrebovalo vysporiadať so zložitou ekonomickou situáciou – nedostatok finančných prostriedkov neumožňoval zakúpenie základnej výbavy pre futbalistov. Výstroj si preto museli zakúpiť hráči sami a iba určitú časť prostriedkov tvorili milodary od židovských obchodníkov a vybrané vstupné – prvé ozajstné dresy si zakúpili až v roku 1929. Domáce zápasy sa uskutočňovali pri vodnom toku smerom na Borov. Mužstvo sa zúčastňovalo iba priateľských zápasov – vzhľadom na to, že si klub nemohol dovoliť cestu vlakom, hrával zápasy iba s mužstvami z okresov Zemplínskej župy. V roku 1937 sa zapojilo aj východoslovenskej futbalovej súťaže, k čomu napomáhala športová sekcia Spoločnosti Alexandra Duchnoviča. Pod vplyvom postupného nástupu HSĽS k moci počas roka 1938 sa nevyhnutnou podmienkou pre účasť v krajskej súťaží stala zmena názvu na ŠK HG Medzilaborce (odvodený od Hlinkovej gardy). Keďže väčšina členov klubu odmietla splniť túto podmienku, mužstvo až do konca druhej svetovej vojny malo zákaz hrať v súťažiach.[3] Počas tohto obdobia medzilaboreckí futbalisti hrávali len príležitostné priateľské zápasy proti klubom z okolitých miest (Stropkov, Svidník, Humenné, Vranov nad Topľou, Michalovce).[3]

Po vojne bola opätovne založená telovýchovná jednota Sokol. U obyvateľov mesta sa opäť prejavil záujem o futbal, a tak sa príležitostne usporadúvali zápasy v rámci okresu. Aby sa mohol futbal hrávať, národný výbor ŠK Rusj povolil 11. júla 1947 tzv. prosbopisnú zbierku v celom okrese Medzilaboriec na organizovanie športu. V rokoch 1945 až 1948 v meste pôsobil futbalový oddiel Živnostenského spoločenstva podporovaný podnikom RSD (Roľnícke strojové družstvo), vďaka čomu sa mužstvo ŠK Rusj Medzilaborce medzi rokmi 1946 až 1949 zúčastnilo krajského majstrovstva v rámci Východoslovenskej futbalovej župy. Klub finančne podporovali miestni obchodníci. Vstupné pre divákov bolo v hodnote dobrovoľnej sumy.

V roku 1952 v Medzilaborciach vznikla dobrovoľná športová organizácia. Keďže pracovné príležitosti v meste sa orientovali hlavne na drevársku výrobu a na lesníctvo, klub prijal názov DŠO Tatran Medzilaborce, čím sa zvýraznila spolupráca s miestnymi podnikmi v drevospracujúcom priemysle a lesníctve. Klub odohral prvý medzinárodný zápas 9. mája 1956 proti poľskému mužstvu KS Stal Sanok, pričom na domácom ihrisku prehral 3:5. Obe mužstvá následne začali intenzívnu spoluprácu zameranú na rozvoj rôznych vekových kategórií v rámci klubov. V roku 1958 došlo k ďalšej zmene názvu na DŠO Lokomotíva Medzilaborce. Výbor a vedenie dobrovoľnej športovej organizácie nadviazal kontakt so závodom Transporta, vďaka čomu sa začali vytvárať telovýchovné objekty a zariadenia.

V 60. rokoch sa vďaka rozšíreniu výroby závodu Transporta zlepšili podmienky pre mužstvo, keď sa skvalitnili materiálne a priestorové podmienky pre klub. Došlo k oploteniu ihriska (1964), k zhotoveniu konštrukcie tribúny (1966), k úprave hracej plochy a k dokončeniu tribúny so sociálnymi zariadeniami (1968). Zlepšenie materiálnych podmienok na štadióne podnietilo rozšírenie pôsobnosti mužstva aj do kategórie dorastencov a žiakov. Podpora zo strany závodu Transporta podnietila to, že 19. mája 1963 nastala zmena názvu na TJ Spartak Transporta Medzilaborce. Mužstvo (vtedy ešte pod názvom DŠO Lokomotíva Medzilaborce) prvýkrát v sezóne 1961/62 štartovalo aj v súťaži dorastu. Dorastencov, ktorí sa zúčastnili I. A triedy oblastnej súťaže, trénoval Andrej Basarab. Výsledkom popularizácie futbalu medzi mladou generáciou bolo zaradenie družstiev žiakov do súťaží od ročníku 1969/70 (prvým trénerom sa stal Michal Lutaš). Od roku 1963 je v Medzilaborciach každoročne organizovaný Festival kultúry a športu. Súčasťou programu je aj futbalový turnaj, ktorého sa okrem medzilaboreckého klubu zúčastňujú aj ďalšie mužstvá zo Slovenska, Poľska, Ukrajiny, Česka, Srbska a Maďarska. Keď došlo k zmene názvu miestneho závodu Transporta na Mostáreň, klub prijal nový názov TJ Spartak Mostáreň Medzilaborce.[3] V 60. rokoch existovalo aj B-mužstvo Medzilaboriec – prvýkrát v sezóne 1961/62 štartovalo v okresnej súťaži, kde pôsobilo až do sezóny 1964/1965, kedy bolo na dlhé obdobie zrušené.

Káder mužstva v sezóne 1978/79.

Najúspešnejším obdobím v histórii futbalového klubu sú 70.roky. K skvalitneniu podmienok prispelo aj vybudovanie nového závodu Jablonecké sklárne v Medzilaborciach.[3] Došlo k rekonštrukcii ústredného kúrenia v zázemí štadióna (1970), zriadeniu tréningového ihriska (1971) a rekonštrukcii hlavnej hracej plochy, keď bol položený nový trávnik (1975). Predpokladom zlepšenia výsledkov bolo vedenie kategórií dorastencov a žiakov. Skvalitnenie podmienok viedlo k tomu, aby mužstvá dospelých aj dorastu v roku 1972 v svojich kategóriách postúpili do krajských majstrovstiev. Mužstvo dospelých v sezóne 1971/72 skončilo na 1. mieste I. A triedy, a tak postúpilo do krajskej súťaže (hráči: Pavel Lukáčik, Pavel Hoč, Ing. Michal Vaco, Michal Turok-Hetteš, MUDr. Ladislav Unoka, Ladislav Naščák, Peter Jalč, Emil Halajčík, Peter Čerevka, Vladimír Filipovič, Milan Hodor, Pavel Hnatič, Pavel Gejdoš, Pavel Cepko, Martin Kováč, Michal Rebej, Karol Mazanec, Mikuláš Vladykanin, Alexander Bochyn; tréner: Ján Mycio; predseda výboru FO TJ Medzilaborce: Ing. Jozef Ledida). Najlepším strelcom bol Pavel Cepko so 17 gólmi. Zároveň do krajských majstrovstiev postúpil aj dorast. Najúspešnejším strelcom bol Jaroslav Mazanec (29 gólov). Úspešné výsledky dorasteneckého mužstva vedeného trénerom Jozefom Loziakom sa stalo dôvodom, prečo najlepší hráči prenikali priamo do mužstva dospelých. Klub pred sezónou 1973/74 zmenil názov na TJ Spartak Vihorlat Medzilaborce, keď závod Mostáreň bol pričlenený k národnému podniku Vihorlat v Snine.[3] Počas sezóny 1976/77 TJ Spartak Vihorlat Medzilaborce postúpil do finále krajskej časti Slovenského pohára, v ktorom prehral s TJ Vagónkou Poprad.[4] Vyvrcholením obdobia bol postup dospelých do celoslovenskej súťaže – divízie východ po víťazstve v majstrovstvách kraja 1978/79 (hráči: Michal Brecik, Pavel Lukáčik, Štefan Gajdoš, Roman Martončík, Štefan Vasilenko, Martin Kováč, Michal Kulík, Dušan Žigo, Vladimír Gaľ, Michal Ninčák, Michal Rebej, Karol Mazanec, Vladimír Cepko, Jozef Lazorčík, Michal Zozuľák, Jozef Gajda, Peter Riško, Andrej Kurečka, Pavel Suško, Vladimír Kusko; tréner: Dušan Kriak). Výsledok v sezóne 1978/79 predstavuje najúspešnejšiu sezónu v histórii klubu. Klub odohral ročník 1979/80 v divízii východ, čo predstavovalo  historicky prvú účasť v súťaži riadenej Slovenským futbalovým zväzom – v konečnom hodnotení umiestnil na 4. mieste. V rokoch 1971 – 97 mužstvo používalo vlajku obsahujúcu názov klubu Spartak Medzilaborce a v strede nepravidelný geometrický tvar a znak s písmenom M symbolizujúci závody Transporta, Mostáreň a Vihorlat.

Klub zaznamenal na začiatku 80. rokov prepad kvôli generačnej výmene kádru a následkom straty možnosti udržať kvalitných hráčov – v priebehu 2 sezón vypadol z divízie východ celoslovenskej súťaže až do I. A triedy. V sezóne 1988/89 dorastenecké mužstvo po 17 rokoch vypadlo z najvyššej krajskej súťaže.

Štadión v Medzilaborciach.

Úpadkom 2 nosných podnikov v MedzilaborciachVihorlat a Jablonecké sklárne v roku 1997 bol TJ Spartak Medzilaborce nahradený novým subjektom – ŠK Štart Medzilaborce.[3] Mužstvo v roku 1996 vytvorilo medzinárodný kontakt so srbským (bývalým juhoslovanským) klubom – SD Rusin Ruski Krstur. V rokoch 1997 až 2002 ŠK Štart Medzilaborce v meste organizoval turnaj o pohár riaditeľa Labstroja. Medzi rokmi 1997 a 2001 vychádzal bulletin informujúci o hráčoch, tréneroch či súperoch – pripravovali ho Ing. Miroslav Zozuľák, Ing. Slavomír Čerevka a Ing. Peter Ledida. Klub od roku 1997 používa modrobielu vlajku s okrúhlym znakom v strede obsahujúcim futbalovú loptu, do ktorej je umiestnený erb Medzilaboriec, a biely kruh, kde je umiestnený názov klubu v modrej farbe. Autorom grafického návrhu je Vladimír Cepko.

Káder mužstva v sezóne 2021/22.

V dôsledku obavy z vypadnutia v sezóne 2002/03 zo IV. ligy skupiny Sever sa vedenie klubu ŠK Štart Medzilaborce dohodlo s klubom HFC Humenné, že medzilaborecké mužstvo vytvorí preňho farmárske mužstvo a bude súťažiť pod názvom HFC Humenné B, pričom značku ŠK Štart prevzalo mužstvo z Volice. Klub pred ročníkom 2007/08 prešiel pod správu mesta s názvom MŠK Spartak Medzilaborce. Od ročníka 2012/13 klub štartuje v IV. lige skupiny Sever dospelých riadenou VsFZ.

Medzinárodné pôsobenie[upraviť | upraviť zdroj]

Klub odohral prvé zápasy na medzinárodnej úrovni až v povojnovom období. Svoju prvú medzinárodnú prezentáciu zaznamenal 9. máj 1956, keď vedenie klubu do Medzilaboriec pozvalo KS Stal Sanok. Zápas sa skončil prehrou domácich 3:5. Obe mužstvá následne začali intenzívnu spoluprácu zameranú na rozvoj rôznych vekových kategórií v rámci klubov. 22. júla 1956 sa uskutočnila odveta v Sanoku, čo predstavuje prvý zápas mužstva v zahraničí. Kontakt nadviazal aj s mestom Dębica – v tom istom roku klub odobral dva medzinárodné zápasy s klubom KS Wisloka Dębica. Počas 60. a 70. rokov dochádzalo ku kontaktu s klubmi zo Zakarpatskej oblasti (Perečín, Rachiv, Berehovo).

Klub odohral viacero stretnutí s českými klubmi (Čáslavice). Pred sezónou 1959/60 absolvoval prípravný zápas v meste Dačice. V rámci prípravy pred sezónami odohral zápasy s mužstvami z miest a obcí v Poľsku (Przemyśl, Sanok, Krosno, Zarszyn, Kolbuszowa Dolna, Kozienice, Stalowa Wola, Jasło, Polna), na Ukrajine (Rachiv, Berehovo).

Mužstvo v roku 1995 vytvorilo na základe kontaktov Rusínskej obrody medzinárodný kontakt s juhoslovanským (v súčasnosti srbským) klubom – SD Rusin Ruski Krstur. V auguste prvýkrát klub vycestoval do vtedajšej Juhoslávie, kde v obci Ruski Krstur odohral dve prípravné stretnutia. Kontakt medzi oboma klubmi pokračuje aj v súčasnosti.

Klub absolvuje od roku 1963 športový turnaj v rámci Festivalu kultúry a športu usporadúvanom mestom Medzilaborce. Okrem slovenských klub sa ho zúčastňujú aj zahraničné. Prvým klubom zo zahraničia bolo v roku 1964 mužstvo Polonia Przemyśl. Turnaj doteraz absolvovali mužstvá z Poľska (Sanok), z Ukrajiny (Kartonik Rachiv, Chimik Perečín), z Maďarska (SBTC Kazinczbarcsika), z Česka (BOPO Třebíč).

Najvýraznejšie osobnosti[upraviť | upraviť zdroj]

.

Názvy klubu[upraviť | upraviť zdroj]

1922 - AFK Medzilaborce.

1930 - ŠK Rusj Medzilaborce.

1952 - DŠO Tatran Medzilaborce.

1957 - DŠO Lokomotíva Medzilaborce.

1962 – TJ Spartak Transporta Medzilaborce.

1966 – TJ Spartak Mostáreň Medzilaborce.

1973 - TJ Spartak Vihorlat Medzilaborce.

1997 - ŠK Štart Medzilaborce.

2007 - MŠK Spartak Medzilaborce.

Prehľad umiestnení[upraviť | upraviť zdroj]

Dospelí[upraviť | upraviť zdroj]

dospelí
sezóna súťaž umiestnenie tréner počet bodov
1922/23 majstrovstvá Východoslovenskej župy – II. okrsok 8.miesto 2
1923/24 Mužstvo sa v sezónach 1923/24 až 1936/37 nezúčastňovalo súťaží.
1924/25
1925/26
1926/27
1927/28
1928/29
1929/30
1930/31
1931/32
1932/33
1933/34
1934/35
1935/36
1936/37
1937/38
1938/39 Mužstvo v období vojnového Slovenského štátu malo zákaz zúčastňovať sa súťaží.
1939/40
1940/41
1941/42
1942/43
1943/44
1944/45
1945/46
1946/47 .miesto
1947/48 III. trieda Zemplín .miesto
1948/49 III. trieda Zemplín .miesto
1949/50 III. trieda Zemplín .miesto
1950/51 III. trieda Zemplín .miesto
1951/52 III. trieda Zemplín .miesto
1952/53 .miesto
1953/54 .miesto Peter Džugan, Andrej Mochnáč
1954/55 .miesto
1955/56 krajská súťaž 6 .miesto 25
1956/57 .miesto
1957/58 I. B trieda Zemplín 1.miesto Štefan Varga 54
1958/59 I.A trieda Prešovského kraja 11. miesto Andrej Mochnáč 21
1959/60 I.A trieda Prešovského kraja 8. miesto František Babják 24
1960/61 I.A trieda 10.miesto Michal Dimun, Vojtech Baran 17
1961/62 I.A trieda

B: okresná súťaž

11. miesto Andrej Mochnáč, Vojtech Baran A: 20

B:

1962/63 I.A trieda 9. miesto Vojtech Baran 25
1963/64 I.A trieda

B: okresná súťaž

A: 10. miesto

B: 3.miesto

A:Peter Štefunka, Vojtech Baran

B:

A: 25

B:

1964/65 A: I.A trieda

B: okresná súťaž

A: 10. miesto

B: 11. miesto

Anton Geletka, Michal Dimun, Andrej Tarča
1965/66 I.A trieda 4.miesto Andrej Mochnáč
1966/67 I.A trieda 6.miesto Peter Smetana
1967/68 I.A trieda 8.miesto Peter Smetana
1968/69 I.A trieda 5.miesto Vojtech Baran
1969/70 I.A trieda .miesto Milan Winkler
1970/71 I.A trieda .miesto Milan Winkler
1971/72 I.A trieda 1.miesto František Babják, Ján Mycio 38
1972/73 majstrovstvá kraja 11.miesto Ján Mycio, Michal Hetteš
1973/74 majstrovstvá kraja 11.miesto Michal Hetteš
1974/75 majstrovstvá kraja 10.miesto Michal Hetteš
1975/76 majstrovstvá kraja 11.miesto Michal Hetteš
1976/77 majstrovstvá kraja 11.miesto Štefan Gerzanič

Andrej Mochnáč

Vasiľ Smetana

1977/78 majstrovstvá kraja 4.miesto Dušan Kriak
1978/79 majstrovstvá kraja 1.miesto Dušan Kriak 40
1979/80 divízia východ 4.miesto Dušan Kriak 23
1980/81 divízia východ 12.miesto Dušan Kriak
1981/82 majstrovstvá kraja 14.miesto Michal Hetteš
1982/83 I.A trieda 4.miesto Michal Hetteš, Michal Lutaš
1983/84 majstrovstvá kraja 12.miesto Vladimír Žídek, Michal Lutaš, Mikuláš Kaskó
1984/85 krajské majstrovstvá 7.miesto Mikuláš Kaskó 30
1985/86 majstrovstvá kraja 7.miesto Mikuláš Kaskó, Jozef Štafura
1986/87 krajské majstrovstvá 8.miesto Jozef Štafura
1987/88 I.A trieda skupina východ 10.miesto Jozef Štafura, Pavol Bakalár
1988/89 I.A trieda skupina východ 11.miesto Pavel Lukáčik st.
1989/90 I.A trieda skupina východ 11.miesto Martin Kováč
1990/91 I.A trieda skupina východ .miesto Martin Kováč

Vladimír Cepko (poverený)

1991/92 I.A trieda skupina východ 8.miesto Michal Derco
1992/93 I.A trieda skupina východ 7.miesto Michal Derco

Jozef Chochoľák

1993/94 I.A trieda skupina východ 8.miesto Jozef Chochoľák
1994/95 I.A trieda skupina východ 7.miesto Michal Derco

Vladimír Cepko

1995/96 IV. liga skupiny sever .miesto Vladimír Cepko

Leonid Kocurišin

1996/97 IV. liga skupiny sever 6.miesto Leonid Kocurišin
1997/98 IV. liga skupiny sever .miesto Leonid Kocurišin
1998/99 IV. liga skupiny sever 4.miesto Leonid Kocurišin
1999/00 IV. liga skupiny sever 2.miesto Leonid Kocurišin
2000/01 IV. liga skupiny sever 5.miesto Leonid Kocurišin

Alojz Špak

2001/02 IV. liga skupiny sever .miesto Leonid Kocurišin

Jozef Lazorčík

2002/03 IV. liga skupiny sever 15.miesto Jozef Lazorčík

Alojz Špak

2003/04 V. liga .miesto Alojz Špak
2004/05 okresná liga 1.miesto Alojz Špak
2005/06 V. liga 2.miesto Alojz Špak
2006/07 IV. liga 15.miesto Alojz Špak

Víťazoslav Lukáčik

2007/08 IV. liga 16.miesto Víťazoslav Lukáčik
2008/09 V. liga – skupina severovýchod 1.miesto Víťazoslav Lukáčik
2009/10 IV. liga 4.miesto Miroslav Kovaľ
2010/11 IV. liga 5.miesto Gabriel Lukáčik
2011/12 IV. liga

B: III.trieda

A:5.miesto

B:.miesto

Víťazoslav Lukáčik
2012/13 V. liga sever VsFZ 5.miesto Víťazoslav Lukáčik
2013/14 V. liga sever VsFZ 13.miesto Víťazoslav Lukáčik
2014/15 IV. liga sever VsFZ 4.miesto Víťazoslav Lukáčik
2015/16 IV. liga sever VsFZ 9.miesto Víťazoslav Lukáčik
2016/17 IV. liga sever VsFZ 7.miesto Víťazoslav Lukáčik
2017/18 IV. liga sever VsFZ 10.miesto Víťazoslav Lukáčik
2018/19 IV. liga sever VsFZ 6.miesto Víťazoslav Lukáčik

Kamil Pavlík

2019/20 IV. liga sever VsFZ 5.miesto Víťazoslav Lukáčik
2020/21 IV. liga sever VsFZ 7.miesto Víťazoslav Lukáčik
2021/22 IV. liga sever VsFZ 6.miesto Víťazoslav Lukáčik
2022/23 Majstrovstvo regiónu IV. liga Východ 9.miesto Víťazoslav Lukáčik

Róbert Potoma

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Majstrovstvo regiónu IV. liga Východ | Východoslovenský futbalový zväz [online]. sportnet.sme.sk, rev. 2022-08-22, [cit. 2022-08-30]. Dostupné online.
  2. HORÁK, Jindřich; KRÁL, Lubomír. Encyklopedie našeho fotbalu. 1. vyd. Praha : Libri, 1997. Počet strán: 702. ISBN 80-85983-22-2. (po česky)
  3. a b c d e f g PROTIVŇÁK, Vladimír. Publikácia k oslavám 100. výročia futbalu v Medzilaborciach (1922 - 2022). 1. vyd. Medzilaborce : Mestský úrad v Medzilaborciach, 2022. S. 6, 13, 40.
  4. FK Poprad [online]. [Cit. 2021-07-15]. Dostupné online. Archivované 2019-08-16 z originálu.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • HORÁK, Jindřich; KRÁL, Lubomír. Encyklopedie našeho fotbalu. 1.. vyd. [s.l.] : [s.n.]. 701 s. ISBN 978-808-598-322-7. (po česky)
  • PAJTAŠ, Ivan. Chemlon, do toho!. 1.. vyd. [s.l.] : Tlačiareň svidnícka, 2007. ISBN 978-80-969-6551-9.
  • CEPKO, Vladimír. 90 rokov futbalu v Medzilaborciach. 1.. vyd. Medzilaborce : Mestský úrad, Medzilaborce, 2012. 143 s. ISBN 978-80-971068-2-9.
  • regionálny denník Východoslovenské noviny vydávaný v rokoch 1958 až 1989.
  • denník Slovenský východ vydávaný v rokoch 1919 až 1937.
  • Denník šport.
  • týždenník TIP.
  • regionálny týždenník Podvihorlatské noviny vydávaný od roku 1960.
  • regionálny týždenník Pod Vihorlatom.
  • MŠK Spartak Medzilaborce na stránke Východoslovenského futbalového zväzu.
  • MŠK Spartak Medzilaborce [online]. Sportnet (SME), rev. 2022-06-19, [cit. 2022-04-07]. Informácie o futbalom mužstve MŠK Spartak Medzilaborce na portáli Sportnet - Futbalnet. Dostupné online.
  • CEPKO, Vladimír. Futbal v prihraničnom mestečku začali rozvíjať Česi. Dnes má klub sto rokov [online]. Sportnet (SME), 2022-06-01, [cit. 2022-07-04]. Dostupné online.