Volica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Volica
obec
Cerkev Zosnutia Presvätej Bohorodičky a zvonica
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Prešovský kraj
Okres Medzilaborce
Región Zemplín
Vodný tok Laborec
Nadmorská výška 254 m n. m.
Súradnice 49°09′17″S 21°55′09″V / 49,154722°S 21,919167°V / 49.154722; 21.919167
Rozloha 5,37 km² (537 ha) [1]
Obyvateľstvo 259 (31. 12. 2023) [2]
Hustota 48,23 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1405
Starosta Rastislav Serdula[3] (nezávislý)
PSČ 067 01 (pošta Radvaň nad Laborcom)
ŠÚJ 520993
EČV (do r. 2022) ML
Tel. predvoľba +421-57
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Map
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Volica
Webová stránka: volica.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:
Kravy pred Volicou
Volica
Most cez Laborec
Miestna zvláštnosť – hroby s obrátenými náhrobkami, ako býva obvyklé
Priečelie cerkvi
Futbalové ihrisko
Jesenná Volica zo Suchého Jedľovca

Volica je prevažne rusnácka – rusínska – obec na severovýchodnom Slovensku v okrese Medzilaborce na hlavnej ceste Humenné – Medzilaborce. Volica sa nachádza v Papínskej brázde Laboreckej vrchoviny v údolí rieky Laborec. Chotár obce je charakterizovaný mierne členitým až svahovitým terénom. Nad obcou je tiahly hrebeň s najvyšším bodom 461 m n. m. (Suchý Jedľovec), ktorým vedú „Petrove stežky“. Pod hrebeňom je prameň kvalitnej pitnej vody aj prameň „vajcovky“. Obec z druhej strany uzatvára hrebeň Grúňa (354 m n. m.), ktorý ju oddeľuje od obce Zbudská Belá. Samotná obec leží v nadmorskej výške 254 m n. m.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

15. – 19. storočie[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá doložená písomná zmienka o Volici je z roku 1405. Spomína sa pod názvom Wolycha, v roku 1463 Wolycza, v roku 1773 ako Wolicza, neskôr Volyica. V maďarčine sa udávalo aj pomenovanie Ökröske. Od začiatku obec patrila panstvu Michalovce, no v roku 1448 bola podľa záznamov úplne opustená. Po opätovnom osídlení patrila michalovským zemianskym rodinám Csontos, Harkányi, Korosraz, Lasznay, Ödörsffy, Szeresvay a Izbudyayi.

V roku 1715 bolo vo Volici obývaných 8 poddanských domov.

V roku 1720 tu bol postavený mlyn a nachádzali sa tu aj stupy na lisovanie oleja z ľanových a konopných semien, repky, slnečnice a bukvíc.

V čase prvého sčítania ľudu v roku 1787 mala obec 30 domov a 232 obyvateľov. V roku 1828 to bolo už 40 domov a 311 obyvateľov.

V roku 1796 bol nad dedinou a cintorínom postavený klasicistický gréckokatolícky chrám – cerkev – Zosnutia Presvätej Bohorodičky (rekonštruovaný bol v rokoch 1922, 1954 a 1996), vnútorné zariadenie pochádza z prvej polovice 20.storočia. Dominantou interiéru je drevený vyrezávaný ikonostas.

Veľký význam pre obec malo vybudovanie železničnej trate Humenné – Medzilaborce v roku 1873, ktorá ju spojila s blízkymi mestami.

Od roku 1890 sa datuje existencia protipožiarneho družstva, ktoré existuje dodnes.

20. storočie – dnešok[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1910 žilo vo Volici 305 ľudí. Od roku 1914 fungovala prvá gréckokatolícka škola, učiteľom bol pán Kerlik. V čase masového vysťahovania ľudí za prácou do cudziny začiatkom 20. storočia sa aj z Volice odsťahovalo viacero občanov do Belgicka, Argentíny, USA a Kanady.

Začiatkom decembra 1914 boli nad obcou prudké boje medzi rakúsko-uhorskou armádou a Rusmi. Na vojenskom cintoríne na hrebeni Suchého Jedľovca nad obcou, ktorý je označený ako Radvaň II., je v štyroch hrobových šachtách pochovaných 175 rakúsko-uhorských vojakov, predovšetkým príslušníkov 29. a 101. Pešieho pluku. Najťažším dňom krvavých bojov zblízka bol 8. december 1914. Padlých ruských vojakov pochovali ich spolubojovníci ešte predtým, ako ustúpili, avšak nedochoval sa žiaden záznam, ktorý by umožnil lokalizovať hroby. V roku 2007 bol objavený hrob neznámeho vojaka severne od cintorína.

V roku 1940 sa k trvalému pobytu v obci prihlásilo 442 obyvateľov.

V roku 1944 bolo po ťažkých bojoch na cintoríne za cerkvou pochovaných niekoľko desiatok padlých nemeckých vojakov. Ich telesné pozostatky boli na prelome 20. a 21. storočia prevezené do Nemecka.

Volica bola elektrifikovaná v roku 1957, obecný vodovod sa uviedol do prevádzky v roku 1969. V tomto období bol zaznamenaný aj najväčší počet stáleho obyvateľstva, v roku 1961 tu žilo 549 občanov. Bola postavená škola, železobetónový most cez Laborec (v roku 2006 zrenovovaný), zaviedol sa obecný rozhlas a vyasfaltovali sa cesty. Od sedemdesiatych rokov 20. storočia však stav obyvateľstva dostal klesajúcu tendenciu, ktorá trvá dodnes.

V roku 1950 po násilnom zrušení Gréckokatolíckej cirkvi sa gréckokatolícky chrám stal majetkom pravoslávnej cirkvi. Tento stav trval až do roku 1968, kedy bola oficiálne obnovená činnosť Gréckokatolíckej cirkvi. Majetkový prevod sa nezaobišiel bez provokácií z jednej aj druhej strany.

História organizovaného športu vo Volici siaha do roku 1975. V poslednej dobe sa postavila budova TJ a futbalová tribúna, ktorá bola uvedená do prevádzky 16. júla 2005 počas osláv 600. výročia prvej písomnej zmienky o obci.

V roku 2004 vznikla samostatná gréckokatolícka farnosť Volica vyčlenením z farnosti Zbudská Belá. Správcom farnosti je d. p. Mgr. Milan Sisak.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Zaujímavosťou miestneho cintorína sú hroby orientované pomníkom – hlavou – vpred (opačne ako býva zvykom). Pozornosť si zasluhujú aj maľované hodiny na veži chrámu.
 • Miestna zastávka lokálnej železnice Humenné – Medzilaborce sa nachádza na druhej strane rieky Laborec a spája ju s obcou most pre peších. Železnica pokračuje z Medzilaboriec ďalej do Poľska.
 • Severo – severo východne od obce je agroletisko a futbalové ihrisko s krytou tribúnou. Okrem neho sa v dedine nachádza charakteristická krčma a kultúrny dom.
 • Na konci obce v smere do Čabín je kaplnka.
 • Vo Volici od roku 2009 úspešne funguje ženská folklórna skupina Voľanka, ktorá sa zúčastňuje na rôznych festivaloch a súťažných prehliadkach a získala viacero ocenení.
 • V obci je niekoľko hniezd bociana bieleho. V poslednom období v okolí obce hniezdi orol krikľavý.
 • Na hrebeni Suchého Jedľovca nad Volicou je vojenský cintorín "Radvaň II" so 175 pochovanými vojakmi a niekoľko desiatok metrov od neho je samostatný hrob neznámeho ruského vojaka.
 • V roku 1944 bolo po ťažkých bojoch na cintoríne za cerkvou pochovaných niekoľko desiatok padlých nemeckých vojakov. Ich telesné pozostatky boli na prelome 20. a 21. storočia prevezené do Nemecka. Pozostatky padlých vojakov boli odkryté aj pri výkopových prácach pri budove miestneho obchodu a pohostinstva. S veľkou pravdepodobnosťou sa ďalšie pozostatky vojakov nachádzajú neodkryté vedľa tejto budovy po ľavej strane na lúke (s odvolaním sa na priamych svedkov).

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Vo Volici žijú prevažne Rusíni gréckokatolíckeho vierovyznania. Patria do západnejšej rečovej skupiny tohto jazyka, k tzv. Pijďakom (od slova „ja pijdu“ (ja pôjdem), na rozdiel od tzv. Pujďakov „ja pujdu“, ktorí žijú východnejšie, predovšetkým v okolí Sniny). Viacero rodákov z tejto obce zastávalo, resp. zastáva významné funkcie. PhDr. Ivan Hopta, CSc., bol poslancom NR SR v rokoch 2002 – 2006. PaedDr. Ivan Pajtáš je riaditeľom Gymnázia v Humennom, Ján Hopta dlhé roky pôsobil ako vedúci tajomník OV ČSZTV v Humennom, Mgr. Ladislav Mochnacký je sekretárom oblastného futbalového zväzu.

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov v obci Volica v roku 2021

Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 vo Volici žilo 264 obyvateľov, 135 mužov a 129 žien. Najviac obyvateľov - 170 (64,4 %) bolo v produktívnom veku (15 - 64 rokov). Najstaršia obyvateľka mala 89 rokov. Ženatých bolo 42,4 %, slobodných 37,9 %, rozvedených 6,4 % a vdovcov 13,3 %.

K slovenskej národnosti sa prihlásilo 62,9 % a k rusínskej 33,7 % obyvateľov. Ako ďalšiu národnosť si uviedlo 66,7 % občanov rusínsku a 23,8 % slovenskú národnosť. Slovenčinu ako materinský jazyk označilo 51,1 % ľudí, rusínsky jazyk 46,6 %. Ku Gréckokatolíckej cirkvi sa prihlásilo 70,5 % Voličanov, 14,4 % k Rímskokatolíckej cirkvi, 10,6 % k Pravoslávnej cirkvi a 3,4 % bolo bez vyznania.

Pôvod názvu obce Volica[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek tomu, že všeobecne sa uznáva, že pôvod názvu obce Volica pochádza od hospodárskeho zvieraťa – vola (vykastrovaného býka), ktorý je aj súčasťou obecného erbu, skutočnosť môže byť iná. Ako uvádza regionálny historik Miroslav Porada vo svojom diele Čítanka mojej krajiny. O pôvode názvov obcí okresu Medzilaborce, názov pravdepodobne vychádza z praslovanského základu vel-, vol- vo význame dolina, jama, strž, ktorý bol motivovaný polohou lokality obce. Tá je situovaná bezprostredne pri nápadne rozbrázdenom západnom svahu kopca Hrun (Grúň), čo je v teréne krajiny dobre viditeľné hlavne pri príchode z južnej strany. Názov má podobný motív ako u ďalších obcí (Ruská Volová, Juskova Voľa, Nižná Voľa, Voľa atď.)[4]

F. Uličný uvádza: „jej názov dosvedčuje, že sídlisko založil šoltýs s usadlíkmi podľa zákupého, nemeckého práva alebo valašského práva v 14., najneskôr začiatkom 15. storočia.“[5]

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Obec a jej okolie ponúka široké možnosti aktívneho alternatívneho oddychu, ktorý ocenia predovšetkým milovníci nekomerčného autentického folklóru. Volica a jej okolie, ako aj celá Laborecká vrchovina sú ideálnymi destináciami pre vyznavačov cykloturistiky.

V okolitých lesoch si na svoje určite prídu hubári. Rastú tu všetky druhy húb, ktoré obľubujú mierne klimatické prostredie zmiešaného a listnatého (prevažne bukového) lesa.

Za pozornosť stojí Múzeum moderného umenia Andy Warhola, ktoré sa nachádza v neďalekých Medzilaborciach.

Pri návšteve regiónu okolo obce Volica treba upriamiť pozornosť aj na viaceré unikátne pamiatky sakrálnej gréckokatolíckej architektúry. Ide predovšetkým o drevené chrámy, postavené bez použitia klincov a o zrúcaniny „rusnáckeho Devína“ – Monastiera v pútnickom mieste Krásny Brod.

Rieka Laborec tečúca vedľa obce sa dá splavovať na malých lodiach (kajak, kanoe) za predpokladu, že na vodočte v Krásnom Brode je aspoň 70 cm alebo na vodočte v Koškovciach aspoň 80 cm.

Voľby v obci Volica[upraviť | upraviť zdroj]

Parlamentné voľby v roku 1998

V parlamentných voľbách 25. a 26. septembra 1998 bolo v obci Volica odovzdaných 254 platných hlasov. HZDS získalo 109 hlasov (42,9 %), Naše Slovensko 2 hlasy, SOP 17 hlasov, SDK 36 hlasov (14,2 %), SNS 17 hlasov, SDĽ 20 hlasov, KSS 34 hlasov, Jednotná strana pracujúcich Slovenska 1 hlas, ZRS 17 hlasov a Slovenská národná jednota 1 hlas.

Parlamentné voľby v roku 2002

V parlamentných voľbách 20. až 21. septembra 2002 bolo v obci Volica odovzdaných 222 platných hlasov. SZS získala 1 hlas, SDKÚ 13 hlasov, SDPO 1 hlas, SDĽ 5 hlasov, SMER 27 hlasov, HZDS 65 hlasov, OKS 1 hlas, HZD 2 hlasy, KSS 75 (33,8%) hlasov, KDH 5 hlasov, ZRS 2 hlasy, ANO 12 hlasov, ŽAR 2 hlasy, SDA 4 hlasy, NOSP 1 hlas, SNS 3 hlasy, Robotnícka strana ROSA 1 hlas, PSNS 2 hlasy.

Parlamentné voľby v roku 2006

V obci Volica bolo v parlamentných voľbách 17. júna 2006 odovzdaných 175 platných hlasov. Z nich zíslal SMER 96 hlasov (54,85 %), ANO 15 hlasov (8,57 %), ĽS – HZDS 13 hlasov (7,42 %), KSS 10 hlasov (5,71 %), SDKÚ – DS 9 hlasov (5,14%), ZRS, KDH a SNS 8 hlasov (4,57 %), Nádej 4 hlasy (2,28 %) a HZD, SMK, SF a ASV 1 hlas (0,57 %).

Prezidentské voľby v roku 2009

Prvé kolo: Na voľbách sa zúčastnilo 142 z celkového počtu 276 zapísaných voličov (51,44%). Platných hlasov bolo 139 (97,88%). Dagmara Bollová získala 2 hlasy (1,43%), Ivan Gašparovič 95 hlasov (68,34%), Zuzana Martináková 7 hlasov (5,03%), Milan Melník 4 hlasy (2,87%), František Mikloško 4 hlasy (2,87%), Iveta Radičová 23 hlasov (16,54%) a Milan Sidor 4 hlasy (2,87%).

Druhé kolo: Na voľbách sa zúčastnilo 169 z celkového počtu 278 zapísaných voličov (60,79%). Platných hlasov bolo 168 (99,4%). Ivan Gašparovič získal 133 hlasov (79,16 %), Iveta Radičová 35 hlasov (20,83 %).

Voľby do Európskeho parlamentu na Slovensku v roku 2009

Na voľbách sa vo Volici zúčastnilo 73 občanov z 282 osôb zapísaných v zoznamoch voličov (25,88 %). Počet platných hlasov bol 67 (91,78 %). ĽS – HZDS získala 8 hlasov (11,94 %), Sloboda a Solidarita 1 hlas (1,49 %), SMER 36 hlasov (53,73 %), Strana zelených 2 hlasy (2,98 %), SDKÚ – DS 3 hlasy (4,47 %), Misia 21 2 hlasy (2,98 %), KDS – OKS 2 hlasy (2,98 %), KSS 5 hlasov (7,46 %), SNS 4 hlasy (5,97 %), SDĽ 2 hlasy (2,98 %), Slobodné fórum 1 hlas (1,49 %) a KDH 1 hlas (1,49 %).

Voľby do orgánov samosprávnych krajov v roku 2009

Počet voličov zapísaných v zozname voličov: 285. Počet voličov, ktorým boli odovzdané obálky:107. Počet odovzdaných obálok:107. Počet platných hlasovacích lístkov pre voľbu predsedu: 102. Počet platných hlasovacích lístkov pre voľbu do zastupiteľstva: 104.

Kandidáti na predsedov: Ján Blaščák 2 hlasy, Pavel Hagyari 2 hlasy, Ján Hudacký 1 hlas, Peter Chudík 97 hlasov.

Kandidáti na poslancov do zastupiteľstva: Peter Barna 1 hlas, Michal Cipka 1 hlas, Miroslav Kuruc 2 hlasy, Ľuboš Martinák 46 hlasov, Alexander Onufrák 5 hlasov, Ivan Solej 49 hlasov.

Parlamentné voľby v roku 2010

Počet voličov zapísaných v zoznamoch voličov: 289.

Na hlasovaní sa zúčastnilo 178 voličov (61,59%), platných odovzdaných lístkov bolo 175.

Paliho Kapurková získala 6 hlasov (3,42%), SaS 9 hlasov (5,14%), SDĽ 6 hlasov (3,42%), HZDS 20 hlasov (11,42%), KSS 5 hlasov (2,85%), SNS 1 hlas (0,57%), ZRS 1 hlas (0,57%), KDH 5 hlasov (2,85%), SDKÚ-DS 10 hlasov (5,71%), AZEN 1 hlas (0,57%), Smer 108 hlasov (61,71%), MOST-HÍD 3 hlasy (1,71%).

Komunálne voľby v roku 2010

Na hlasovaní sa zúčastnilo 213 z 281 zapísaných voličov (75,80%). Starostom obce sa stal Dušan Petrík (Smer) so 126 hlasmi, Monika Rohaľová (HZDS) získala 77 hlasov a Božena Chaľová (NEKA) 10 hlasov.

Predčasné parlamentné voľby v roku 2012

Na predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 sa vo Volici zúčastnilo a platné hlasy odovzdalo 162 z 267 oprávnených voličov (60,67%).

KDH získalo 12 hlasov (7,4%), SDĽ 1 hlas (0,61%), SNS 5 hlasov (3,08%), OĽaNO 5 hlasov (3,08%), SaS 2 hlasy (1,23%), PaS 1 hlas (0,61%), NÁŠ KRAJ 2 hlasy (1,23%), SZ 1 hlas (0,61%), SMER - SD 121 hlasov (74,69%), Zmena z dola, DÚ 2 hlasy (1,23%), KSS 1 hlas (0,61%), MOST-HÍD 1 hlas (0,61%), 99% 1 hlas (0,61%), HZDS 3 hlasy (1,85%), +1 HLAS 1 hlas (0,61%), SOSKA 1 hlas (0,61%), SSS - NM 1 hlas (0,61%), SŽS 1 hlas (0,61%), SDKÚ DS 0 hlasov (0%).

Prezidentské voľby v roku 2014

V prvom kole prezidentských volieb 15. 3. 2014 bolo v obci Volica odovzdaných 123 platných hlasov (47,19% z 267 oprávnených voličov). Vyhral ich Robert Fico so ziskom 81 hlasov (65,85%) pred Andrejom Kiskom (14 hlasov, 11,38%) a Radoslavom Procházkom (13 hlasov, 10,56%). V druhom kole 29. 3. 2014 bolo odovzdaných 145 hlasov. Robert Fico získal 115 hlasov (79,31 %) a Andrej Kiska 30 hlasov (20,68 %).

Komunálne voľby v roku 2014

Na hlasovaní sa zúčastnilo 190 z 258 zapísaných voličov (73,64%). Starostkou obce sa stala Monika Rohaľová (Smer) so 126 hlasmi, Ján Volohda (NEKA) získal 38 hlasov, Ján Goga (SOĽ) 13 hlasov, Helena Torhanová (Právo a spravodlivosť) 7 hlasov a Gabriela Balážiová (TIP) 4 hlasy.

Referendum o rodine v roku 2015

Na referende sa vo Volici zúčastnilo 82 z 255 zapísaných voličov (32,15%). Za prvú otázku o definícii manželstva hlasovalo za 91,46%, proti 3,65% a neplatných hlasov bolo 4,87%. Na druhú otázku o adopciách detí hlasovalo za 87,80%, proti 7,31% a neplatných hlasov bolo 4,87%. Na tretiu otázku o možnosti odmietnutia sexuálnej výchovy rodičmi hlasovalo za 82,92%, proti 12,19% a neplatných hlasov bolo 4,87%.

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2016 Na parlamentných voľbách v roku 2016 sa vo Volici zúčastnilo 154 voličov (58,33 % účasť). Výsledky volieb: SMER SD (87 hlasov, 56,86 %), SNS (17 hlasov, 11,11%), OĽANO - NOVA (9 hlasov, 5,88 %), Sme rodina Boris Kolár, TIP, Kotleba ĽSNS dostali po 7 hlasov (4,57 %), MOST HID (4 hlasy, 2,61 %), SaS a KSS dostali po 3 hlasy (1,96 %).

Voľby do orgánov samosprávnych krajov na Slovensku v roku 2017

Na voľbách sa zúčastnilo 84 z 247 zapísaných voličov (34 % účasť). Vo Volici zvíťazil Peter Chudík (SMER SD), ktorý získal 42 hlasov (51,21%) pred Milanom Majerským (KDH, 18 hlasov, 21,95 %), Jánom Garajom (NEKA, 5 hlasov, 6,09 %), Jozefom Mihalčinom (Kotleba ĽSNS, 5 hlasov, 6,09 %), Miroslavom Škvarekom (SNS, 5 hlasov, 6,09 %).

Tabuľa na vojenskom cintoríne z 1. svetovej vojny nad Volicou. Pochovaných tu je 175 vojakov CK armády.

Komunálne voľby v roku 2018

Na voľbách sa zúčastnilo 154 z 238 zapísaných voličov (64,7 %). Na starostu obce kandidovala jediná kandidátka Monika Rohaľová (SMER SD), ktorá získala 133 hlasov.

Prezidentské voľby v roku 2019

Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 102 z celkového počtu 236 zapísaných voličov (43,22%). Maroš Šefčovič získal 35 hlasov (34,3%), Štefan Harabin 30 hlasov (29,4%), Zuzana Čaputová 10 hlasov (9,8%), Milan Krajniak 8 hlasov (7,8%), Béla Bugár 7 hlasov (6,9%), Eduard Chmelár 4 hlasy (3,9%), Marian Kotleba 4 hlasy (3,9%), František Mikloško 3 hlasy (2,9%). V druhom kole 30.04.2019 získal Maroš Šefčovič 73 hlasov (75,25%) a Zuzana Čaputová 24 hlasov (24,74%).

Voľby do Európskeho parlamentu na Slovensku v roku 2019

Na voľbách sa vo Volici zúčastnilo 49 občanov z 236 osôb zapísaných v zoznamoch voličov (20,76 %). Počet platných hlasov bol 48 (97,95 %). SMER získal 23 hlasov (47,91 %), Kresťanská únia 4 hlasy (8,33 %), KDH, ĽSNS, KDŽP a Národná koalícia získali po 3 hlasy (6,25 %), SNS a Doma dobre získali po 2 hlasy (4,16 %) a po jednom hlase (2,08 %) dostali Korektúra Andrej Hryc, Hlas ľudu, PS+Spolu, MOST a Priama demokracia.

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2020

Na parlamentných voľbách v roku 2020 sa vo Volici zúčastnilo 145 voličov (61,96 % účasť). Výsledky volieb: SMER SD (58 hlasov, 40,55 %), OĽANO (14 hlasov, 9,79 %), Kotleba ĽSNS (13 hlasov, 9,09 %), MOST HID (11 hlasov, 7,69%), SNS (9 hlasov, 6,29%), Za ľudí (7 hlasov, 4,89%), KDH (7 hlasov, 4,89%), Vlasť (6 hlasov, 4,19%), Sme rodina (5 hlasov, 3,49%), Dobrá voľba (4 hlasov, 2,79%), PS/Spolu (3 hlasy, 2,09%), SaS (2 hlasy, 1,39%) a po 1 hlase (0,69%) dostali strany DS, PSN, Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku a Socialisti.sk.

Spojené komunálne voľby a voľby do orgánov samosprávnych krajov v roku 2022

Na hlasovaní v komunálnych voľbách sa zúčastnilo 113 z 221 zapísaných voličov (51,13% účasť). Starostom obce Volica sa stal jediný kandidát Rastislav Serdula (NEKA) s 90 hlasmi.

Na hlasovaní vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov sa zúčastnilo 93 z 221 zapísaných voličov (42,08% účasť). Vo Volici zvíťazil Michal Kaliňák (Hlas, SMER - SD, SNS, ALIANCIA), ktorý získal 63 hlasov (67,74%) pred Milanom Majerským (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ, 16 hlasov, 17,20%), Milanom Mazurekom (Republika, 6 hlasov, 6,45%) a Ingrid Tomkovou (ĽS Naše Slovensko, 4 hlasy, 4,30 %). Filip Kuffa (ŽIVOT – národná strana), Michal Biganič (NEKA), Ľubomír Goliaš (Hnutie ONÁS) a Patrícia Reváková (NK/NEKA) dostali po jednom hlase (1,07%).

Referendum o predčasných voľbách 2023

Na referende 22. januára 2023 sa vo Volici zúčastnilo 82 voličov (36,60 %). Odpoveď "ÁNO" získala 98,78 % (81 hlasov), odpoveď "NIE" 1,21 % (1 hlas).

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2023

Na parlamentných voľbách v roku 2023 sa vo Volici zúčastnilo 145 voličov (63,88 % účasť). Výsledky volieb: SMER SD (58 hlasov, 33,08 %), HLAS (40 hlasov, 29,41 %), OĽANO (11 hlasov, 8,08 %), SNS (11 hlasov, 8,08 %), KDH (7 hlasov, 5,14%), PS (6 hlasov, 4,41%), Sme rodina (5 hlasov, 3,67%), Republika (5 hlasov, 3,67%), SaS (3 hlasy, 2,20%), ĽSNS (2 hlasy, 1,47 %), Karma (1 hlas, 0,73%)

Prezidentské voľby v roku 2024

Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 110 voličov (48,24%). Peter Pellegrini získal 64 hlasov (58,71%), Ivan Korčok 26 hlasov (23,85%), Štefan Harabin 13 hlasov (11,92%), Igor Matovič 3 hlasy (2,75%), Patrik Dubovský 2 hlasy (1,83%) a Andrej Danko, ktorý sa pred voľbami vzdal v prospech Štefana Harabina, 1 hlas (0,91%).

Na druhom kole 6.4.2023 sa zúčastnilo 125 voličov (54,8%). Peter Pellegrini získal 90 hlasov (72,00%), Ivan Korčok 35 hlasov (28,00%).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
 2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2024-03-28, [cit. 2024-04-10]. Dostupné online.
 3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2022-10-30. Dostupné online.
 4. PORADA, Miroslav. Čítanka mojej krajiny. O pôvode názvov obcí okresu Medzilaborce. prvé. vyd. [s.l.] : Ing. Miroslav Porada, ml., 2019. ISBN 978-80-570-1227-6. S. 104 - 107.
 5. ULIČNÝ, Ferdinand. Dejiny osídlenia Zemplínskej župy. Vyd. 1. Michalovce : Zemplínska spoločnosť, 2001. 760 s. ISBN 80-968579-1-6. S. 603.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Volica

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]