Aliancia nového občana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z ANO)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O českej politickej strane ANO, pozri článok ANO 2011
Aliancia nového občana
Základné informácie
SkratkaANO
Založenie2001
Rozpustenie2011
PredsedaPavol Rusko,
Robert Nemcsics
Poslancov0 (NR SR)
Volebný výsledok1,42 % (Voľby do Národnej rady 2006)
Ideológieliberalizmus
Medzinárodné organizácie
Skupina Európskeho parlamentužiadna
Európska politická stranažiadna
Ďalšie informácie
Farbymodrá, žltá

Aliancia nového občana, skratka ANO, bola slovenská politická strana založená a vedená do vypuknutia kauzy Zmenky generálnym riaditeľom, spolumajiteľom a predsedom rady majiteľov Televízia Markíza Pavlom Ruskom. Strane sa vo voľbách v septembri 2002 podarilo získať 8,01 % hlasov voličov, čo umožnilo vznik v poradí druhej vlády  Mikuláša Dzurindu. Do septembra 2005 bola ANO súčasťou vládnej koalície spolu so stranami SDKÚ, SMK a KDH. Potom bola z koalície vylúčená avšak jej poslanci združení okolo Ľubomíra Lintnera umožnili koalícii vládnuť až do predčasných volieb v roku 2006, v ktorých ANO získalo len 1,42 % hlasov. Predsedami strany boli v rokoch 20012007 Pavol Rusko, v rokoch 20072011 Robert Nemcsics .

Vedenie strany[upraviť | upraviť kód]

Bývalé predsedníctvo ANO:

V decembri 2007 bol za nového predsedu zvolený Robert Nemcsics.

Kauza zmenky, rozkol a zánik strany[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Kauza Zmenky

Po vypuknutí kauzy Zmenky v auguste 2005, týkajúcej sa nejasností okolo zmeniek na sumu približne 100 miliónov korún, ktorú si Pavol Rusko požičal už ako minister hospodárstva od podnikateľa podnikajúceho v jeho rezorte (Ľubomíra Blaška) požiadali koaliční partneri Kresťanskodemokratické hnutie a Strana maďarskej koalície Ruska, aby odstúpil z funkcie ministra. Jirko Malchárek a spolu s ním ďalší vedúci predstavitelia ANO vrátane oboch ministrov (František Tóth, Rudolf Zajac) a väčšiny poslancov, požiadali Ruska, aby tak v záujme strany urobil. Rusko demisiu podať odmietol. Prezident Ivan Gašparovič ho nakoniec na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu odvolal z funkcie. Potom Rusko požiadal Dzurindu o odvolanie „neposlušných“ ministrov za ANO z vlády. Premiér to odmietol urobiť a koaličné strany vylúčili ANO z koalície a koaličná zmluva tak fakticky zanikla. Poslanecký klub ANO sa rozštiepil na skupinku „verných“ Ruskovi a skupinu vedenú predsedom poslaneckého klubu Ľubomírom Lintnerom do ktorej sa zaradil aj Malchárek. Delegáti mimoriadneho kongresu ANO v Žiline, zvolaného na 11. septembra 2005, odsúhlasili zmenu stanov a vylúčili zo strany piatich podpredsedov a poslancov, ktorí sa postavili na stranu Lintnera. Po tom nastala v NR SR paradoxná situácia, pretože Lintner spolu s ďalšími poslancami vylúčenými z ANO zostali v poslaneckom klube ANO, naopak z klubu vystúpil Rusko a jemu verné poslankyne.

V roku 2011 bola Aliancia nového občana premenovaná na Stranu slobodné slovo – Nory Mojsejovej, čím de facto vznikla úplne nová politická strana a ANO zanikla.

Bližšie informácie v hlavnom článku: Kauza Gorila
Začiatkom roka 2012 boli zverejnené spisy SIS, pod názvom Gorila[1], v ktorých sú zaznamenané odposluchy stretnutí politikov a finančných skupín. Jednou z hlavných postáv je poslanec a minister ANO Jirko Malchárek tvrdí kniha Gorila od investigatívneho novinára Toma Nicholsona.[2]

Volebné výsledky[upraviť | upraviť kód]

Volebné výsledky z volieb do Národnej rady SR a Európskeho parlamentu, v ktorých sa zúčastnila strana ANO.

Rok volieb Voľby do počet hlasov počet hlasov % počet mandátov umiestnenie parlamentné postavenie
2002 Národná rada SR 230 309 8,01 % 15 6. miesto koalícia s SDKÚ, SMK a KDH *
2004 Európsky parlament 32 653 4,65 % 0 6. miesto neúčasť v parlamente
2006 Národná rada SR 32 775 1,42 % 0 9. miesto neúčasť v parlamente
2009 Európsky parlament nezúčastnili sa - - - -
2010 Národná rada SR nezúčastnili sa - - - -

* strana bola z koalície vylúčená. V ANO prebehol rozkol a s koalíciou naďalej držali nezávislí poslanci združení okolo Ľubomíra Lintnera, tzv. lintnerovo krídlo. Vo februári 2006 KDH opustilo vládnu koalíciu po nezhode s SDKÚ-DS a do konca volebného obdobia zostalo v opozícii.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Gorila Slovakia [online]. . Dostupné online.
  2. NICHOLSON, Tom. Gorila. Bratislava : Dixit, 2012. ISBN 978-80-971039-1-0. Kapitola Pešiaci korupčnej armády, s. 79.