Ropucha krátkonohá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ropucha krátkonohá
Ropucha krátkonohá
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Epidalea calamita
Synonymá
Bufo calamita
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ropucha krátkonohá (lat. Epidalea calamita, staršie Bufo calamita) je druh žaby z čeľade ropuchovité (Bufonidae).

Opis[upraviť | upraviť kód]

Ropucha krátkonohá nedorastá do väčšej dĺžky ako 8 cm. Poznáme ju hneď podľa žltobieleho alebo bieleho prúžku v strede chrbta, zelenej dúhovky oka a krátkych zadných nôh. Preto neskáče ako iné žaby, ale pohybuje sa rýchlou chôdzou.

Rozšírenie[upraviť | upraviť kód]

Je rozšírená od Portugalska a Španielska cez Francúzsko do strednej Európy a južného Švédska. Na východ zasahuje až do Litvy.

Ekológia a biotop[upraviť | upraviť kód]

Ropucha krátkonohá

Dáva prednosť ľahším pôdam, pretože prezimuje zahrabaná vo veľkej hĺbke - až dva metre; aj cez deň sa rada zahrabáva do vlhkého piesku, má na zadných chodidlách výraznú lištu. Končeky prstov má tmavé. Čierne, šedo škvrnité vajíčka v dlhých radách kladie do vysychajúcich tôni, a preto je vývoj veľmi rýchly. Aj samček tohto druhu má rezonančný mechúrik a jeho hlas sa podobá trylku ropuchy zelenej, je však nenápadnejší. Aj ona je voči suchu dosť odolná, a preto ju niekedy, hlavne v krovinách, zastihneme aj cez deň. Takmer pol roka trávi v nehybnom stave, zahrabáva sa na zimovišti už v septembri alebo v októbri a opúšťa ho v marci, niekedy až v apríli. Ako všetky ropuchy dospieva až tretím alebo štvrtým rokom.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]