Ruženín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ruženín

Ruženín je je ružová, ružovočervená, jemnoružová priesvitná alebo priehľadná drahokamová odroda kremeňa. Patrí medzi jeho fanerokryštalické (jasnokryštalické) odrody.

Len veľmi zriedkavo tvorí kryštály, oveľa častejšie sa vyskytuje v podobe celistvých agregátov. Ak sa kryštály predsa len nájdu (jediné známe sa našli v Brazílii), zriedkakedy presiahnu dĺžku 1 cm. Po prvýkrát boli kryštály ruženínu nájdené v roku 1959 pri Pedra Azul a Governador Valaders v Minas Gerais v Brazílii.[1]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Ružové sfarbenie spôsobuje prímes titánu, jeho mliečny vzhľad možno pripísať ihličkovými uzavreninami rutilu. Je veľmi obľúbený pre svoju ružovú farbu. Brúsi sa do kabošonov. Vhodne vybrúsené ruženíny majú asterizmus – obraz hviezdice, aj keď je menej výrazný ako asterizmus iných drahokamov, napríklad zafírov. Len občas sa ruženín fazetuje. Už od staroveku sú známe ozdobné predmety z ruženínu. V súčasnosti sa používa ako „liečivé kryštály“[2]. Ruženín tiež bledne na svetle.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Najkvalitnejšia surovina pochádza z Madagaskaru (Ambositra) a z Brazílie. Jej bloky sú často desiatky kilogramov ťažké. Ďalšie náleziská sú v Namíbii, Keni, Mozambiku, vo Švédsku, Škótsku, Španielsku, USA (Kalifornia, Maine) a na území bývalého Sovietskeho zväzu. Ruženín sa našiel aj na Morave v pegmatitoch Dolných Borov pri Písku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. R. Ďuďa, D. Slivka: Minerály Slovenska
  2. R. L. Bonewiz, M. Konzultanti, R. E. Carruthers, 2007. Kamene a drahokamy. Bratislava: Slovart

Ďalšie zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ruženín