Preskočiť na obsah

Súradnicový zapisovač

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Atramentový ploter

Súradnicový zapisovač (angl. plotter) je grafické výstupné zariadenie počítača, určené pre zobrazenie vektorovej grafiky.

Klasický súradnicový zapisovač kreslí obraz pomocou pera resp. špeciálnych fixiek. Existujú ale aj varianty s atramentovou tlačovou hlavou podobnou klasickej tlačiarni, prípadne rezacie plottery, kde namiesto pera je nástroj na rezanie (reklamné fólie na autá). Pre vyhotovenie predlôh pre výrobu dosiek plošných spojov sa často používa tzv. fotoplotter, kde sa namiesto pera používa svetelná stopa a ako médium je použitá fotografická fólia.

Médium (papier) môže byť pohyblivé v jednej osi (tzv. valcový plotter, umožňuje malý konštrukčný rozmer zapisovača a použitie dlhého pásu papiera) alebo je pevne umiestené a pohybuje sa len pero. Plottre bývajú často vybavené aj mechanizmom na vymieňanie pier rôznych farieb.

Súradnicové zapisovače sa používajú väčšinou na vyhotovovanie technických výkresov, ktoré vďaka rozmerom (až A0) nemožno na bežnej tlačiarni vytlačiť.

Súradnicové zapisovače bývajú obvykle pripojené k počítaču cez sériový port (niekedy používajú rozhranie IEEE-488, najmä výrobky firmy Hewlett Packard). Defacto štandard pre prenášané príkazy je formát HPGL (Hewlett-Packard).

Zvláštnym prípadom je tzv. x-t zapisovač, ktorý slúži na záznam v čase sa meniacej fyzikálnej veličiny, obvykle na papierový pás, alebo na otáčajúci sa valec s pripevneným záznamovým papierom.

Podobný princíp ako súradnicový zapisovač používajú aj niektoré počítačom riadené (NC) obrábacie stroje - vŕtačka, fréza.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]