Sakristián

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sakristián, ilustrácia z knihy Los Españoles pintados por sí mismos. (1851)

Sakristán alebo kostolník je človek, ktorý sa stará o kostol, oltár a obzvlášť o sakristiu, rúcha kňazov a miništrantov a obradné nádoby. Pôvodne musel byť kostolníkom duchovný nižšieho stupňa svätenia. V niektorých kláštoroch je zavedená prax, že má túto úlohu na starosti jeden z bratov. Kostolník tiež obvykle sprístupňuje kostol mimo obrady, upratuje kostol a plní ďalšie vyplývajúce z titulu správcu nehnuteľnosti.

V dávnych časoch mnoho úloh kostolníkov vykonávali vrátnici, neskôr pokladníci. V pápežskom dekréte Gregora IX. sa hovorí o sakristánovi ako o človeku majúcemu úctyhodný úrad spojený s určitými výsadami a tiež hovorí, že sa má starať o posvätné nádoby, odevy, svetlá atď. V súčasnosti sa sakristián volí alebo vymenúva.

Dokument Cæremoniale Episcoporum hovorí, že sakristiánom katedrály a Kolegiálneho kostola by mal byť kňaz a opisuje jeho úlohy ako starostlivosť o:

Dokument tiež hovorí, že raz za rok sa práca kostolníka a jeho asistentov má skontrolovať.

Podsakristiáni[upraviť | upraviť zdroj]

Podsakristiáni, podkostolníci alebo custósi sú asistenti sakristiána. Malo by tiež ísť o kňazov, ale bežná prax je taká, že túto fuknciu väčšinou vykonávajú laici.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sakristián

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Sacristian na anglickej Wikipédii a Kostelník na českej Wikipédii.