Preskočiť na obsah

Salisbury

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Salisbury pozri Salisbury (rozlišovacia stránka).

Súradnice: 51° 04′ 26.4″ s.š., 1° 47′ 36.96″ z.d.

Centrum mesta

Salisbury je mesto v anglickom grófstve Wiltshire. Je najrozsiahlejšou časťou dištriktu Salisbury. Nachádza sa na okraji Salisburskej nížiny v juhovýchodnej časti grófstva Wiltshire na sútoku riek Nadder, Ebble, Wylve a Bourne s riekou Avon.

Salisburská katedrála

Územie v okolí Salisbury bolo osídlené už v dobe železnej a bolo vybraté pre dostatok vodných zdrojov. Rimania túto osadu nazývali Sorviodunum. V pozemkovej knihe z doby Normanov je toto mesto označované ako Salesberie.

Prvá katedrála bola postavená na mieste pôvodného mesta (tiež označované Old Sarum) biskupom Osmundom v rokoch 10751092. Zhoršujúce sa vzťahy medzi cirkvou a vojakmi viedli v roku 1219 biskupa Richarda Pooreho k rozhodnutiu založiť nové mesto a postaviť novú katedrálu na pozemkoch, ktoré vlastnila cirkev, asi 3 km od pôvodnej osady v údolí rieky Avon. Výstavba nového mesta bola začatá v roku 1220, v roku 1227 získalo mestské práva.

Stavba hlavnej budovy katedrály začala v roku 1221, bola dokončená za 38 rokov, a je považovaná za majstrovský príklad ranej anglickej architektúry. Veža katedrály, vysoká 123 m, je jedna z najvyšších vo Veľkej Británii. V zbierkach jej knižnice je uschovaný jeden z mála dochovaných exponátov Magny Charty. Veľké mechanické hodiny, jedny z najstarších dochovaných vo Veľkej Británii, boli na katedrálu inštalované v roku 1386.

Mesto sa rýchlo rozvíjalo a v 14. storočí bolo hlavným centrom Wiltshire. Mestské hradby postavené v 14. storočí obsahujú päť brán, z ktorých štyri, High Street Gate, St Ann's Gate, Queen's Gate a St Nicholas's Gate, sú pôvodné, a piata bola vybudovaná v 19. storčí. V dobe veľkého moru v roku 1665 sem kráľ Karol II. presťahoval svoj dvor.

V Salisbury sa pravidelne každý utorok a štvrtok, už od roku 1227, usporadúvajú trhy. V 15. storočí boli na trhovisko umiestnené kamenné kríže, vymedzujúce oblasť predaja jednotlivých druhov tovaru. Do súčasnosti sa zachoval len hydinový kríž.

Svetoznáma pamiatka Stonehenge, nachádzajúca sa asi 13 km na severovýchod od Salisbury, má veľmi pozitívny vplyv na ekonomické príjmy, hlavne z turistického ruchu. Mesto samotné je atraktívne pre turistov hlavne svojou katedrálou a oblasťou pôvodného mesta Old Sarum.

Osobnosti mesta

[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá

[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Salisbury

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Salisbury na českej Wikipédii.