Joseph Fiennes

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Joseph Fiennes
Celé menoJoseph Alberic Twisleton-Wykeham-Fiennes
Narodenie 27. máj 1970 (53 rokov)
Salisbury, Wiltshire, Spojené kráľovstvo
Povolanieherec
Roky pôsobenia1993 – súčasnosť
ManželkaMaría Dolores Diéguez (od 2009)
Deti2

Joseph Fiennes (rod. Joseph Alberic Twisleton-Wykeham-Fiennes; * 27. máj 1970, Salisbury, Wiltshire, Spojené kráľovstvo) je anglický herec. V roku 1999 bol nominovaný za svoj herecký výkon vo filme Zamilovaný Shakespeare na filmové ocenenie BAFTA.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Fiennes sa narodil v roku 1970 v Salisbury, Wiltshire, v Anglicku, ako syn Marka Fiennesa (1933 – 2004), farmára a fotografa, a spisovateľky Jennifer Lash (1938 – 1993). Má pan-britských predkov. Jeho starí otcovia boli priemyselník Sir Maurice Fiennes (1907 – 1994) a brigádny generál Henry Alleyne Lash.

Jeho súrodenci sú herec Ralph Fiennes; režisérky Martha Fiennes a Sophie Fiennes; skladateľ Magnus Fiennes; a ochranca prírody Jacob Fiennes (dvojča Fiennesa).

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Fiennes bol členom Royal Shakespeare Company. V roku 1998 sa objavil vo filme Zamilovaný Shakespeare, po boku herečky Gwyneth Paltrow. Jeho herecký výkon bol pozitívne ohodnotený filmovými kritikmi a v rovnakom roku si zahral aj v historickom filme Kráľovná Alžbeta. Oba filmy boli nominované na Academy Awards. Pripojil sa tiež k hereckému obsadeniu ako Jude Law, Rachel Weisz, Ed Harris a Ron Perlman, vo filme Nepriateľ pred bránami z roku 2001.

V roku 2002 si zahral po boku Heather Graham a Natashy McElhone v dráme Zabi ma nežne. O rok neskôr sa objavil vo filme Luther, kde stvárnil hlavnú postavu, Martina Luthera. V roku 2007 stvárnil hlavnú úlohu vo filme Zbohom, Bafana.

V rokoch 20092010 sa objavil v televíznom seriály FlashForward. O dva roky neskôr stvárnil vedľajšiu rolu Monsignora Timothyho Howarda v televíznom seriály American Horror Story. Objavil sa tiež vo filme V meste Krista z roku 2016. Od roku 2017 do roku 2021 stvárnil Commandera a manžela Yvonne Strahovski, v televíznom seriály Príbeh služobníčky.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2009 sa oženil so švajčiarskou modelkou Maríou Dolores Diéguez. Majú spolu dve dcéry. Spoločne s hercami ako Rachel Weisz, Jo Brand, Tom Hiddleston a Rachel Riley podpísal kartu, ktorá bola vydražená na eBay v roku 2014 v prospech charitatívnej organizácie Thomas Coram Foundation for Children.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Joseph Fiennes na anglickej Wikipédii.