Samuel Láni

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Samuel Láni
kartograf a maliar
Samuel Láni
Iné menáSámuel Lányi
Narodenie15. apríl 1792
Spišská Nová Ves, Uhorsko
Úmrtie9. marec 1860 (67 rokov)
Modrý Kameň, Uhorsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Samuel Láni

Samuel Láni[1] (staršie: Samuel Lányi; maď. Lányi Sámuel; * 15. apríl 1792, Spišská Nová Ves – † 9. marec 1860, Modrý Kameň) bol významný kartograf a maliar zemianskeho pôvodu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec bol Ondrej Láni a matka Zuzana rod. Hartmannová.

Najprv študoval na gymnáziu v Kežmarku, neskôr v Košiciach a v roku 1823 ukončil inžinierske štúdium na Institutum geometricum v Pešti.

Zaujímal sa o výtvarné umenie a kartografiu. Už od roku 1824 pracoval ako kartograf v Novohradskej stolici, kde sa zaoberal mapovaním Dunaja. V rokoch 1834 – 1846 pracoval na meraní Tisy a jej prítokov a od roku 1849 pracoval na modro-kamenskom panstve rodu Balaša. Tu vytvoril mnohé mapy obcí a území, ktoré sa zachovali v Orságos Széchenyi Konyvtár.

Samuel Láni sa zároveň venoval maľbe a je autorom mnohých obrazov a kresieb zámkov Novohradu. Jeho najznámejšie dielo, ktoré sa mu neskôr stalo svetoznámym, je jeho autoportrét s Jacobovou čiapkou z roku 1840, ktorý je vystavený v Maďarskej národnej galérii v Budapešti. Je to olej na plátne, veľkosť 50 x 63 cm. Tento autoportrét bol neskôr prenesený na sériu poštových známok maďarských maliarov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LÁNI, Samuel. In: Biografický lexikón Slovenska. Zväzok V Km – L. Martin : Slovenská národná knižnica; Národný biografický ústav, 2013. 852 s. ISBN 978-80-8149-011-8. S. 633.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Samuel Láni

 Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lányi Sámuel na maďarskej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).