Sandžak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Emblém sandžackých Bosniakov
Sandžak je v súčasnosti rozdelený medzi Srbsko a Čiernu Horu
Sandžak vyznačený žltou a modrou na mape Srbska a Čiernej Hory
Toto je článok o geografickom území. O správnej oblasti Osmanskej ríše pozri Sandžak (administratívna jednotka).

Sandžak je geografické a historické územie na Balkáne v súčasnosti rozdelené medzi Srbsko a Čiernu Horu. Názov je odvodený od Novopazarského sandžaku, bývalej správnej oblasti Osmanskej ríše, rozprestierajúceho sa na skoro totožnom území.

Najväčšie mesto a tradičné centrum oblasti je Novi Pazar (cca 60 000 obyvateľov) ležiaci v srbskej časti Sandžaku, v čiernohorskej časti je najväčším mestom mesto Pljevlja (cca 24 000 obyvateľov).

V Sandžaku vedľa seba žije mozaika národností a etnických skupín: Bosniaci (kedysi zvaní Moslimovia; majú v oblasti miernu početnú prevahu), Srbi, Čiernohorci, Albánci a ďalší.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V stredoveku bola oblasť súčasťou srbského kráľovstva Raška. Novopazarský sandžak vznikol po dobytí oblasti Osmanskou ríšou v 15. storočí. Po Berlínskom kongrese bol v roku 1878 Sandžak obsadený Rakúsko-Uhorskom. V priebehu prvej balkánskej vojny (1912) bol Sandžak obsadený srbskými a čiernohorskými jednotkami a rozdelený medzi Srbsko a Čiernu Horu. Počas prvej svetovej vojny ho opäť na čas získalo Rakúsko-Uhorsko, po jeho rozpade sa stal súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov (po roku 1929 Juhoslávia).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sandžak

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sandžak na českej Wikipédii.