Scutellosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Scutellosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Scutellosaurus lawleri
Colbert, 1981
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Scutellosaurus bol rod vtákopanvového dinosaura, ktorý žil v období vrchného triasu a spodnej jury (asi pred 208 až 220 miliónmi rokov) na území dnešnej Severnej Ameriky. Jediný druh je Scutellosaurus lawleri.

Tento dinosaurus bol zaradený do kladu Thyreophora, tzv. „obrnených“ dinosaurov, kam patria aj známejšie a oveľa väčšie rody, ako Stegosaurus alebo Ankylosaurus. Blízkym príbuzným tohto dinosaura bol zrejme rod Scelidosaurus, ktorý sa ale na rozdiel od neho pohyboval po všetkých štyroch.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Bol to pomerne malý bylinožravec, jeho dĺžka dosahovala asi 1,2 metra, výška 0,5 metra a hmotnosť asi 10 kilogramov. Fosílny doklad tohto rodu pozostáva z dvoch roztrieštených kostier, z lebky je však známa len spodná čeľusť. Známe sú aj stovky drobných kožných štítkov, ktoré sa ťahali po celom chrbte a chvoste tohto dinosaura. V lebke sa nachádzalo množstvo malých zubov v tvare listov, ktoré boli prispôsobené na rastlinný materiál. Scutellosaurus mal aj nezvyčajne dlhý chvost, ktorý mu slúžil na udržiavanie rovnováhy.[1]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PALMER, D.. The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London : Marshall Editions, 1999. ISBN 1-84028-152-9. S. 134 – 135.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Scutellosaurus na českej Wikipédii.