Sextus Iulius Africanus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sextus Iulius Africanus
staroveký rímsky historik
Narodeniecca 160/170
Úmrtiepo roku 240

Sextus Iulius Africanus (asi 160/170 – po 240) bol kresťanský cestovateľ a autor najstarších cirkevných dejín.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Iulius Africanus pochádzal zrejme z Líbye, aj keď sám uvádza, že pochádza z Jeruzalema.[1] Je možné, že slúžil vo vojsku Septimia Severa počas jeho výpravy proti Osrhoene roku 195. Nie je o ňom veľa známe, okrem toho, že žil v Emauzoch a že bol vyslaný k cisárovi Heliogabalovi so žiadosťou o rekonštrukciu mesta. Jeho misia bola úspešná a Emauzy sa i naďalej nazývali Nikopolis. Dionýsios bar Salibi ho označuje za biskupa, ale iní o tom pochybujú, podľa nich bol len presbyter.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Iulius Africanus je predovšetkým známy ako autor diela Χρονογραφίαι (Chronografiai) – kroniky sveta –, ktoré zahrňuje obdobie od stvorenia sveta po rok 221. Dielo sa zachovalo len fragmentárne v dielach iných autorov, predovšetkým Eusebia z Kaisareie a Georgia Synkella. Autor v diele porovnáva udalosti židovsko-kresťanských dejín s udalosťami dejín gréckych a rímskych. Iulius Africanus je tak právom považovaný za zakladateľa kresťanskej historiografie.

Iulius Africanus je autorom i ďalších menších diel, ktoré sa ale podobne ako jeho najdôležitejšie dielo nezachovali. Sú však známe niektoré ich názvy: Epistula ad Aristidem rieši problém rozdielu medzi rodokmeňmi Ježiša Krista v Matúšovom a Lukášovom evanjeliu. Ďalším z jeho zachovaných dopisov je list adresovaný Órigenovi, ktorý sa zaoberá hodnovernosťou starozákonného príbehu o Zuzane.

Iulius spísal tiež spis nazvaný Výšivky (starogr. Κεστοί - Kestoi), ktorý venoval cisárovi Alexandrovi Severovi. Ide o dvadsaťštyridielnu zbierku tém z oblasti hospodárstva, mágie, vojenského umenia, prírodných vied či medicíny.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sextus Iulius Africanus. Chronographiae: The Extant Fragments. Wallraff, E. [ed.]; Adler, W. [tr.]. Berlin: De Gruyter, 2007. ISBN 978-3-11-019493-7.
  • RIST, J. Sextus [2] Iulius Africanus. In: Der Neue Pauly. Enzyklopädie der Antike. Sv. 11, 2001, s. 494n.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sextus Iulius Africanus na českej Wikipédii.