Shia LaBeouf

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Shia Saide LaBoeuf)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Shia Saide LaBeouf
americký komik a herec
Shia LaBeouf
Narodenie 11. jún 1986 (29 rokov)
Los Angeles, CA, USA Spojené štáty
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Shia LaBeouf

Shia Saide LaBeouf [ˈʃaɪˑ.a.laˌ.baˑf] (* 11. jún 1986 v Los Angeles, Kalifornia) je herec a komik z USA.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

LaBeouf pracoval na rôznych menších filmových projektoch od detstva. Prvú väčšiu filmovú rolu mal v roku 2007 v thrilleri Disturbia, ďalšou bola hlavná úloha v akčnom sci-fi filme Transformers, za ktorú získal viaceré ocenenia. Steven Spielberg ho na túto úlohu odporučil režisérovi Michaelovi Bayovi a LaBoeuf zarobil za stvárnenie naivného teenegera 500 000 dolárov.

Spielberg si ho potom vybral do štvrtej časti série Indiana Jones, do filmu Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull). Na odovzdávaní cien MTV Video Music Awards 9. septembra 2007 LaBeouf prezradil dovtedy prísne utajovaný názov tohto filmu.[1]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

LaBeouf bol trikrát nominovaný na cenu Young Artist Award. V rokoch 2001 a 2002 za úlohu v televíznom seriáli Even Stevens a v roku 2004 za rolu v dobrodružnej komédii Holes. Ako člen hereckého zboru vo filmovej dráme Atentát v Ambassadoru (2006) (Bobby)[2] z roku 2006 bol nominovaný na cenu Screen Actors Guild Awards 2007.

V roku 2009 bol trikrát nominovaný na cenu Teen Choice Award. Na odovzdávaní cien 26. augusta 2007 získal ocenenie v kategóriách „Najlepší herec v žánri horor a thriller“ za film Disturbia (2007) a „Najlepší mužský objav“ za filmy A Guide to Recognizing Your Saints (2006), Disturbia (2007) a Transformers (2007).[3]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Shia LaBeouf na nemeckej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).