Eva Greenová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eva Greenová
Celé menoEva Gaëlle Green
Narodenie 6. júl 1980 (43 rokov)
Paríž, Francúzsko
Povolanieherečka, modelka
Roky pôsobenia2001 – súčasnosť

Eva Greenová (franc. Eva Gaëlle Green; * 6. júl 1980, Paríž, Francúzsko) je francúzska herečka a modelka. V roku 2007 získala cenu BAFTA v kategórií Vychádzajúca hviezda.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Eva Green sa narodila 6. júla 1980 v Paríži, ako dcéra Waltera Greena a herečky Marlène Jobertovej. Má tiež dvojča, sestru Joy, od ktorej je staršia o dve minúty. Od malička žila vo Francúzsku ale navštevovala Americkú univerzitu v Paríži, kde sa naučila aj hovoriť po anglicky.

Ako štrnásťročná, sa rozhodla stať herečkou po tom, čo videla svoj vzor v herečke Isabelle Adjani. Jej matka bola najskôr proti, ale neskôr ju v jej snoch veľmi podporovala. Študovala na Akadémii výtvarného umenia Webber Douglas v Londýne a po skončení sa vrátila Eva do Paríža, kde hrala v niekoľkých divadelných hrách.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2002 bola obsadená do úlohy Isabelle vo filme The Dreamers (2003). Vo filme sa predstavila v plno nahých scénach. Jej herecký výkon bol dobre prijatý a niektorí ju porovnávali s herečkou Liv Tyler.

V roku 2004 bola obsadená do filmu Kingdom of Heaven, kde hrala po boku hercov ako Orlando Bloom či Liam Neeson. V roku 2006 si zahrala bond girl Vesper Lynd po boku Daniela Craiga vo filme Casino Royale. Tiež si zahrala čarodejnicu Serafinu Pekkala v filmovej adaptácii The Golden Compass z roku 2007. Hrala vo filme Cracks z roku 2009, kde stvárnila učiteľku v dievčenskej škole a jej postava sa zamilovala do jednej z jej chovankýň. V marci 2009 sa objavila vo filme Womb, kde hrá ženu, ktorá klonuje jej mŕtveho priateľa. Pôvodne mala hrať hlavnú ženskú úlohu vo filme Antichrist (2009), Greenová však od filmu odstúpila kvôli prílišnej nahote vo filme a nahradila ju herečka Charlotte Gainsbourg.

V roku 2012 ju požiadal režisér Tim Burton, o spoluprácu na jeho filme Dark Shadows ktorú prijala a zahrala si čarodejnicu, ktorá Johnnyho Deppa premení na upíra. Vo filme 300: Rise of a Empire z roku 2014, si zahrala postavu menom Artemsia, za ktorú dostala pozitívne ohlasy od filmových kritikov. V rovnakom roku si zahrala aj v pokračovaní filmu Sin City: A Dame to Kill For, kde hrala po boku hviezd ako Bruce Willis, Jessica Alba, Rosario Dawson, Joseph Gordon-Levitt či Lady Gaga.

V období od mája 2014 do roku 2016 hrala v seriáli Penny Dreadful, kde hrala postavu menom Vanessa Ives. Jej herecký výkon získal nomináciu na Zlatý glóbus za najlepšiu herečku v televíznom seriáli - dráma.

V roku 2016 ju znovu oslovil režisér Tim Burton, s prosbou, či by nechcela hrať hlavnú úlohu vo filme Miss Peregrine's Home for Peculiar Children. Film bol založený na románe Ransoma Rigga z roku 2011. Tim Burton si spoluprácu s Greenovou chváli a obsadil ju tiež do filmu Dumbo (2019) spolu s hercami ako Colin Farrell a Michael Keaton.

V roku 2018 bola vymenovaná za šéfredaktora Ordre des Arts et des Lettres a získala čestné ocenenie francúzskej vlády.

Od roku 2020 hrá postavu Lydie Wells v televíznom seriály The Luminaries.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Greenová sa v jednom z rozhovorov zmienila, že sa považuje skôr za veľmi nudnú, že nenavštevuje kluby ani divoké párty a že je rada keď večer môže stráviť sama pri krbe a pri pohári dobrého vína. Rada zbiera zachované lebky a hmyz. Má záujem sa vrátiť do divadla a nemá v pláne pracovať v Hollywoode na plný úväzok. Tiež podporuje UNICEF.

V roku 2014, po tom, čo sa predstavila v seriály Penny Dreadful sa prejavovala ako spiritualistka a rozprávala o svojej duchovnej stránke. Povedala, že hoci nie je veriaca, verí v nadprirodzené sily. V roku 2017 priznala, že bola medzi obeťami ktoré obťažoval Harvey Weinstein a takmer zničil jej kariéru.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Eva Green na anglickej Wikipédii.


Bond girl
Predchádza: 2006 Nasleduje:
Halle Berryová Eva Greenová Olga Kurylenko