Simon Kuznets

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
Simon Kuznets
Simon Kuznets
Narodenie30. apríl 1901
Pinsk, Ruské impérium
Úmrtie8. júl 1985 (84 rokov)
Cambridge, Massachusetts, USA
Známy vďakaNobelova cena za ekonómiu
Alma materColumbijská univerzita
Profesiaekonóm,
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Simon Kuznets

Simon Smith Kuznets (* 30. apríl 1901 Pinsk, Ruské impérium – † 8. júl 1985 Cambridge, Massachusetts, USA) bol rusko-americký ekonóm, ktorý získal v roku 1971 Nobelovu cenu za ekonómiu „za empiricky podloženú interpretáciu ekonomického rastu, vedúcu k novému a hlbšiemu pochopeniu ekonomických a spoločenských štruktúr a procesov rozvoja".

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1922 sa rozhodol odísť za svojim otcom, ktorý opustil Rusko pred 1.svetovou vojnou, do USA. Vysokoškolské štúdium, ktoré začal v Rusku na univerzite v Charkove, tak dokončil v roku 1926 na Columbijskej univerzite, kde získal titul Ph.D. Po ukončení štúdia strávil rok a pol ako člen vedeckej spoločnosti. V rokoch 1927-1960 pôsobil ako zamestnanec Národného úradu pre ekonomický výskum, kde pracoval na národnom dôchodku a tvorbe kapitálu v USA. Jeho ostatné, prevažne výskumne orientované aktivity boli: námestník Úradu pre plánovanie a štatistiku, riaditeľ výskumu, vedúci Falk projektu pre ekonomický výskum v Izraeli.

Vo svojej vedeckej práci sa v období 1946-1968 zameral predovšetkým na porovnávaciu kvantitatívnu analýzu hospodárskeho rastu krajín. Ako profesor ekonómie a štatistiky vyučoval na Univerzite v Pensylvánii, ako profesor politickej ekonómie na Univerzite Johna Hopkinsa. Vyučoval ekonómiu na Harvarde. V roku 1971 získal Nobelovu cenu za ekonómiu.

Bol ženatý s Edith (Handler), s ktorou mal syna Paula Kuznetsa a dcéru Judith.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]