Skyr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vanilkový skyr

Skyr je tradičný islandský mliečny výrobok podobný jogurtu. Skyr obsahuje v priemere 12 % proteínov, 3 % sacharidov, 0,5 % tuku a veľké množstvo vápniku. Jeho konzistencia sa blíži jogurtu gréckeho typu, avšak s menej výraznou, jemnejšou chuťou. Skyr je súčasťou islandskej kuchyne viac ako 1000 rokov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Skyr sa na Island dostal z Nórska pred viac než 1100 rokmi. Kulinárska historička Hallgerður Gísladóttir uvádza, že zatiaľ čo zo škandinávskej kuchyne potom prakticky vymizol, na Islande sa skyr stal bežnou súčasťou jedálnička. Zmienky o skyre sú uvedené v rade historických islandských eposov, napr. Sága o Egilovi alebo Sága o Grettim. Nie je úplne jasné, ako sa vtedajší skyr líšil od dnešnej receptúry, pretože takéto podrobné popisy nie sú k dispozícii.

Tradične je skyr vyrábaný zo surového mlieka, súčasný skyr sa vyrába z pasterizovaného odstredeného kravského mlieka. Výsledný produkt má ľahko kyslastú príchuť, súčasní výrobcovia produkujú varianty skyru napr. s príchuťou vanilky, lesných plodov, jahôd atď., podobne ako pri jogurtoch.

Dostupnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Skyr je obľúbený na Islande a v Škandinávii, k dispozícii je tiež v niektorých oblastiach Spojeného kráľovstva, v Írsku, Nemecku, Švajčiarsku, Litve, Lotyšsku. Od roku 2007 sa vyrába v Dánsku, od roku 2015 v Kanade a v USA. Na český a slovenský trh uviedla skyr v apríli 2016 Bohušovická mliekareň.

Zloženie[upraviť | upraviť zdroj]

Skyr sa vyznačuje vysokým obsahom proteínov a minimálnym obsahom tuku. Percentuálne pomery sú pri variantoch od rôznych výrobcov málo odlišné. Neochutený skyr obsahuje v priemere 12 % proteínov (bielkovín), 3 % sacharidov, a iba 0,1 – 1 % tuku. Skyr je tiež bohatý na vápnik a vitamíny. Na Slovensku je v predaji v základnom balení 140 g (natur, jahoda, brusnica, broskyňa s marhuľou, čučoriedka, malina), neochutená verzia natur je k dispozícii aj v rodinnom balení s hmotnosťou 350 g.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Skyr možno konzumovať bez ďalších ingrediencií ako praktické raňajky či desiata. Na Islande je obľúbeným jedlom skyr spolu s ovsenou kašou v pomere 1:1. Skyr je možné podľa osobných preferencií miešať s lekvárom, s ovocím, s medom alebo s obilninami (cereáliami). V súčasnej kuchyni sa skyr objavuje ako základ mixovaných ovocných drinkov (smoothies), využívaný je aj ako poleva na palacinky a na dochutenie dezertov.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Skyr na českej Wikipédii.