Slanica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 00:55, 16. máj 2013, ktorú vytvoril Kelovy (diskusia | príspevky) (kat)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slanický ostrov na Oravskej priehrade – pozostatok zatopenej obce Slanica

Slanica je zaniknutá obec na Orave, ktorá bola zatopená Oravskou priehradou. Po vybudovaní priehrady meno zaniknutej obce dlhé roky pripomínala vyhliadková loď z roku 1947. Bola sem prevezená po ukončení svojej aktívnej služby z Dunaja a dostala nové meno "Slanica".

Vznik obce

Obec založili pri vtoku riečky Slanice, dnešná Polhoranka, do Bielej Oravy podľa Valašského práva bratia z rodiny Kludovskej, pochádzajúcej z Kňažej. Prvá zmienka o obci Slanica (pod názvom Zlanycha) je z roku 1564, kedy oravskí Valasi žiadali kráľa Ferdinanda I. o odpustenie daní v novozaložených dedinách. Slanica dostala názov podľa slanej príchute vody, ktorá priteká zo slaných prameňov z úpätia Babej hory. V dobe kuruckých bojov Slanica veľmi spustla.

Obyvateľstvo obce

Obyvateľstvo obce sa živilo roľníctvom, chovom dobytka a v 18. storočí už prevažovalo pláteníctvo. Podľa záznamov z rokov 1777 – 1978 je známe, že sa výrobe a predaju plátna venovala väčšina rodín v Slanici. Po úpadku pláteníctva sa obyvatelia venovali obrábaniu malých políčok a mnohí obyvatelia sa odsťahovali. V roku 1870 mala Slanica 152 domov a 1068 obyvateľov. Do roku 1930 počet domov stúpol na 168, no obec zaznamenala už len 329 obyvateľov. Pred zatopením žilo v Slanici 850 obyvateľov.

Slanický ostrov umenia

Kostol Povýšenia svätého Kríža, postavený v obci Slanica v 18. storočí, stál na pahorku, ktorý zostal aj po vybudovaní a naplnení Oravskej priehrady nad vodnou hladinou a dnes tvorí Slanický ostrov nazývaný tiež Ostrov umenia. Kostol sa staval v rokoch 1766 až 1769 ako baroková kaplnka a v roku 1843 ho kasicisticky prestavali na kostol s dvoma vežami a pristavanou tzv. zámočnou kaplnkou. V súčasnosti sa v interiéri kostola nachádza galéria ľudového umenia, kde je nainštalovaná expozícia „Tradičná ľudová plastika a maľba“. Na ostrove sa zároveň nachádza pôvodný dnes už historický cintorín a lapidárium „Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia“. V bývalej hrobke je nainštalovaná expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Ostrov je v letnej sezóne dostupný loďou premávajucou z Námestova alebo z Prístavu, naopak v zimných mesiacoch je možné prejsť až na ostrov po zamrznutej vodnej hladine.

Významné osobnosti

Externé odkazy

http://www.slanica.wbl.sk Stránka rodákov obce Slanica http://www.platenictvo.webnode.sk

Súradnice: 49° 24′ 25″ s.š., 19° 31′ 04″ v.d.