Slatvinec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Slatvinec
potok
Štát Slovensko Slovensko
Región Prešovský
Okres Bardejov
Prameň
 - poloha Veľká Javorina, Čergov
 - výška 940 m
Ústie Topľa
 - poloha Kružlovská Huta
 - výška 341 m
Dĺžka 15,5 km
Rád toku VI.
Hydrologické poradie 4-30-09-024,-026
Číslo recipienta 4-30-09-2192
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Slatvinec je potok v hornom Šariši, na území okresu Bardejov. Je to pravostranný prítok Tople, má dĺžku 15,5 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v pohorí Čergov na východných svahoch Veľkej Javoriny (1 098,7 m n. m.) v nadmorskej výške približne 940 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie na sever, na hornom toku sa výraznejšie ohýba k východu a sprava priberá prvý významnejší prítok spod Bukového vrchu. Následne priberá ľavostranný Javorový potok a severozápadným smerom pokračuje k sútoku so Soliskom zľava. Potom znovu smeruje na sever, preteká intravilánom obce Kríže a pod obcou priberá sprava Albovec. Na strednom toku vytvára výrazný oblúk vypnutý k východu, opätovne sa stáča na severozápad a Slatvinec opúšťa Čergov a vteká do Ondavskej vrchoviny. Nad obcou Bogliarka sa zľava oddeľuje vedľajšie koryto, do neho zľava ústi Nemecký potok, a opätovne sa spája s hlavným korytom na južnom okraji obce. Ďalej tečie okrajom intravilánu obce, kde zľava priberá prítok spod Bogliarskeho vrchu a po opustení obce ďalší ľavostranný prítok spod Bogliarskeho vrchu. Na dolnom toku už tečie smerom na sever, vteká do intravilánu obce Kružlov, kde postupne priberá Daní potok zľava, Krivský potok sprava a prítok spod Krivej hory zľava.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť zdroj]

Prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pravostranné: prítok z juhozápadného svahu Bukového vrchu (1018,9 m n. m.), krátky prítok zo severozápadného svahu Bukového vrchu, dva krátke prítoky prameniace južne, resp. juhozápadne od kóty 912 m, dva prítoky z južného úpätia Žobráka (920,7 m n. m.), prítok z juhozápadného svahu Žobráka, prítok zo severozápadného svahu Žobráka, Albovec, prítok prameniaci južne od kóty 718 m, Krivský potok, prítok z juhozápadného svahu Tisovca (526 m n. m.)
  • Ľavostranné: Javorový potok, prítok zo severovýchodného svahu Panteliša (899,0 m n. m.), Solisko, prítok zo severovýchodného svahu Čiernej jedliny (822 m n. m.), prítok z VJV svahu Rusínova (808,0 m n. m.), krátky prítok z východného svahu Chotárnej (789 m n. m.), Nemecký potok, prítok zo severovýchodného svahu Bogliarskeho vrchu (801 m n. m.), prítok prameniaci na SSV úpätí Bogliarskeho vrchu, prítok zo severného svahu Bogliarskeho vrchu, prítok z juhovýchodného svahu Veľkej hory (751,4 m n. m.), prítok z východného svahu Veľkej hory, prítok zo severovýchodného svahu Veľkej hory, prítok z oblasti Danej hory, Daní potok, krátky potok vznikajúci západne od kostola v Kružlove, prítok zo severovýchodného svahu Krivej hory (685,5 m n. m.)

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Do Tople sa vlieva na okraji Kružlovskej Hute v nadmorskej výške cca 341 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]