Sliezska evanjelická cirkev augsburského vyznania

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lutherova ruža

Sliezska cirkev evanjelická augsburského vyznania (SCEAV) (po česky: Slezská církev evangelická augsburského vyznání, po poľsky: Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania) je najväčšia luteránska cirkev pôsobiaca na území Česka. Pôsobí najmä na Tešínsku v Moravskosliezskom kraji. Združuje veriacich českej aj poľskej národnosti.

Podľa vlastných štatistík v roku 2019 mala 14 970 členov. Má 21 zborov 5 seniorátoch. Biskupom je v súčasnosti Tomáš Tyrlík.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Sliezska cirkev evanjelická a. v. v súčasnej podobe existuje od obdobia po Prvej svetovej vojne, no kontinuitu má až do 16. storočia. V roku 1995 sa od nej oddelila Luteránska evanjelická cirkev augsburského vyznania v ČR, kvôli vnútrocirkevným konfliktom ohľadom poňatia cirkevného života a vyrovnávania sa s komunistickým režimom.

Učenie[upraviť | upraviť zdroj]

Základom učenia SCEAV je Biblia zložená zo Starého a Nového zákona. Biblia je vykladaná v súlade s Knihou svornosti (Augsburské vyznanie, Apológia Augsburského vyznania, Šmalkaldské články, Malý katechizmus, Veľký katechizmus, Traktát o primáte a moci pápeža, Formula svornosti). SCEAV vyznáva Apoštolské, Nicejsko-carihradské a Atanaziánske vyznanie. Má blízko k pietizmu a evanjelikalizmu.

Predstavitelia cirkvi[upraviť | upraviť zdroj]


Biskup Tomáš Tyrlík

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Slezská církev evangelická augsburského vyznání na českej Wikipédii.

Oficiálna stránka cirkvi