Slovenské plynárenské múzeum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Slovenské plynárenské múzeum je múzeum plynárenstva v Bratislave.

Zriadila ho v marci roku 1996 pri príležitosti 140 rokov plynárenstva na Slovensku spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel. Múzeum sídli v Bratislave na ulici Mlynské nivy, pri centrále SPP. Múzeum je rozčlenené na niekoľko expozícií. Histórii svietiplynu je venovaný Pavilón histórie. Kancelária prokuristu dáva príležitosť nahliadnuť do dobovej atmosféry najvýznamnejšieho fabrického úradníka v plynárni zo začiatku 20. storočia. Expozícia Laboratória dotvára ucelený obraz prevádzkovej spoľahlivosti výroby svietiplynu. Múzeum zhromažďuje aj dokumentačný materiál vo fotografiách, v dobových dokumentoch, odbornej literatúre, plynárenských časopisoch a videozáznamoch. Pavilón súčasnosti stále rozširuje zbierku exponátov, ktoré dokumentujú plynárenské zariadenia na ťažbu, prepravu, úpravu a využitie zemného plynu. Vzhľadom sa svoje rozmery  a obmedzený priestor expozície Pavilónu súčasnosti sú zdokumentované v modeloch a maketách. Koncom roka 2010 pribudla do múzea Vonkajšia expozícia so zbierkou 18 historicky vzácnych plynárenských zariadení s reálnymi rozmermi. Začiatkom roku 2013 bola dokončená rekonštrukcia celého komplexu uličného osvetlenia, ktoré reprezentujú dve vzácne repliky plynových uličných lámp – Pražský typ a SUGG z konca 19. storočia. Zbierka múzea vychádza zo zberateľskej vášne plynárenského seniora Pavla Hrádka. V súčasnosti obsahuje viac ako 400 exponátov. Sprievodcovskú činnosť v múzeu vykonávajú členovia Klubu plynárenských seniorov. Vstup do múzea je voľný.

Pavilón histórie[upraviť | upraviť zdroj]

Expozícia histórie sa zameriava primárne na využívanie svietiplynu na Slovensku od polovice 18. storočia až po 20. storočie. Zobrazuje proces výroby svietiplynu a jeho využitie v domácnostiach, ale aj pri verejnom využití. Súčasťou pavilónu je originál plynovej lampy, ktorá osvetľovala ulice Bratislavy. K zaujímavostiam patrí žehlička alebo chladnička na plyn. Na galérii pavilónu sú umiestnené rôzne historické plynomery a staré plagáty propagujúce využívanie plynu v domácnostiach.

Pavilón súčasnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Expozícia súčasnosti sa venuje spracovaniu a využitiu zemného plynu od ťažby cez prepravu, distribúciu, skladovanie po dodávku koncovému odberateľovi. Návštevníci múzea si vidia archívne zábery z budovania tranzitného plynovodu cez Slovensko v sedemdesiatych rokoch. Medzi vystavenými exponátmi je aj model odorizačnej jednotky. Táto jednotka zabezpečuje pridávanie odorizantu do distribuovaného zemnému plynu, vďaka čomu je zemný plyn ľahšie identifikovaný pri prípadnom úniku. Samotný zemný plyn je totiž bez zápachu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°08′36″S 17°08′15″V / 48,143317°S 17,137604°V / 48.143317; 17.137604