Slovenský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slovenský potok
Potok
Zdrojnica Repisko, Spišská Magura
Ústie Biela, Bušovce
Dĺžka 9,7 km
Povodie Poprad
Hydrologické poradie 3-01-03-028,-030
Číslo recipienta 3-01-03-1207
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Slovenský potok je potok na strednom Spiši, v severnej časti okresu Kežmarok. Je to ľavostranný prítok Bielej, meria 9,7 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení na južnom okraji Spišskej Magury, v podcelku Repisko, juhozápadne od kóty 1 103,5 m v hlavnom hrebeni, v nadmorskej výške približne 995 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa steká juhojuhovýchodným smerom cez lokality Vlčia jama a Dlhá hora, následne vstupuje do Popradskej kotliny, do časti Vojnianske podhorie, kde tečie na krátkom úseku najprv severojužným smerom. Ďalej sa stáča juhovýchodným smerom, sprava priberá prítok z lokality Zadná hora, následne vytvára veľký oblúk prehnutý na juhozápad a severne od obce Slovenská Ves podteká cestu II. triedy č. 542. Zľava ďalej priberá prítok z južného svahu Zadnej hory (763,2 m n. m.), prechodne tečie na juhovýchod napriameným korytom a východ ne od Slovenskej Vsi sa stáča na východ, pričom sprava priberá Náhon a zľava Vojnianku. Ďalej už pokračuje k ústiu východojuhovýchodným smerom a výrazne rozšíreným korytom.

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Do Bielej sa vlieva severozápadne od stredu obce Bušovce v nadmorskej výške cca 595 m n. m.