St Martin-in-the-Fields

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Exteriér kostola St Martin-in-the Fields.
Interiér kostola.
Strop kaviarne, ktorá sa nachádza v krypte kostola.

St Martin-in-the-Fields alebo slovensky Kráľovský farský kostol Sv. Martina v poliach je jedným z anglikánskych kostolov v Londýne. Nachádza sa v severovýchodnom rohu Trafalgarského námestia.

Prvá zmienka o kostole pochádza z roku 1222, kedy sa kostol stal predmetom sporu medzi opátom z Westminsteru a londýnskym biskupom. S konečné rozhodnutie padlo v prospech Westminsteru a kostol zverený do správy mníchom z Westminsterského opátstva. V roku 1542 dal kráľ Henrich VIII. kostol prestavať. V tomto čase bol kostol doslova "v poliach", keďže sa nachádzal na izolovanom mieste medzi mestami Westminster a Londýn.

Kostol prežil i Veľký požiar Londýna v roku 1666, a to najmä vďaka svojej izolovanej pozícii. V roku 1721 ho opäť prestavali podľa návrhov anglického architekta Jamesa Gibbsa do jeho súčasnej podoby.

Kostol má obdĺžnikový pôdorys, vstup tvorí štít v klasickom antickom štýle, podopieraný radom obrovských stĺpov v korintskom slohu. Na vrchole špicatej veže sa nachádza pozlátená koruna. Pri návrhoch interiéru sa Gibbs inšpiroval ďalším významným anglickým architektom Sirom Christopherom Wrenom a jeho stavbou kostola St James's.

V kostole je pochovaných niekoľko známych osobností, medzi inými prírodovedec Robert Boyle, herečka Nell Gwynneová, francúzsky sochár Roubiliac, slávny anglický zlodej a lupič Jack Sheppard a rezbár Thomas Chippendale.

Vďaka svojmu zaujímavému miestu, v rohu Trafalgarského námestia, je St Martin-in-the-Fields jedým z najznámejších kostolov v Londýne. Je známy vďaka svojej politike otvorených dverí. Kostol je otvorený pre verejnosť počas celého dňa i noci. Taktiež je známy vďaka svojej práci pre ľudí bez domova a pre príležitostné koncerty. V krypte kostola sa nachádza obľúbená kaviareň Café in the Crypt. V kaviarni sa konajú džezové koncerty. Všetok zisk z vedľajších aktivít sa využíva na podporu bezdomovcov.

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšie stanice londýnskeho metra:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]