Stalinizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Busta J.V. Stalina.
Obete hladomoru v ukrajinskom Charkove v roku 1933.

Stalinizmus bola politická teória a prax spojená s Josifom Vissarionovičom Stalinom. Teória stalinizmu bola pokračovaním leninizmu doplnená o koncepciu budovania socializmu v jednej krajine.

Počas 30. rokov 20. storočia prebehla kolektivizácia poľnohospodárstva a industrializácia. Ďalej Stalin a jeho spolupracovníci vytvorili systém, v ktorom bola všetka moc sústredená v rukách vedenia Komunistickej strany Sovietskeho zväzu a tajnej polície. Zástancovia odlišných politických koncepcii v komunistickej strane boli fyzicky zlikvidovaní. Mimostranícka opozícia bola úplne eliminovaná a jej členov popravili alebo umiestnili do gulagov. Stalinove represie výrazne zasiahli nielen nestraníkov (napr. Koroľov), ale aj členov strany a významných štátnych funkcionárov, či vojakov (maršal Tuchačevskij, generál Rokossovskij). Politické čistky v armáde si vyžiadali veľa životov skúsených dôstojníkov a výrazne podryli obranyschopnosť Sovietskeho zväzu v rozhodujúcich okamihoch na začiatku 2. svetovej vojny.

Po druhej svetovej vojne sa stalinizmus rozšíril aj do iných krajín za tzv. železnou oponou a mal veľký vplyv aj v komunistických krajinách na západe.

Po XX. zjazde Komunistickej strany Sovietskeho zväzu v roku 1956 a odsúdení kultu osobnosti Stalina sa začal proces destalinizácie. No ten sa zastavil v roku 1964, keď Nikitu Chruščova na poste generálneho tajomníka ÚV KSSZ vystriedal Leonid Iľjič Brežnev. Stalinský model socializmu potom v Sovietskom zväze prežíval v trochu liberálnejšej podobe. Prenasledovanie politických odporcov režimu naďalej v menej brutálnej forme pretrvávalo až do konca 80. rokov 20. storočia. V období perestrojky sa začalo o zločinoch stalinizmu v ZSSR verejne diskutovať.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Stalinizmus na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).