Stigmatizácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Stigma (náboženstvo))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stigmatizácia sv. Františka

Stigmatizácia je fenomén, pri ktorom sa na tele žijúceho človeka (na rukách, nohách a boku) objavujú Kristove rany alebo je v týchto miestach pociťovaná extrémna bolesť. Tieto rany sa označujú ako stigmy a ich nositeľ ako stigmatik. Vyskytujú sa hlavne v prostredí katolíckej cirkvi a sú považované za zázračný prejav zvláštnej Božej milosti.

Skepticizmus[upraviť | upraviť kód]

Skeptici považujú stigmatizáciu za podvod alebo sa pre ňu snažia nájsť medicínske vysvetlenie.

Sebapoškodzovanie takéhoto typu môže byť príznakom rozličných duševných chorôb. Niektorí falošní stigmatici trpia takzvaným Münchhausenovým syndrómom, pre ktorý je charakteristická intenzívna túžba byť stredobodom pozornosti. Títo pacienti si často privodia poranenie alebo predstierajú chorobu, aby dosiahli hospitalizáciu a starostlivosť.

Narozdiel od väčšiny svätých, ktorí ale stigmy naozaj mali, a nechválili sa nimi, ale v pokore ich nechávali v skrytosti.

Neexistujú tiež žiadne zmienky o stigmatikoch z obdobia pred 13. storočím, kedy sa zobrazenie ukrižovaného Krista udomácnilo v ikonografii kresťanského Západu.

Stigmatici[upraviť | upraviť kód]

Napriek tomu, že sa stigmatizácia (podobne ako bilokácia, levitácia a iné zvláštne mystické fenomény) uvádza v životopisoch viacerých svätcov, Cirkev ju nepovažuje za spoľahlivý znak na rozpoznanie svätosti u daného človeka.