Stuart Allen Roosa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stuart A. Roosa
astronaut NASA
Stuart Roosa v roku 1971
Stuart Roosa v roku 1971
Stavzosnulý
Narodenie16. august 1933
Durango, Colorado, USA
Úmrtie12. december 1994 (61 rokov)
Falls Church, Virgínia, USA
Iné zamestnanietestovací pilot
Hodnosťplukovník, USAF
Čas vo vesmíre9d 1m
Kozmonaut od1966
MisieApollo 14
Znaky misií
Kozmonaut do1976

Stuart Allen „Stu“ Roosa (* 16. august 1933, Durango – † 12. december 1994, Falls Church) bol americký astronaut. Bol pilotom veliteľského modulu kozmickej lode Apollo 14. Misia trvala od 31. januára do 9. februára 1971 a bola treťou, ktorej posádka pristála na Mesiaci. Kým Shepard a Mitchell strávili dva dni na povrchu, Roosa riadil experimenty z obežnej dráhy vo veliteľskom module „Kitty Hawk“.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole študoval na ohlahomskej univerzite, titul leteckého inžiniera získal až na univerzite v Colorade v roku 1960. To už mal za sebou službu v americkom letectve od roku 1953 a prax testovacieho pilota na leteckej základni v Olmstrade v Pensylvánii. Neskôr slúžil na leteckých základniach Tachikawa a Edwards. Nalietal 4600 letových hodín. V roku 1966 sa dostal do piatej skupiny kozmonautov. Bol členom podporne posádky pre Apollo 9. Bol ženatý, s manželkou Joan mal štyri deti: Christophera, Jacka, Allen a Rosemary.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Štart kozmickej lode sa uskutočnil z mysu Canaveral. Na palube s ním boli Alan Shepard a Edgar Mitchell. Deväťdenná misia bola treťou, ktorej sa podarilo na Mesiaci pristáť. Roosa nebol na mesačnom povrchu, ale riadil experimenty z obežnej dráhy vo veliteľskom module „Kitty Hawk“. Potom sa všetci traja vrátili na Zem a pristáli na hladine Tichého oceánu.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Bol ešte zaradený do záložných posádok Apollo 16 a Apollo 17. V roku 1976 z NASA odišiel a stal sa viceprezidentom medzinárodného oddelenia U.S. Industries Middle East Development Company so sídlom v gréckych Aténach. O rok neskôr sa vrátil do USA, kde sa stal prezidentom Jet Industries v Austine v Texase. V rokoch 1993-1994 bol prezidentom Gulf Coast Coors Inc., Gulfport. Zomrel po chorobe vo veku 61 rokov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]