Suzanne Vega

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Suzanne Vega
Suzanne Vega (2010)
Suzanne Vega (2010)
Základné informácie
Narodenie 11. júl 1959 (64 rokov)
Santa Monica, Kalifornia, USA
Bydlisko New York, USA
Pôsobenie speváčka, skladateľka, hudobný producent
Žáner alternatívny rock, folk rock
Hrá na nástrojoch spev, gitara
Roky pôsob. 1982 – súčasnosť
Vydavateľstvá A&M
Blue Note
Amanuensis Productions
Webstránka suzannevega.com

Suzanne Nadine Vega (* 11. júl 1959, Santa Monica, Kalifornia, USA) je americká folková speváčka.

Medzi jej najväčšie hity patrí Luka, Tom's Diner alebo New York is a Woman. Medzi jej hudobných priateľov patrí o.i. dnes slávny fotograf a pôvodne aj textár Brian Rose, s ktorým spolupracovala predovšetkým na začiatku svojej kariéry. Suzanne má dcéru Ruby (narodená 1994).

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Suzanne Vega v Olomouci v roku 2006
Na Pražskom hrade v decembri 2011 na štátnom pohrebe Václava Havla

Suzanne Vega sa narodila v roku 1959 v Santa Monica v Kalifornii. Jej matka bola počítačová analytička, otec pracoval ako grafik. Vyrastala v rodine so svojím nevlastným otcom, ktorý bol učiteľ a spisovateľ, pôvodom z Portorika. Keď bolo Suzanne dva a pol roka, odsťahovali sa do New Yorku.

Suzanne začala písať prvé básničky v deviatich rokoch, v štrnástich už zložila prvú pesničku. Neskôr navštevovala prestížnu High School of Performing Arts, kde študovala moderný tanec. Počas navštevovania kurzov anglickej literatúry na Barnard College tiež vystupovala v Greenwich Village. Bola stálou prispievateľkou skupiny spisovateľov Jack Hardy Monday Night v kaviarni na Cornelia Street. V roku 1984 podpísala svoju prvú zmluvu s nahrávacou spoločnosťou.

Debutový album Suzanne Vega vyšiel nasledujúci rok. Bol to úspešný debut: v Spojených štátoch zožal prevažne pozitívne recenzie a v Spojenom kráľovstve sa dokonca stal platinovým. Texty boli väčšinou zručnými miniatúrami, ktoré presne popisovali charaktery rôznych ľudí. K piesni Marlenne on the Wall vznikol videoklip, ktorý vysielali MTV a VH1. V tom čase tiež Suzanne napísala text ku dvoch piesňam na albume Songs from Liguid Days od Philipa Glassa.

Ďalší album Solitude Standing (1987) zožal u kritikov ešte lepšie hodnotenie a tiež sa lepšie predával. Obsahuje hitovky Tom 's Diner a Luka, ktoré mali celosvetový úspech. Text piesne Luka je o násilí na deťoch, čo bolo vo svojej dobe veľmi neobvyklou témou popového hitu. Obe piesne, Tom 's Diner i Luka, sa dočkali mnohých coververzií.

Tretí album sa volá Days of Open Hand (1990). Experimentálnejšia hudba a expresívnejšie texty znamenali mierny posun oproti predchádzajúcim doskám. Nasledoval album 99.9F° (1992), ktorý predstavoval mix folku, tanečných beatov a industriálnych zvukov.

Piaty album Nine Objects of Desire (1996) balansuje na hrane medzi jednoduchosťou a industriálnymi výstrelkami predchádzajúceho albumu. Obsahuje pieseň Caramel, ktorá bola neskôr použitá ako hudobný sprievod v traileri k filmu Woman on the Tier, ktorá vyšla na soundtracku k filmu Dead Man Walking.

V roku 1997 si Suzanne zaspievala na koncepčnom albume Heaven and Hell, ktoré sa týkalo témy siedmich smrteľných hriechov. Autorom hudby a textov bol Joe Jackson, s ktorým Suzanne spolupracovala už v roku 1986 v piesni Left of Center zo soundtracku Pretty in Pink. Jackson tú hral na klavír a Suzanne spievala.

V septembri 2001 uzrel svetlo sveta album Songs in Red and Gray. Na troch piesňach sa producentsky podieľal Mitchell Froome, ktorého si Suzanne vzala v roku 1995, ale už po troch rokoch sa s ním rozviedla. V roku 2003 bola vydaná výberovka The Best of Suzanne Vega, na ktorej sa nachádza 21 najúspešnejších skladieb. V Spojenom kráľovstve vyšla táto doska naviac ešte s bonusovým CD, na ktorom je osem ďalších piesní.

Začiatkom októbra 2006 sa Suzanne Vega zúčastnila festivalu dokumentárnych filmov Academia Film Olomouc. Bola pozvaná, pretože v tom čase o nej dokumentarista Christopher Seufert točil dokument, ktorý mal skúšobnú projekciu práve v Olomouci.

Suzanne Vega je tiež jednou z dvanástich osobností, ktoré sa zúčastnili scénických rozhovorov v Švandovom divadle a ktoré obsahuje kniha Davida Hrbka Všechno je sázka. Suzanne túto knihu tiež pokrstila. Na javisku sa tak stretla s niektorými ďalšími protagonistami tejto knihy: Michalom Horáčkom, Davidom Radokom, Olgou Sommerovou a Václavom Moravcom.[1]

V roku 2006 podpísala Suzanne zmluvu s legendárnou jazzovou nahrávacou spoločnosťou Blue Note Records. O rok neskôr vyšla platňa Beauty & Crime, ktorá sa dostala až na 37. miesto v predajnosti albumov v Česku.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilačné albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Akustické albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Koncertné albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Suzanne Vega koncertovala ve Švandově divadle Archivované 2013-07-01 na Wayback Machine článok na webe Švandovho divadla

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Suzanne Vega

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Suzanne Vega na českej Wikipédii.