Preskočiť na obsah

TJ Baník Ružiná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
TJ Baník Ružiná
Celý názovTJ Baník Ružiná
PrezývkaBaníci
Založený1950
Rozpustený2014
ŠtadiónŠtadión Ružiná
Kapacita1 200
Domáce farby
Hosťovské farby

TJ Baník Ružiná bol slovenský futbalový klub z Ružinej.

História klubu [1]

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1946 došlo k založeniu FK po názvom ŠK Ružiná. Na Priehrade nad rómskou osadou sa vybudovalo futbalové ihrisko. Futbal sa hral formou turnajov medzi FK Podrečany, Gregorova Vieska, Točnica a Ružiná.

V roku 1950 bola založená TJ Baník Ružiná. Vybudovalo sa nové ihrisko na Kopaniciach pod cestou do mlyna. Futbal v Ružinej začal kvalitatívne napredovať. Okrem družstva dospelých sa vytvorilo silné dorastenecké družstvo, ktoré vyhralo športové hry dedinskej mládeže.

V ročníku 1953/54 družstvo vyhralo okresnú súťaž a postúpilo do krajskej súťaže. Hralo sa s takými mužstvami ako Kalinovo, Šafárikovo, Krupina, Detva, Vinica, Veľký Krtíš a podobne. V krajskej súťaži odohrali dva súťažné ročníky (1954/55, 1955/56). Po vypadnutí nedošlo k úpadku, ako by sa mohlo predpokladať. V okresnej súťaži hrala Ružiná stále o popredné umiestnenie. V ročníku 1958/59 opäť vyhrala okresnú súťaž a postúpila do krajskej súťaže, kde odohrala dva ročníky (1959/60, 1960/61). V roku 1959/60 hralo v krajskej súťaži aj dorastenecké mužstvo. Hoci tam hralo len jeden ročník, aj tak to bol pekný úspech. V roku 1965 si Ružiná zasa zabezpečuje postup do krajských súťaží, kde odohrala tri ročníky, z toho dva veľmi úspešne (1965/66, 1966/67, 1967/68). V ročníku 1966/67 dokonca bojovala o postup do I. A triedy. Tento postup zmarili v poslednom kole susedia z Divína, keď sa nevedeli zmieriť s tým, že by Ružiná mala hrať vyššiu súťaž ako oni. Za trinásť súprav Zlatej Zuzany predali zápas mužstvu z Cinobane, ktorá súťaž vyhrala a ružinčania skončili druhí. Tento neúspech - podvod zanechal na mužstve nepriaznivé stopy a po treťom odohranom ročníku 1967/68 z krajskej súťaže vypadlo. Trvalo potom šesť rokov, kým sa mu v roku 1974 opäť podarilo vybojovať postup. Bolo to najkratšie účinkovanie mužstva v krajskej súťaži. V ročníku 1974/75 mužstvo vypadlo.

Ružinský futbal sa môže pochváliť tým, že vychoval hráča, ktorý sa uplatnil v 1. lige. Róbert Fígeľ po dovŕšení žiackeho veku nastúpil do prvoligového dorasteneckého družstva Dukla Banská Bystrica, odkiaľ sa prepracoval do reprezentácie dorastu všetkých vekových kategórií. Prvú ligu dospelých hral za Duklu Banská Bystrica. V druhej polovici 70-tych rokov a v osemdesiatych rokoch zaznamenal futbal v Ružinej veľký pokles. Dokončením vodnej nádrže Ružiná došlo k zaplaveniu futbalového ihriska a nové ešte nebolo vybudované. Mužstvo muselo hrávať svoje zápasy na vypožičaných ihriskách po okolitých dedinách. V roku 1980 bolo nové ihrisko dobudované a odovzdané do prevádzky. Nachádza sa pod obcou pri vodnej nádrži. Od tohto obdobia mužstvo Baník Ružiná hrá svoje majstrovské i priateľské futbalové zápasy na tomto ihrisku, len v krajne nepriaznivom počasí hrá prípravné zápasy na náhradnom futbalovom ihrisku, ktoré bolo svojpomocne vybudované pri pionierskych táboroch. Došlo k zostupu mužstva do najnižšej súťaže v okrese a trvalo dlhých sedemnásť rokov, kým sa podarilo dať dokopy mužstvo, ktoré vybojovalo postup do krajskej ligy. Bolo to v roku 1992. Po dvoch rokoch mužstvo z krajskej súťaže znova vypadlo. V ročníku 1997/98 si opäť zabezpečuje postup do krajskej súťaže s novým názvom V. liga. V súťažnom ročníku 1998/99 začalo mužstvo veľmi úspešne. Po skončení súťaže bolo v tabuľke na druhom mieste len o skóre za Slovanom Tomášovce. Funkcionári na čele s Jozefom Líškom st., Jozefom Líškom ml. a Ing. Ondrejom Baline vytvorili adekvátne podmienky pre hráčov, ktorými sú Miroslav Urban, Jozef Líška, Milan Líška, Marián Líška, Rastislav Líška, Marek Kliment, Peter Kliment, Vladimír Fízeľ, Cyril Pivka, Jozef Krnáč, Ján Tršo, Mikuláš Gečo, Ján Lavrík, Jozef Gondáš, Ján Ufrla a Ján Balaško.

Od roku 2000 do 2012 sa Ružiná dostala z okresnej súťaže až do II. Slovenskej ligy. V ročníku 2010/11 bojovala Ružiná o postup s Podbrezovou a Bardejovom, nakoniec skončila na 3. mieste. V tomto ročníku pricestoval na Ružinú aj účastník európskej ligy Senica. Bolo to v rámci tretieho kola Slovenského pohára, v ktorom favorit zo Senice zvíťazil na Ružinej 0:3. V ročníku 2011/12 Ružiná opäť bojovala o postup s Bardejovom, aj napriek osemdesiatim streleným gólom skončila na nepostupovom II. mieste. ŠTK SFZ však rozhodla, že mužstvá ktoré skončili na druhých miestach III. lige západ a východ si zahrajú barážové stretnutie o postup do II. ligy. Tento zápas sa uskutočnil 26.06.2012 na Vione Zlaté Moravce, v ktorom ŠTK Šamorín porazil Ružinú 2:1 a postúpil do II. ligy. Aj napriek tomu, sa predsa podarilo Ružinej dostať do II. ligy, keď prezídium ÚLK rozhodlo, že namiesto Moldavy nad Bodvou, ktorá sa neprihlásila do II. ligy tam postúpi Ružiná.[2] Stalo sa tak týždeň pred začiatkom II. ligy a preto vedeniu Ružinej ostávalo málo času na dotiahnutie všetkých náležitostí pre štart klubu v II. lige. Všetko sa napokon podarilo zvládnuť a tak Ružiná nastúpila na svoj historický prvý druholigový zápas proti Zemplínu Michalovce dňa 28. júla 2012. Zápas sa skončil výsledkom 0:2 pre hostí. V tomto ročníku skončila Ružiná na poslednom mieste, keď ešte v predposlednom kole existovala šanca na záchranu nakoniec Ružiná vypadla. Vedenie klubu však vyhlásilo maximálnu spokojnosť s účinkovaním Ružinej v II. lige. V nasledujúcej sezóne vyhrala III. ligu a opätovne postúpila do II. ligy.

V lete 2014 sa však TJ Baník Ružiná spojil s MFK Lokomotíva Zvolen. II. liga sa aj naďalej bude hrať v Ružinej, ale pod hlavičkou Zvolena. Mládežnícke celky by mali hrať v novom klube FK Ružiná.[3]

Realizačný tím v poslednej sezóne

[upraviť | upraviť zdroj]
Pozícia Personál
Tréner Anton Jánoš
Asistent trénera Miroslav Suška
Vedúci družstva Gabriela Líšková
Predseda dozornej rady Jozef Líška ml.
Prezident klubu Ján Moravčík
Manažér Tomáš Boháčik

Umiestnenia v súťažiach

[upraviť | upraviť zdroj]
Tretia najvyššia futbalová súťaž na SlovenskuDruhá najvyššia futbalová súťaž na SlovenskuTretia najvyššia futbalová súťaž na Slovensku

IV. liga Juh

  • 2008/2009 - 1. miesto (postup)

Majstrovstvá regiónu Stred

  • 2009/2010 - 1. miesto (postup)

III. liga Východ

  • 2010/2011 - 3. miesto
  • 2011/2012 - 2. miesto (postup)
  • 2013/2014 - 1. miesto (postup)

Slovnaft Cup

  • 2011/2012 - 3. kolo

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. klubová stránka [online]. banik.ruzina.eu, [cit. 2014-07-20]. Dostupné online. Archivované 2015-01-23 z originálu.
  2. Moldava sa odhlásila z 2. ligy [online]. teraz.sk, 19. júl 2012. Dostupné online.
  3. 2. liga pod hlavičkou Zvolena [online]. novohrad.sme.sk, 14. júl 2014. Dostupné online.