Preskočiť na obsah

TOM (cena)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
TOM
KrajinaSlovensko
UdeľujeTV Markíza
Prvý ročník1997
Posledný ročník2006
Vysielanie
StanicaTV Markíza

Televízna osobnosť Markízy, známejšie pod skratkou TOM, bolo slovenské televízne ocenenie, ktoré TV Markíza vyhlasovala od roku 1997 – 2006. Získala mimoriadny divácky ohlas. Televízia sa rozhodla z neuvedených dôvodov ocenenie v júli 2007 ukončiť.

Hlasovanie

[upraviť | upraviť zdroj]

Za celú existenciu ankety poslali diváci viac ako 3,5 milióna hlasov. Cenou pre víťaza každej z kategórii bola sklenená soška TOM-a.

Superlatívy

[upraviť | upraviť zdroj]

Za celú históriu ankety bola najúspešnejšou reláciou spravodajská relácia Televízne noviny, ktorá každoročne vyhrávala v kategórii o najobľúbenejšiu spravodajskú a publicistickú reláciu. Najväčší počet sošiek z jednotlivých osobností získala Aneta Parišková.

Ceremónie

[upraviť | upraviť zdroj]

Ceremónie sa konali v Slovenskom národnom divadle. Galavečery boli sprevádzané vystúpeniami domácich i zahraničných umelcov. Z domácich vystúpili napríklad Karel Gott, Helena Vondráčková či skupiny Desmod a IMT Smile. Takisto na galavčeroch vystúpili zahraničné osobnosti ako Alain Delon, Catherine Deneuve, Christopher Lambert, Patrick Swayze či Jeremy Irons.

Sledovanosť

[upraviť | upraviť zdroj]

Priamy prenos z galavečera odovzdávania cien mal mimoriadnu sledovanosť, pravidelne mal program viac ako milión divákov. V roku 2000 dosiahol s 1 miliónom 745 tisíc divákov rekordnú sledovanosť. Od štartu peoplemetrových meraní zaznamenal galavečer z roku 2004 takmer 1 milión 300 tisíc divákov.[1]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Desať rokov stačilo! Anketa TOM sa končí [online]. Pravda, 2007-07-04, [cit. 2023-10-08]. Dostupné online.