TOS-1

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
TOS-1
TOS-1A Solncepjok

TOS-1A Solncepjok

Základná charakteristika
Posádka 3
Dĺžka 7,21 m
Šírka 3,6 m
Výška 3,073 m
Hmotnosť 44,3 t
Pancierovanie a výzbroj
Pancierovanie
Hlavná zbraň 24 x 220 mm
Sekundárne zbrane
Pohon a pohyb
Pohon
Odpruženie
Max. rýchlosť 60 km/h
Pomer výkon/hmotnosť
Dojazd 550 km
Priechodnosť

TOS-1 (rus.: ТОС-1) je sovietsky, resp. ruský ťažký viachlavňový raketový plameňometný systém na podvozku tanku T-72.

Plameňomet je určený na palebnú podporu pechoty a obrnených jednotiek, ako aj na ničenie živej sily nepriateľa, ľahko obrnených a transportných vozidiel.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

TOS-1 Buratino (TOS je ruská skratka pre tiaželaja ogňometnaja sistema) je postavený na osvedčenom podvozku tanku T-72, na ktorom je nainštalované odpaľovacie zariadenie pre 30 rakiet kalibru 220 mm. Rakety sú vybavené termobarickou hlavicou s hmotnosťou 100 kg. Samotnú muníciu tvoria dve nálože. Prvá nálož, ktorá exploduje vo vopred určenej výške, rozptýli explozívnu hmotu do okolia, kde spoločne so vzduchom vytvorí vysoko explozívny aerosólový mrak. S odstupom niekoľkých sekúnd potom ďalšia nálož vzniknutú zmes zapáli, čím dôjde k explózii, ktorá má niekoľkonásobne väčšiu silu, než majú klasické trhaviny. Vzniká tak mohutná tlaková vlna s obrovskou ničivou silou. Celý ničivý efekt je umocnený podtlakom vzduchu, ktorý sa tvorí za tlakovou vlnou. Plameňomet tak dokáže zničiť až 8 budov naraz a navyše spôsobuje devastujúce škody na 4 kilometre štvorcové. Okrem samotného ničivého účinku dochádza pri použití tejto zbrane aj k silnému psychologickému efektu na napadnuté jednotky.

Bojové vozidlo BM-1, na ktorom je nainštalovaný raketový systém, má hmotnosť 45,3 t. Je dlhé 9,5 m a široké 3,6 m. Jeho posádku tvoria 3 muži – veliteľ, strelec, vodič. BM-1 poháňa dieselový motor V-84 s výkonom 630 kw (840 konských síl). Vozidlo môže vyvinúť rýchlosť až 60 km/h a na jedno natankovanie prejde do 550 km. Zbraň je schopná vystreliť na cieľ 30 rakiet za 15 sekúnd a dosah zbrane činí 500−3 500 m.

Okrem vozidla BM-1 a samotných rakiet pozostáva systém TOS-1 ešte z dvoch prepravno-nakladacích vozidiel TZM-T, ktoré sú postavené tiež na podvozku tanku.

V roku 2001 bola vyvinutá nová verzia TOS-1A Solncepjok s vylepšeným balistickým počítačom a palebným dosahom 6 000 m. Počet rakiet na odpaľovacom zariadení bol znížený z 30 na 24. Odpaľovacie zariadenie je chránené pancierovaním, ktoré odolá munícii kalibru 7,62 mm zo vzdialenosti od 620 m. Čas, ktorý uplynie od zastavenia vozidla až po bojovú pripravenosť k paľbe, je 90 sekúnd. Rakety sú následne vystreľované každú 0,5 sekundu. To znamená, že pri odpaľovaní rakiet jednotlivo prebehne celá salva za 12 sekúnd a pri streľbe v pároch je všetkých 24 rakiet vystrelených do 6 sekúnd.[1]

Nasadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Systém TOS-1 Rusko nasadilo počas vojny v Afganistane, ale aj vo vojne v Čečensku.

Systém TOS-1A Solncepjok bol použitý proti militantom Islamského štátu pri oslobodzovaní Palmýry.[2]

Používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Тяжёлая огнемётная система ТОС-1А
  2. ЦАМТО / Новости / «Известия»: тяжелая огнеметная система «Солнцепек» получит новейшие дальнобойные ракеты [online]. armstrade.org, [cit. 2020-04-18]. Dostupné online. (po rusky)
  3. Les premières images du TOS 1A Algérien
  4. Какое оружие Азербайджан покупал у России
  5. Armenia Buys Smerch and TOS-1A Systems
  6. По «Солнцепеку» — в каждую армию
  7. GRYLLS, George. Ukrainian forces use Russians’ ‘blazing sun’ thermobaric weapon against them [online]. thetimes.co.uk, [cit. 2022-04-07]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému TOS-1