Tamanskij poluostrov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tamanskij poluostrov na mape Kranodarského kraja.
Americká vojenská mapa priestoru polostrova.

Tamanskij poluostrov alebo Tamanský polostrov[1] (rus. Таманский полуостров) je polostrov medzi Aralským a Čiernym morom v Krasnodarskom kraji Ruskej federácie. Polostrov predstavuje výbežky pevniny v pokračovaní pohoria Veľký Kaukaz smerom k polostrovu Krym, od ktorého ho oddeľuje Kerčský prieliv.

Oblasť sa vyznačuje nízkym, rovinatým reliéfom, členitým pobrežím s množstvom zálivov, kôs a limanov. Oblasť je rovnako ako výbežok Krymského polostrova – tzv. Kerčský polostrov, typická prítomnosťou bahenných sopiek. Reliéf je významne ovplyvňovaný blízkou deltou rieky Kubáň. Pobrežná línia je pomerne strmá a tvorená hlavne vápencami a inými karbonátmi. Geologicky patrí k azovsko-kubáňskej panve. Ťaží sa tu ropa a zemný plyn. Rozvíja sa tu turizmus.

Oblasť bola ešte v antickom období tvorená rodom ostrovov oddelených prielivmi. Nachádzali sa tu kolónie Pontských Grékov Hermonassa a Phanagoria.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. OČOVSKÝ, Štefan, ed. Malá zemepisná encyklopédia ZSSR. 1. vyd. Bratislava : Obzor, 1977. 855 s.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Таманский полуостров na ruskej Wikipédii a Taman Peninsula na anglickej Wikipédii.


Súradnice: 45°10′30″S 36°43′41″V / 45,174988°S 36,727982°V / 45.174988; 36.727982