Tchien-kung i chao

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kresba stanice Tchien-kung 1 s pripojenou kozmickou loďou Šen-čou
Model stanice Tchien-kung 1 s pripojenou kozmickou loďou Šen-čou

Tchien-kung i chao (čínsky: pchin-jin Tiān​gōng yī​ hào, znaky 天宫一号, doslova „Nebeský palác číslo jeden“) bola prvá čínska kozmická stanica. Mala pomerne neveľké rozmery a slúžila primárne ako experimentálny modul pre nácvik zbližovania a spájania s kozmickými loďami typu Šen-čou a tiež ako obytný modul pre prvé čínske dlhodobejšie pobyty vo vesmírnom priestore.

Stanica Tchien-kung 1 bola čiastočne odvodená od lodí Šen-čou a na verejnosti bol jej dizajn prvýkrát predstavený v januári 2009. Mala valcovitý tvar celkovej dĺžky 10,4 metra a maximálny priemer 3,35 metra, hmotnosť vyše 8 500 kg. Bola tvorená dvoma úsekmi; experimentálnym pretlakovým úsekom s priemerom 3,35 metra, ktorý bol vybavený kompletným systémom zabezpečenia životných podmienok a umožňovala tak dlhodobejší pobyt maximálne trojčlennej posádky. Vnútorný priestor pre posádku mal rozmery 4×2×1,8 metra a vnútorný objem 15 m³. Na prednej strane bol ukončený dnom tvaru nízkeho kužeľa, na konci ktorého bol stykovací systém s prielezom určený pre spájanie s loďami Šen-čou. K experimentálnemu pretlakovému úseku stanice bol pripojený služobný úsek, ktorý má dĺžku 3,2 metra a priemer 2,8 metra a obsahoval predovšetkým pohonné a riadiace systémy stanice, pričom vzadu mala dva korekčné raketové motory o ťahu 2x490 N. Na bokoch tohto úseku boli pripevnené dva rozkladacie páry slnečných panelov.

Stanica odštartovala na obežnú dráhu z kozmodrómu Ťiou-čchüan 29. septembra 2011 o 13:16 UTC pomocou modifikovanej nosnej rakety Čchang-čeng 2F/T1. Bola vynesená na počiatočnú obežnú dráhu o približných parametroch 200 x 350km. Prvá bezpilotná misia odštartovala pod označením Šen-čou 8 k stanici 31. októbra 2011 a prvá pilotovaná misia Šen-čou 9 16. júna 2012.

Dňa 2. apríla 2017 o 00:16 UTC stanica nekontrolovane vstúpila do atmosféry nad južným Tichým oceánom, čo je jedno z najbezpečnejších miest pre podobné udalosti.[1]

Lety ku stanici[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Česká astronomická společnost. Nekontrolovaná čínská stanice klesá do atmosféry, co komu hrozí? [online]. astro.cz, [cit. 2018-04-02]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]