Teľov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Teľov je časť sídliska Šváby v Prešove.

Teľov je malé údolie s potôčikom, neobývané počas celej existencie Švábov. Užitočným sa javilo iba na pasenie svíň. Pastier ich zvolával fúkaním do volského roha. Svinský pastier v Teľove mal aj kolibu, ktorá sa nachádzala neďaleko studničky. O tejto studničke sa tradovalo, že ju vyryla sviňa rypákom. Okrem svíň pasli aj voly. Voly sa pásli v noci na Komloši a pásol ich volský pastier, ktorý voly zháňal plieskaním biča puhi. Tento bič bol kožený, dlhý a zdobený kistľami. Pásť voly často chodili aj mladí muži.

Voly, kravy aj svine sa napájali z četerni, aj huta František (historická varňa soli) bola napájana z četerni, - Solivar pri Prešove I, - Historická Huta.

Časť Pionierskej ulice

Zástavba Teľova vznikala ako krajné východisko v období po 1960, prvým domčekom bol Knapov domček, ktorý má iba dve miestnosti, najprv tam žili piati obyvatelia. Neskôr tam pribudlo viacero domov, vznikli dve ulice, a tiež priemyselná zástavba. Na južnej strane (na ľavom brehu potôčika) vznikla východzia stanica rekreačnej, víkendovej (pionierskej) železnice, vedľa neďalekej povestnej (Mindžali), podľa nej dostala ulica nepôvodný názov Pionierska.

Súradnice: 48°58′08″S 21°15′35″V / 48,969012°S 21,259789°V / 48.969012; 21.259789