Thajä Dordže

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
J.S. 17. Karmapa Trinlä Thajä Dordže

J.S. 17. Karmapa Trinlä Thajä Dordže (6. máj 1983, Tibet) je „Veľký tantrický majster“ (skt. Vadžračárja), ktorý momentálne sídli v Kalimpongu v Indii.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Bol najmladším synom 3. Mipham Rinpočheho, významného lámu školy Ňingma a Decän Wangmo, dcéry aristokratickej rodiny pochádzajúcej od kráľa Gesara z Lingu. Keď mal chlapec jeden a pol roka začal ľuďom hovoriť, že je Karmapom. V roku 1994 sa mu aj s rodinou podarilo utiecť z Tibetu do Nepálu a odtiaľ do Indie. Mladý Karmapa dorazil do Nového Dilí v marci toho istého roku, kde ho počas uvítacej ceremónie J.S. Šamar Rinpočhe formálne rozpoznal ako 17. Gjalwa Karmapu. 17. Karmapa dostal meno Trinlä (znamená „Budhovská aktivita“) Thajä („Bezčasový“) Dordže („Nemennný“).

V roku 1997 bol J.S. 17. Karmapa Trinlä Thajä Dordže oficiálne pozvaný do Bhutánu na kremáciu Topgu Rinpočheho, kde bol prijatý so všetkými poctami. V októbri roku 1999 17. Gjalwa Karmapa mal svoje prvé medzinárodné turné učení a odovzdával iniciácie niekoľko tisíc ľuďom v Singapure a Taiwane. Začiatkom nového milénia prvýkrát navštívil Západ. V Düsseldorfe v Nemecku 17. Karmapu prijalo 6000 študentov z niekoľkých stoviek centier budhizmu diamantovej cesty z vyše 30 krajín sveta. V rokoch 2004 a 2005 17. Karmapa opätovne navštívil Európu a v roku 2005 bol aj na Slovensku.

V decembri roku 2003, po ukončení svojho formálneho vzdelania, 17. Karmapa prevzal titul „Veľký tantrický majster“ (skt. Vadžračárja). 17. Karmapa Thajä Dordže momentálne sídli v Kalimpongu v Indii, kde pokračuje vo svojom duchovnom tréningu a západnom vzdelaní.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]