The Bluebeat

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ja, Ty a Rolo
klub Kolečko, Žilina, 2016
klub Kolečko, Žilina, 2016
Základné informácie
Iné názvy: The Bluebeat, The Project, The Bluesbeat
Pôvod Žilina, Slovensko
Žáner(-re) Beat-punk, Indie rock, Rokenrol
Pôsobenie 2013 - súč.
Členovia skupiny:
Roland Uškovitš - Bicie
Lukáš Piala - spev, gitara
Michal Vasiľ - spev, basgitara
Bývalí členovia
Roman Levčík (gitara), Patrik Dorčík (bicie), Dušan Beňadik (bicie), Viktor Vasiľ (spev, gitara), Kristián Gašpar (husle), Martin Svitana (klavír)

Ja, Ty a Rolo je nezávislá slovenská beat-punková kapela, založená v roku 2013, pôvodne s názvom The Project, neskôr The Bluesbeat alebo The Bluebeat, Michalom Vasiľom, Lukášom Pialom a Patrikom Dorčíkom, ktorí v tom čase študovali na Konzervatóriu Žilina.

Ich debutový album s názvom It's Allright, nahrávaný v Banskej Bystrici, bol vydaný 11. júna 2014, obsahuje 10 štúdiových nahrávok, z ktorých 9 je spievaných v angličtine. Krátko po krste albumu však gitarista Lukáš Piala odcestoval do Anglicka, pôvodného bubeníka (Patrik Dorčík) dočasne vystriedal Dušan Beňadik a k formácii sa pridali Viktor Vasiľ (texty piesní, spev, gitara), Martin Svitana (klavír), Roman Levčík (gitara) a Kristián Gašpar (husle). Ich vtedy najznámejšou skladbou sa stala pieseň „On The Road“, ku ktorej bol natočený aj prvý videoklip. Nasledovali videoklipy k piesňam „Mr. Lazy“ a „Punky Punk“. 6. júna 2016 bol zverejnený videoklip k piesni „My Guitar“, natáčaný aj v Cvernovke.

V máji 2016 boli skupine odcudzené hudobné nástroje v hodnote niekoľkých tisícok eur, čoho dôsledkom bol aj nárast jej popularity prostredníctvom sociálnych sietí a médií.

Hudobná skupina neskôr zavŕšila práce v bratislavskom nahrávacom Štúdiu Kamoto, a 21. júna 2016 prebehol v žilinskom Klube Kolečko krst druhého albumu s názvom Who is who (2016). Počas procesu tvorby a nahrávania dvanástich skladieb z nového CD zastúpil v skupine miesto bubeníka Roland Uškovitš. Obálku albumu navrhla Zuzana Mikulová. Na tvorbe albumu ďalej spolupracovali Lukáš Ďurica, Andrej Mores a Dominik Rafanoharana.

21. októbra 2016 formácia odohrala "posledný koncert" v domácom Klube Kolečko, na ktorom sa už nezúčastnil Viktor Vasiľ (gitara, spev), ktorý je tiež autorom piesní Who is who, Gardener, Tracing, či Autumn, ako aj bonusovej "skrytej" 13. piesne s názvom Bets are open na albume Who is who. Krátko na to z kapely odišli Martin Svitana (klavír) a Kristián Gašpar (husle).

Po päťmesačnej koncertnej pauze ohlásil frontman a zároveň najstarší člen kapely, spevák a basgitarista Michal Vasiľ, prácu na novom EP, obsahujúcom výlučne piesne spievané po slovensky. 26. júla 2017 bol vydaný videoklip k singlu "Lada", ktorý je po hudobnej stránke spracovaný ako cover verzia svetovo známeho hitu "Shape Of You" od anglického speváka menom Ed Sheeran. Klip sa natáčal za pomoci priateľov, rodiny a známych v Rajeckej Kotline, blízko obce Kunerad a Rádio Expres pieseň označilo za akúsi "ódu na Ladu" po tom, ako behom necelých troch dní videoklip nadobudol viac než 80-tisíc videní a rank 1 v sekcii "trending" na sociálnej sieti Youtube. Singel je výsledkom práce trojice Michal Vasiľ, Roman Levčík (gitara) a Roland Uškovitš (bicie), ktorý v minulosti vystupoval ako bubeník pre Zdenku Prednú, či Oskara Rózsu, tentokrát pod menom Ja Ty a Rolo.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Zostava skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2015 - 2. miesto v súťaži REMUF 2015