The Legend of Zelda (videohra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Legend of Zelda
Zelda.png
Logo hry
Základné informácie
VydavateľNintendo
NávrhŠigeru Mijamoto
SériaThe Legend of Zelda
Dátum vydania1986
MódSingleplayer
PlatformaFamily Computer Disk System
Nintendo Entertainment System
Nintendo GameCube
Game Boy Advance

Gamepad.svg Pozri aj Videoherný portál

The Legend of Zelda je dobrodružná videohra od spoločnosti Nintendo, vydaná v roku 1986 pre Family Computer Disk System, neskôr aj na západnom trhu pre konzolu Nintendo Entertainment System. Jej dizajnérom bol Šigeru Mijamoto a je to prvá hra v The Legend of Zelda sérii.

Hra je dostupná aj na novších platformách: prostredníctvom Virtual Console služby, alebo portov vydaných pre konzoly Nintendo GameCube a Game Boy Advance.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

V malom kráľovstve Hyrule existuje silná magická sila zvaná Triforce. Tá je rozdelená na dve časti: jedna symbolizujúcu moc, druhá múdrosť. Jedného dňa bolo kráľovstvo napadnuté armádou diabolského Ganona, ktorý sa zmocnil Triforce sily a chce ovládnuť svet. Princezná Zelda rozdelila Triforce múdrosti na 8 častí, ktoré ukryla v labyrintoch skrytých po kráľovstve. Potom vyslala svoju vernú slúžku Impu, aby našla hrdinu schopného získať ich a poraziť Ganona. Hrdinu nájde v mladom chlapcovi menom Link, ktorý sa vydá na nebezpečnú výpravu naprieč celým kráľovstvom.

Hra[upraviť | upraviť zdroj]

Hráč začne hru bez konkrétnych inštrukcií a hneď od začiatku sa môže slobodne pohybovať po takmer celom svete. Ten je tvorený veľkým exteriérom (po anglicky Overworld) a menšími interiérovými lokáciami, ako sú jaskyne a labyrinty. Herná kamera nie je plynulá: na obrazovke je vždy fixne zobrazená jedna časť celkového sveta a keď sa hráč dostane na jej okraj, kamera sa pohne k ďalšej časti.

Hráčov život symbolizujú tri srdiečka, o ktoré prichádza každým zásahom nepriateľa. Srdiečka je možné obnoviť zdvihnutím srdiečok padlých nepriateľov, konzumáciou elixírov, alebo nájdením čarovných víl. Taktiež je možné zvýšiť ich maximálny počet.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Vývoj hry prebiehal súčasne s vývojom Super Mario Bros., ale keďže The Legend of Zelda bola určená pre periférne zariadenie Family Computer Disk System, tím sa rozhodol dokončiť Super Mario Bros. ako prvú.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The Legend of Zelda Developer Interview - NES Classic Edition [online]. Nintendo, [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. (po anglicky)