The Matches

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Matches
The matches.jpg
Základné informácie
Pôvod USA Oakland, Kalifornia, USA
Žáner(-re) Pop punk[1][2][3][4]
alternatívny rock[4]
Pôsobenie 1997 – 2009, 2015 – súčasnosť
Vydavateľstvá Epitaph
Webstránka thematches.com
Členovia skupiny:
Shawn Harris
Jon Devoto
Matt Whalen
Justin San Souci
Bývalí členovia
Dylan Rowe
Matt Esposito
Henry Dietzel

The Matches je americká pop punková hudobná skupina, ktorá vznikla v roku 1997 v meste Oakland v štáte Kalifornia v Spojených štátoch. Skupina pozostáva z vokálistu a rytmického gitaristu Shawna Harrisa, sólového gitaristu a sprievodného vokálistu Jonathana Devota, basgitaristu Justina San Souciho a bubeníka Matta Whalena. Skupina The Matches vydala tri štúdiové albumy a v súčasnosti im skončila zmluva s vydavateľstvom Epitaph Records.

Dňa 9. júla 2009 na svojej stránke na MySpace a na facebookovej stránke skupina The Matches oznámila, že si spravia "prestávku s kariérou" a povedali, že "prišiel náš čas na nové projekty".[5] Dňa 17. júna 2010 Shawn potvrdil rozhlasovej stanici Triple J, že opustil skupinu. V máji 2014 skupina The Matches oznámila jednorazové zjednotené vystupenie s pôvodnou zostavou.[6] Vystúpenie bolo vypredané, rovnako ako osem dodatočných vystúpení a nasledujúce turné v Austrálii.[6] V roku 2015 skupina oznámila dodatočné termíny zjednotenia.

História[upraviť | upraviť kód]

Začiatky (1997–2002)[upraviť | upraviť kód]

Skupina vznikla ako skupina "The Locals" v roku 1997 s členmi Justinom San Souciom, Mattom Whalenom, Mattom Espositom a Shawnom Harrisom. V tom čase boli všetci štyria skupiny na Strednej škole Bishopa O'Dowda (angl. Bishop O'Dowd High School). Matt Esposito potom opustil skupinu, aby sa zapísal Americkú námornú akadémiu (angl. US Naval Academy) a Henry Dietzel bol prijatý na Mattovo miesto. Dietzel ostal so skupinou až do konca roku 2001 a pri odchode bol nahradený Jonom Devotom. V týchto ranných rokoch skupina hrala ska hudobné skladby ako „People on the Block“, „Studio 5866“ a ďalšie.

Postupne začala skupina posúvať svoj štýl smerom k alternativnému rocku. Ich vplyvmi boli partnerské punk/pop-punkové skupiny z East Bay ako Green Day a Rancid, ako aj viac mainstreamové skupiny a hudobníci ako Elvis Costello, David Bowie, The Who a Joe Jackson. Názov "The Locals" čoskoro viedol ku komplikaciám za porušenie autorských práv, keď Yvonne Dollová, frontmanka chicagskej indie rockovej skupiny taktiež nazvanej "The Locals", kontaktovala skupinu a požiadala ich, aby si zmenili názov.

Získali notoričnosť za "commo-promo" a propagáciu nepokojov, v ktorej priniesli svoje akustické gitary a hrali na rôznych vonkajších dejiskách v Bay Area a boli vypožičaní na väčšie akty. V spojení s oaklandským (dnes zaniknutým) iMusicast dejiskom skupina začala tvoriť vlastné vystúpenia s názvom L3 (Live, Loud & Local), ktoré sa stali štartérmi pre mnoho ďalších skupín v Bay Area, rovnako ako prilákali headlinerov, ako napríklad skupiny Link 80, Sugarcult a Zebrahead.

E. Von Dahl Killed the Locals (2003–2005)[upraviť | upraviť kód]

Nakoniec pod novým názvom "The Matches" samovydali svoj debutový album s názvom E. Von Dahl Killed the Locals (predpokladá sa ako snaha verejného odporu Yvonne Dollovej, pričom zabránili urážkam). Čoskoro potom, ako pristali na nahrávaciu dohodu vydavateľstva Bretta Gurewitza s názvom Epitaph Records, aj keď už vydali predchádzajúci album E. Von Dahl Killed the Locals bez nahrávacej zmluvy, spoločnosť Epitaph Records ho znovu vydala. Verzia vydaná vydavateľstvom Epitaph vynechala skladbu „Superman“, ale namiesto toho pridali skladby „Borderline Creep“ a „More Than Local Boys“. Rovnako ako nepatrné zmeny v texte v skladbe „The Jack Slap Cheer“ a posledná skladba bez názvu (často uvádzaná ako „Track 11“, „Abraham's Song“ alebo „Scratched Out“). Skladba „Audio Blood“ bola obsiahnutá vo videohre Burnout 3: Takedown. Skupina tiež spolupracovala s rapperom MC Lars pri skladbe „Hot Topic is Not Punk Rock“.

Decomposer a A Band in Hope (2006–2008)[upraviť | upraviť kód]

Druhý album skupiny The Matches, Decomposer, bol vydaný 12. septembra 2006. Album okrem iných hlavných punk rockových opôr obsahuje aj prácu deviatich producentov, vrátane Tima Armstronga, Nicka Hexuma, Marka Hoppusa a Johna Feldmanna. Albumy sú známkou zmeny experimentálnejšieho alternatívno-rockového zvuku, na rozdiel od pop punkového zvuku ich prvého albumu.

Skupina The Matches podporovala album na turné Vans Warped Tour 2007. Skupina The Matches odohrala celé turné AP tour 2008 s ďalšími skupinami ako napríklad All Time Low a The Rocket Summer.[7]. Skupina The Matches bola taktiež jednou z mnohých skupín, ktoré hrali na turné na festivale Soundwave v Austrálii na konci februára a začiatku marca 2008.

Skupina dokončila svoj tretí album s názvom A Band In Hope a vydala ho 18. marca 2008. Album znovu obsahoval spoluprácu s viacerými producentmi: Nickom Hexumom, Johnom Feldmannom, Timom Armstrongom, Milesom Hurwitzom, Mikeom Greenom, Johnom Paulsenom a Paulom Ruxtonom (Paulsen a Ruxton zo sanfranciského producentského kolektívu Talking House, ktorým je album venovaný v poznámkach CD).

Album unikol 11. februára 2008. V reakcií na únik napísal Harris nasledujúce informácie na blogu skupiny.

Dňa 9. júla skupina zverejnila príspevok na svojej MySpace stránke a povedala, že basgitarista Justin San Souci opustí skupinu. Skupina The Matches požiadala ľudí o posielanie svojich demo pásky, aby sa mohli zúčastniť konkurzu na nedávno uvoľnenú rolu nového basgitaristu.[8]

Dňa 7. augusta 2008 skupina The Matches oznámila, že Dylan Rowe z Nashvillu v štáte Tennessee, ktorého spoznali 5 rokov dozadu, sa stane novým basgitaristom. Dňa 30. augusta 2008 nahradil Justina San Souciho na Oakland Art and Soul festivale.

Skladby „The Arm“ a „Wake the Sun“ boli obsiahnuté v soundtracku Urban Outfitters Summer 2008. Skladba „Wake the Sun“ bola tiež obsiahnutá v kompilácii vydavateľstva SideOneDummy s názvom 2008 Warped Tour Compilation.

Skupina The Matches bola tiež víťaznou na ôsmej výročnej cene Independent Music Awards hlasovania Vox Pop za najlepšie hudobné video skladby „Yankee in a Chip Shop“.

Vedľajšie projekty a prestávka (2009–2013)[upraviť | upraviť kód]

Skupina The Matches mala oficiálnu prestávku od 9. júla 2009.[9]Dňa 23. augusta 2009 dohrali svoje posledné vystúpenie, aby vypredali dav v The Fillmore.[10] Niektorí členovia skupiny The Matches sa pustili osobných vedľajších projektov. Dňa 17. mája 2009 vystúpil Jonathan Devoto v meste Berkeley v štáte Kalifornia ako sólový umelec a hral tri cover verzie skladieb a štyri originály. Potom vytvoril Devoto skupinu Bird by Bird, ktorá 21. augusta 2009 odohrala svoje prvé živé vystúpenie v Blakes on Telegraph. Shawn Harris, spolu s Jakeom Griggom zo skupiny Something with Numbers, začal písať pre projekt s názvom Maniac. Skupina Maniac vydala niekoľko cover verzií, rovnomenné EP a v roku 2010 vydali svoj prvý album plnej dĺžky s názvom Mania.[11] Dylan Rowe is currently touring with several bands ako basgitarista, vrátane skupín: We Shot the Moon, Backseat Goodbye a Bad Cop. Dňa 7. augusta 2009 skupina oznámila, že vydajú album digitálnych rarít s názvom The Matches Album 4, Unreleased; Graphics? Title? Or Not Needed? on August 12.[12]

Zjednotené vystúpenia (2014)[upraviť | upraviť kód]

Vo februári 2014 začala skupina zverejňovať staré fotografie pod hashtagom #oldschoolmatches na svojom predtým neaktívnom facebookovom účte[13] a na účte na Twitteri[14] a viedla fanúšikov v komentároch k špekuláciám o zjednotení.

Dňa 12. mája 2014 skupina vydala YouTube video a na počesť desaťročného výročia albumu E. Von Dahl Killed the Locals oznámila jednorazové zjednotené vystupenie v Slim's v meste San Francisco dňa 8. novembra. Po rýchlom vypredaní vystúpenia boli pridané dodatočné vystúpenia v Oaklande, San Franciscu, Chicagu, New Yorku a West Hollywoode. Navyše sa vrátil na vystúpenia Justin San Souci.[6]

Zjednotenie a turné (2015–súčasnosť)[upraviť | upraviť kód]

Skupina dokončila austrálske turné na počesť desaťročného výročia albumu E. Von Dahl Killed the Locals.[15] Neskôr v tom roku tiež vydali dvoj-skladbové EP s názvom „Life of a Match“/„Crucial Comeback (Mary Claire)“ a odohrali dve vystúpenia v The Fillmore v meste San Francisco.[16] Dňa 1. februára 2016 skupina oznámila štvormiestne turné počas leta a robila cover verziu svojho druhého album Decomposer.

Členovia[upraviť | upraviť kód]

Súčasní členovia[upraviť | upraviť kód]

 • Shawn Harris – rytmická gitara, vokály
 • Matt Whalen – bicie
 • Jonathan Devoto – sólová gitara, sprievodné vokály
 • Justin San Souci – basgitara, sprievodné vokály

Bývalí členovia[upraviť | upraviť kód]

 • Dylan Rowe – basgitara, sprievodné vokály (2008–2009)
 • Matt Esposito – sólová gitara, sprievodné vokály
 • Henry Dietzel – sólová gitara, sprievodné vokály

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť kód]

Názov Detaily albumu Umiestnenia v rebríčkoch
US
[17]
US Ind.
[18]
AUS
[19]
E. Von Dahl Killed the Locals
 • Dátum vydania: 2003
 • Dátum znovu vydania: 11. máj 2004
 • Vydavateľstvo: samovydané (2003), Epitaph (2004)
 • Formáty: CD, LP, digital download
Decomposer
 • Dátum vydania: 11. september 2006
 • Vydavateľstvo: Epitaph
 • Formáty: CD, digital download
18
A Band in Hope
 • Dátum vydania: 15. marec 2008
 • Vydavateľstvo: Epitaph
 • Formáty: CD, digital download
179 24 99

Kompilácie[upraviť | upraviť kód]

Koncertné albumy[upraviť | upraviť kód]

 • 10YearsEVDKTL (2014)
 • Recomposer (2016)

DVD[upraviť | upraviť kód]

Kompilačné skladby[upraviť | upraviť kód]

Rok Album Prispievajúca skladba Pôvodne z
2003 A Santa Cause: It's a Punk Rock Christmas „December Is for Cynics“ Žiadne predchádzajúce vydanie
Agent Records Presents the NorCal Compilation 2003 „Audio Blood“ E. Von Dahl Killed the Locals
2004 Warped Tour 2004 Tour Compilation
Punk Rock is Your Friend: Kung Fu Records Sampler No. 5 „Chain Me Free“ (live) Žiadne predchádzajúce vydanie
2005 2004 Smartpunk: Music on the Brain „Got the Time“
Warped Tour 2005 Tour Compilation „Dog-Eared Page“ E. Von Dahl Killed the Locals
Dead Bands Party: A Tribute to Oingo Boingo „Violent Love“ (Featuring Zebrahead) Žiadne predchádzajúce vydanie
Takeover Records 3-Way Issue#2 „A Girl I Know“, „Sick Little Suicide“ (acoustic), „Shoot Me in the Smile“ (acoustic)
2006 Greetings from Norcal - The Northern California Compilation „Didi“
Punk-O-Rama Vol. 9 „Sick Little Suicide“ E. Von Dahl Killed the Locals
Warped Tour 2006 Tour Compilation „My Soft and Deep“ Decomposer
Punk-O-Rama Vol. 10 „Shoot Me in the Smile“
Unsound Compilation „Little Maggots“
2007 Warped Tour 2007 Tour Compilation
Punk The Clock Volume 3: Property of a Gentleman „Their City“ A Band in Hope
2008 Warped Tour 2008 Tour Compilation „Wake the Sun“
A Foggy Holiday - Carols From the SF Scene, Vol. 2 „Happy New Year“ Žiadne predchádzajúce vydanie

Single[upraviť | upraviť kód]

Rok Názov Umiestnenia v rebríčkoch Album
US Hot 100 US Modern Rock US Mainstream Rock
2006 „Chain Me Free“ E. Von Dahl Killed the Locals
„Papercut Skin“ Decomposer
2007 „Salty Eyes“
2008 „Wake the Sun“ A Band in Hope
„Yankee in a Chip Shop“
2015 „Life of a Match“/„Crucial Comeback (Mary Claire)“

Hudobné videá[upraviť | upraviť kód]

 • „Chain Me Free“ (2006)
 • „Papercut Skin“ (2006)
 • „Salty Eyes“ (2007)
 • „Wake the Sun“ (2008)
 • „Yankee in a Chip Shop“ (2008)
 • „Life of a Match“ (2015)
 • „Little Maggots“ (2016)

Audio a video[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. [1] Archivovaná 17. júna 2011
 2. The Matches - E. Von Dahl Killed the Locals [online]. [Cit. 2017-08-01]. Dostupné online.
 3. Archived copy [online]. [Cit. 2009-08-05]. Dostupné online.
 4. a b A Svengali tends the red-hot Matches' flame [online]. [Cit. 2017-08-01]. Dostupné online.
 5. Featured Content on Myspace [online]. [Cit. 2017-08-01]. Dostupné online.
 6. a b c Exclusive: the Matches announce ‘E. Von Dahl Killed The Locals’ 10-year anniversary show - News - Alternative Press [online]. [Cit. 2017-08-01]. Dostupné online.
 7. Live Photos from AP Tour
 8. Archived copy [online]. [Cit. 2008-07-09]. Dostupné online.
 9. Archived copy [online]. [Cit. 2009-07-09]. Dostupné online.
 10. Guest Blog: Looking Back at The Locals [online]. 21 August 2009, [cit. 2017-08-01]. Dostupné online.
 11. Maniac Mania [online]. [Cit. 2017-08-01]. Dostupné online.
 12. Archived copy [online]. [Cit. 2010-02-08]. Dostupné online.
 13. Security Check Required [online]. [Cit. 2017-08-01]. Dostupné online.
 14. The Matches (@thematchesband) [online]. [Cit. 2017-08-01]. Dostupné online.
 15. THE MATCHES - E VON DAHL KILLED THE LOCALS 10 YEAR ANNIVERSARY TOUR- MELBOURNE TONIGHT [online]. [Cit. 2017-08-01]. Dostupné online.
 16. HEISEL, Scott. PREMIERE: Hear the Matches' first song in six years, "Life Of A Match" [online]. 30 September 2015, [cit. 2017-08-01]. Dostupné online.
 17. The Matches – Chart history: Billboard 200 [online]. Prometheus Global Media, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online.
 18. The Matches – Chart history: Independent Albums [online]. Prometheus Global Media, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online.
 19. ARIA Report: Week Commencing 24 March 2008 [online]. Australian Recording Industry Association. Pandora Archive, March 24, 2008, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The Matches na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).