Preskočiť na obsah

Thomas Howard

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Thomas Howard
anglický diplomat, mecenáš a zberateľ umenia
anglický diplomat, mecenáš a zberateľ umenia
Narodenie7. júl 1585
Úmrtie4. október 1646 (61 rokov)
Padova, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Thomas Howard

Thomas Howard, 21. gróf z Arundelu, 4. gróf zo Surrey a 1. gróf z Norfolku (* 7. júl 1585 – † 4. október 1646, Padova, Taliansko) bol anglický diplomat za vlády Jakuba I. a Karloa I..

Preslávil sa ako zberateľ umenia. Keď zomrel, vlastnil asi 700 malieb spolu s rytinami, knihami a antickými šperkami. Jeho zbierka mramorových diel pripadla po jeho smrti Oxfordskej univerzite.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v aristokratickej rodine, ktorá bola ku koncu vlády kráľovnej Alžbety I. v jej nemilosti. Bol synom Philipa Howarda, 20. grófa z Arundelu, a Anne Dacre. Svojho otca, ktorý bol zatknutý ešte pred jeho narodením, nikdy nepoznal.

Po nástupe kráľa Jakuba I., v roku 1604, boli Howardovi vrátené tituly a časť jeho majetku.[1] Zvyšok majetku dostali jeho strýkovia, ktorí mu pomohli v jeho opätovnom získaní. O rok neskôr sa oženil s Lady Alatheiou Talbot, dcérou Gilberta Talbota, 7. grófa zo Shrewsbury, dedičkou veľkých pozemkov v Nottinghamshire, Yorkshire a Derbyshire spolu so Sheffieldom, ktorý bol hlavnou časťou rodinného bohatstva. Napriek obrovskému majetku priviedla Howarda jeho zberateľská činnosť k veľkým dlhom. Niekoľkokrát slúžil ako vyslanec na najväčších dvoroch v Európe. Tieto výlety ho povzbudzovali v jeho zberateľskej vášni.

V roku 1642 sprevádzal princeznú Máriu na svadbu s Viliamom II. Oranžským. Kvôli problémom, ktoré viedli k občianskej vojne, sa do Anglicka už nevrátil, ale usadil sa v Padove v Taliansku. V roku 1646 tam zomrel.

Zberateľstvo

[upraviť | upraviť zdroj]

Zozbieral kresby od Leonarda Da Vinciho, oboch Holbeinovcov, Raffaela a Václava Hollara. Taktiež mal veľkú zbierku antických sôch, prevažne rímskych.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. POWICKE, Frederick Maurice; FRYDE, E.B.. Handbook of British Chronology. Londýn : [s.n.], 1961. (anglick)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]