Tielman van Gameren

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tielman van Gameren
Popis obrázku
Popis obrázku
Narodenie3. júl 1632
Utrecht, Holandsko
Úmrtie1706
Varšava, Poľsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Tielman van Gameren
Kostol sv. Anny, Krakov

Tielman van Gameren (tiež Tilman, Tylman) (* 3. júl 1632, Utrecht, Holandsko – † 1706, Varšava, Poľsko) bol holandský architekt a konštruktér, ktorý pracoval pre poľskú kráľovnú Máriu Kazimíru, manželku Jána III. Sobieskeho.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval u Jacoba van Campena, zatiaľ čo tento bol zamestnaný stavbou budovy Kráľovského paláca Stadhuis v Amsterdame. Vo vrcholnom období holandskej zlatej éry, tak ako mnohí holandský umelci, odišiel v roku 1650 do Talianska. V roku 1660 sa stretol s Jerzym Sebastianom Luboirskym v Leidene a prijal jeho pozvanie do Poľska ako vojenský konštruktér.

Vo Varšave si zmenil meno na Tilman Gamerski a čoskoro sa stal vychádzajúcou hviezdou kráľovského dvora. Počas prvých desiatich rokov slúžil ako delostrelecký dôstojník a na začiatku roku 1670 si získal dobré meno ako dvorný architekt palácov, záhrad, vidieckych domov, kláštorov a kostolov vo Varšave a jej okolí. Upravil kostol Svätého ducha, sv. Kazimíra a sv. Bonifáca. Jeho návrhy boli perlami poľskej barokovej architektúry a poukazovali na holandský, nemecký a taliansky vplyv v jeho tvorbe. Konal ako vedúci architekt Michała Korybuta Wiśniowieckeho

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ottenheym, K.A., & Goossens, E.J.H.P (2002). De Nederlandse jaren van Tilman van Gameren. Bronnen van inspiratie en scholing. In: E.J. Goossens & K.A. Ottenheym (Eds.), Tilman van Gameren. Een Nederlandse architect aan het hof in Polen (s. 24 – 39). Amsterdam: Stichting Koninklijk Paleis Amsterdam.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]