Tielman van Gameren

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tielman van Gameren
Tielman van Gameren
Popis obrázku

Narodenie 3. júl 1632
Utrecht, Holandsko
Úmrtie 1706
Varšava, Poľsko
Kostol sv. Anny, Krakov

Tielman van Gameren (tiež Tilman, Tylman) (* 3. júl 1632, Utrecht, Holandsko – † 1706, Varšava, Poľsko) bol holandský architekt a konštruktér, ktorý pracoval pre poľskú kráľovnú Máriu Kazimíru, manželku Jána III. Sobieskeho.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval u Jacoba van Campena, zatiaľ čo tento bol zamestnaný stavbou budovy Kráľovského paláca Stadhuis v Amsterdame. Vo vrcholnom období holandskej zlatej éry, tak ako mnohí holandský umelci, odišiel v roku 1650 do Talianska. V roku 1660 sa stretol s Jerzym Sebastianom Luboirskym v Leidene a prijal jeho pozvanie do Poľska ako vojenský konštruktér.

Vo Varšave si zmenil meno na Tilman Gamerski a čoskoro sa stal vychádzajúcou hviezdou kráľovského dvora. Počas prvých desiatich rokov slúžil ako delostrelecký dôstojník a na začiatku roku 1670 si získal dobré meno ako dvorný architekt palácov, záhrad, vidieckych domov, kláštorov a kostolov vo Varšave a jej okolí. Upravil kostol Svätého ducha, sv. Kazimíra a sv. Bonifáca. Jeho návrhy boli perlami poľskej barokovej architektúry a poukazovali na holandský, nemecký a taliansky vplyv v jeho tvorbe. Konal ako vedúci architekt Michała Korybuta Wiśniowieckeho

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ottenheym, K.A., & Goossens, E.J.H.P (2002). De Nederlandse jaren van Tilman van Gameren. Bronnen van inspiratie en scholing. In: E.J. Goossens & K.A. Ottenheym (Eds.), Tilman van Gameren. Een Nederlandse architect aan het hof in Polen (s. 24 – 39). Amsterdam: Stichting Koninklijk Paleis Amsterdam.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]