Tomáš Kempenský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tomáš Hemerken Kempenský
nemecký kňaz, augustinián (rehoľník) a mystik
nemecký kňaz, augustinián (rehoľník) a mystik
Narodenie1379/1380
Kempen, Vestfálsko, Nemecko
Úmrtie25. júl 1471
Zwolle, Holandsko
Odkazy
Projekt
Guttenberg
49626 Tomáš Kempenský
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Tomáš Kempenský

Tomáš Hemerken Kempenský (vlastným menom Thomas Haemerkken; tiež Thomas Hammerlein, Thomas Hemerken, Thomas Hämerken, Thomas van Kempen, Tomás de Kempis) (* 1379/1380, Kempen, Vestfálsko, Nemecko – † 25. júl 1471, kláštor Agnietenberg pri Zwolle, Holandsko) bol nemecký kňaz, augustinián (rehoľník) a mystik, predstaviteľ hnutia Devotio moderna a autor knihy „Nasledovanie Krista“.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v remeselníckej rodine. Keď mal 15 rokov, poslali ho rodičia do školy Bratov spoločného života v Deventeri, kde sa stal zručným prepisovateľom kníh. Neskôr vstúpil do augustiniánskeho kláštora Agnetenberg, v ktorom bol tiež jeho starší brat. V roku 1413 bol vysvätený za kňaza a od roku 1429 bol predstaveným kláštora. Z jeho štyroch rukopisných kópií biblie sa jedna zachovala v Darmstadte. O jeho pomerne pokojnom živote viac nie je známe.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Z jeho diela sa zachoval rad kázaní, listov, životopisov jeho učiteľov (vrátane Geerta Groota) a najmä jeho najslávnejší spis - Nasledovanie Krista, ktorý je vlastne príručkou neskoro stredovekej osobnej zbožnosti, ktorá patrila k najčítanejším knihám vôbec a bola preložená do mnohých jazykov. Česky vyšla po prvý raz už v roku 1498 v Plzni, a od tej doby v desiatkach vydaní.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]