Tomáš Kempenský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tomáš Hemerken Kempenský
nemecký kňaz, augustinián (rehoľník) a mystik
nemecký kňaz, augustinián (rehoľník) a mystik
Narodenie1379/1380
Kempen, Vestfálsko, Nemecko
Úmrtie25. júl 1471
Zwolle, Holandsko
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Tomáš Kempenský
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Tomáš Kempenský

Tomáš Hemerken Kempenský (vlastným menom Thomas Haemerkken; tiež Thomas Hammerlein, Thomas Hemerken, Thomas Hämerken, Thomas van Kempen, Tomás de Kempis) (* 1379/1380, Kempen, Vestfálsko, Nemecko – † 25. júl 1471, kláštor Agnietenberg pri Zwolle, Holandsko) bol nemecký kňaz, augustinián (rehoľník) a mystik, predstaviteľ hnutia Devotio moderna a autor knihy „Nasledovanie Krista“.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v remeselníckej rodine. Keď mal 15 rokov, poslali ho rodičia do školy Bratov spoločného života v Deventeri, kde sa stal zručným prepisovateľom kníh. Neskôr vstúpil do augustiniánskeho kláštora Agnetenberg, v ktorom bol tiež jeho starší brat. V roku 1413 bol vysvätený za kňaza a od roku 1429 bol predstaveným kláštora. Z jeho štyroch rukopisných kópií biblie sa jedna zachovala v Darmstadte. O jeho pomerne pokojnom živote viac nie je známe.

Tvorba[upraviť | upraviť kód]

Z jeho diela sa zachoval rad kázaní, listov, životopisov jeho učiteľov (vrátane Geerta Groota) a najmä jeho najslávnejší spis - Nasledovanie Krista, ktorý je vlastne príručkou neskoro stredovekej osobnej zbožnosti, ktorá patrila k najčítanejším knihám vôbec a bola preložená do mnohých jazykov. Česky vyšla po prvý raz už v roku 1498 v Plzni, a od tej doby v desiatkach vydaní.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]