Total War (séria)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Total War séria
Základné informácie
Autor/VývojárThe Creative Assembly
VydavateľActivision
Sega
Electronic Arts
Dátum vydania2000-2018
Žánerstratégia
MódSingle player, multiplayer
PlatformaPC

Gamepad.svg Pozri aj Videoherný portál

Total War je séria strategických počítačových hier vyvíjaných spoločnosťou The Creative Assembly. Všetky hry série v sebe kombinujú prvky ťahových a real-time strategických hier. Doposiaľ vyšlo v rámci série 12 hier.

Princípy série[upraviť | upraviť kód]

Všetky hry série fungujú na rovnakom princípe. Hráč vedie zvolenú krajinu na strategickej mape, určuje jej diplomaciu, uzatvára aliancie a vyhlasuje vojny iným krajinám, stará sa o ekonomiku, riadi výcvik vojsk a stavbu infraštruktúry. Táto časť hry funguje rovnako, ako v iných ťahových strategických hrách. V prípade stretu dvoch, alebo viacerých znepriatelených armád na strategickej mape je hráčovi umožnené prepnúť hru do 3D bojiska, kde ovláda armádu(y) svojej krajiny a snaží sa poraziť nepriateľské vojská. Táto časť hry sa však na rozdiel od prvej odohráva v reálnom čase.

Hry[upraviť | upraviť kód]

V rámci série vyšlo už 12 hier, 5 datadiskov a veľké množstvo doplnkového obsahu.

Shogun: Total War[upraviť | upraviť kód]

Shogun: Total War je prvou hrou Total War série, vyšla v roku 2000. Odohráva sa v prostredí feudálneho Japonska, ktoré je rozdrobené medzi niekoľko súperiacich klanov. Neskôr k hre vyšiel aj datadisk Mongol Invasion, ktorý hru obohatil o vpád mongolských vojsk. Napriek tomu, že hra nikdy nedosiahla popularitu konkurenčných titulov, vďaka nevšednému historickému zasadeniu si dokázala získať množstvo fanúšikov.

Medieval: Total War[upraviť | upraviť kód]

Medieval: Total War je druhou hrou v rámci série. Vyšla v roku 2002. Podobne, ako jej predchodca, sa aj táto hra odohráva v období stredoveku, na rozdiel od prvej hry sa však geograficky presunula do Európy. Hra Medieval: Total War prišla s vylepšenou grafikou a napriek tomu, že v recenziách nedosahovala tak vysoké hodnotenia, ako Shogun: Total War, dokázala si na svoju stranu nakloniť veľké množstvo hráčov. Hra sa dočkala aj datadisku Viking Invasion, ktorá približuje vpád Vikingov.

Rome: Total War[upraviť | upraviť kód]

Rome: Total War vyšiel v roku 2004 ako v poradí tretia hra Total War série. Dej sa prvýkrát presunul do obdobia staroveku. Napriek tomu, že obsahuje množstvo hrateľných krajín, v prvom rade predstavuje antickú Rímsku ríšu. Aj keď predošlé hry zaznamenali určitý úspech, až Rome: Total War dosiahol masovú popularitu a dostal sériu do povedomia širokého spektra hráčov a dodnes je mnohými hráčmi považovaný za najlepšiu hru série. K hre Rome: Total War vyšli aj datadisky Barbarian Invasion, ktorý presúva obdobie hry do obdobia veľkého sťahovania národov a Alexander, ktorý stavia hráča do role Alexandra Veľkého počas bojov s Perzskou ríšou.

Medieval II: Total War[upraviť | upraviť kód]

Medieval II: Total War vyšiel v roku 2006. Vďaka veľkej popularite, ktorú si získala hra Medieval: Total War, sa vývojári rozhodli opäť vrátiť k stredovekej Európe. Hra okrem vylepšenej grafiky a nových prvkov v kampani ponúkla aj populárne historické udalosti, napríklad vpád mongolských vojsk do Európy, objavenie Ameriky a prvé kontakty s civilizáciou Aztékov. Veľký úspech dosiahol aj neskorší datadisk Kingdoms, ktorý hru obohatil o štyri nové kampane z prostredia križiackych výprav, Nového sveta, Britských ostrovov a severnej Európy.

Empire: Total War[upraviť | upraviť kód]

Empire: Total War vyšiel v roku 2009 a predstavuje už piaty titul Total War série. Vydanie tejto hry predstavovalo veľký technologický pokrok v rámci série, pretože vývojári v nej použili nový herný engine, ktorý vôbec prvýkrát v histórii série umožnil hráčom priamo sa zúčastniť námorných bitiek. Novinkou bolo aj herné obdobie, lebo Empire: Total War sa posunul do obdobia novoveku a prebiehajúcej priemyselnej revolúcie. Množstvo chýb v hre, ktoré vývojári opravovali ešte niekoľko mesiacov po vydaní, veľa v praxi neodskúšaných noviniek a previazanosť so službou Steam sa však podpísali pod chladnými reakciami zo strany fanúšikov série.

Napoleon: Total War[upraviť | upraviť kód]

Napoleon: Total War vyšiel v roku 2010. Ide o plnohodnotné pokračovanie, no často je kvôli rovnakému hernému obdobiu považovaný za stand-alone datadisk k hre Empire: Total War. Samotná hra sa skladá z troch kampaní, ktoré hráča postupne prevedú ťaženiami Napoleona Bonaparteho v Egypte, Rusku a Európe.

Total War: Shogun 2[upraviť | upraviť kód]

Total War: Shogun 2 vyšiel celosvetovo 15. marca 2011. Na počesť 10. výročia série sa vývojári vracajú k jej koreňom a hru presúvajú opäť do obdobia feudálneho Japonska. Nejde však iba o remake pôvodnej hry, Shogun 2 ponúka aj veľa noviniek, napríklad námorné bitky, pozemné bitky o rozsahu až 14 000 vojakov či jednoduchý RPG systém u agentov. Autori u tohto titulu prvýkrát pristúpili aj k upravenému pomenovaniu hry, kde názov série posunuli na začiatok názvu hry, a nie na koniec, ako tomu bolo u všetkých predošlých titulov.

Total War: Rome II[upraviť | upraviť kód]

Total War: Rome II bol vydaný 3. septembra 2013. Séria sa s vydaním hry opäť vrátila k jednému z jej najpopulárnejších titulov, ktorý hráčom umožnil viesť starovekú Rímsku ríšu od jej skromných počiatkov až k vrcholu slávy. Okrem vylepšenej grafiky hra ponúka množstvo noviniek, napríklad kombinované námorno-pozemné bitky, vylepšenú ťahovú kampaň s množstvom historických medzníkov a vôbec prvýkrát v rámci série umožnuje hráčom zahrať si námorné bitky zasadené do obdobia staroveku.

Total War: Attila[upraviť | upraviť kód]

Total War: Attila je deviate pokračovanie série vydané 17. februára 2015. Oficiálne je označované za plnohodnotný titul, svojou nadväznosťou na predošlý diel však kopíruje vzťah medzi staršími Empire: Total War a Napoleon: Total War. Hra zachováva princípy série a sleduje dianie v Európe na sklonku antiky. Ako napovedá samotný názov, ústredným motívom je vpád Hunov do tohto európskeho priestoru.

Total War: Warhammer[upraviť | upraviť kód]

Total War: Warhammer je desiate pokračovanie série a zároveň prvý diel chystanej trilógie[1]. Titul je výnimočný tým, že prvýkrát v histórii série sa predlohou nestalo reálne historické obdobie, ale naopak je zasadený do fantasy sveta Warhammer. Hra vyšla 24. mája 2016.

Total War: Warhammer II[upraviť | upraviť kód]

Total War: Warhammer II je druhý diel pripravovanej Warhammer trilógie. Jeho vývoj bol oficiálne ohlásený v marci 2017 a v tom istom roku došlo i k samotnému vydaniu hry. Hra sa po predošlom dieli presunula na nové územia a priniesla kampane za nové rasy. S vopred ohlásenou aktualizáciou tiež bolo možné prepojiť svety oboch hier do jedného celku[2].

Total War Saga: Thrones of Britannia[upraviť | upraviť kód]

Total War Saga: Thrones of Britannia je prvou hrou v rámci ohlásenej minisérie Total War Saga, v ktorej sa jednotlivé hry majú namiesto celých historických období sústrediť na kratšie časové úseky, resp. konkrétne konflikty a udalosti svetových dejín[3]. Hra sa odohráva v období roku 878 počínajúc smrťou Ragnara Lodbroka a následnou inváziou Vikingov na Britské ostrovy. Hra bola vydaná 3. mája 2018.

Total War: Three Kingdoms[upraviť | upraviť kód]

Total War: Three Kingdoms je najnovší pripravovaný prírastok do série, ktorý ju má po tretí raz vrátiť na ázijský kontinent. Hra sa bude odohrávať na sklonku 2. storočia v starovekej Číne počas vlády Dynastie Chan, ktorej zánik vyústil do tzv. obdobia Troch ríší. Vydanie je plánované na jeseň 2018.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Total War: Warhammer the first title in a trilogy [online]. Eurogamer.net, 22.04.2015, [cit. 2015-10-03]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Total War: Warhammer 2 Announced, Offers A "New Style" Of Campaign [online]. GameSpot, 31.03.2017, [cit. 2017-04-03]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. A Total War Saga – Announce Blog [online]. Creative Assembly, 05.07.2017, [cit. 2017-07-05]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]