Total War (séria)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Total War séria
Základné informácie
Autor/VývojárThe Creative Assembly
VydavateľActivision
Sega
Electronic Arts
Dátum vydania2000-2018
Žánerstratégia
MódSingle player, multiplayer
PlatformaPC

Pozri aj Videoherný portál

Total War je séria strategických počítačových hier vyvíjaných spoločnosťou The Creative Assembly. Všetky hry série v sebe kombinujú prvky ťahových a real-time strategických hier. Doposiaľ vyšlo v rámci série 12 hier.

Princípy série[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky hry série fungujú na rovnakom princípe. Hráč vedie zvolenú krajinu na strategickej mape, určuje jej diplomaciu, uzatvára aliancie a vyhlasuje vojny iným krajinám, stará sa o ekonomiku, riadi výcvik vojsk a stavbu infraštruktúry. Táto časť hry funguje rovnako, ako v iných ťahových strategických hrách. V prípade stretu dvoch, alebo viacerých znepriatelených armád na strategickej mape je hráčovi umožnené prepnúť hru do 3D bojiska, kde ovláda armádu(y) svojej krajiny a snaží sa poraziť nepriateľské vojská. Táto časť hry sa však na rozdiel od prvej odohráva v reálnom čase.

Hry[upraviť | upraviť zdroj]

V rámci série vyšlo už 12 hier, 5 datadiskov a veľké množstvo doplnkového obsahu.

Shogun: Total War[upraviť | upraviť zdroj]

Shogun: Total War je prvou hrou Total War série, vyšla v roku 2000. Odohráva sa v prostredí feudálneho Japonska, ktoré je rozdrobené medzi niekoľko súperiacich klanov. Neskôr k hre vyšiel aj datadisk Mongol Invasion, ktorý hru obohatil o vpád mongolských vojsk. Napriek tomu, že hra nikdy nedosiahla popularitu konkurenčných titulov, vďaka nevšednému historickému zasadeniu si dokázala získať množstvo fanúšikov.

Medieval: Total War[upraviť | upraviť zdroj]

Medieval: Total War je druhou hrou v rámci série. Vyšla v roku 2002. Podobne, ako jej predchodca, sa aj táto hra odohráva v období stredoveku, na rozdiel od prvej hry sa však geograficky presunula do Európy. Hra Medieval: Total War prišla s vylepšenou grafikou a napriek tomu, že v recenziách nedosahovala tak vysoké hodnotenia, ako Shogun: Total War, dokázala si na svoju stranu nakloniť veľké množstvo hráčov. Hra sa dočkala aj datadisku Viking Invasion, ktorá približuje vpád Vikingov.

Rome: Total War[upraviť | upraviť zdroj]

Rome: Total War vyšiel v roku 2004 ako v poradí tretia hra Total War série. Dej sa prvýkrát presunul do obdobia staroveku. Napriek tomu, že obsahuje množstvo hrateľných krajín, v prvom rade predstavuje antickú Rímsku ríšu. Aj keď predošlé hry zaznamenali určitý úspech, až Rome: Total War dosiahol masovú popularitu a dostal sériu do povedomia širokého spektra hráčov a dodnes je mnohými hráčmi považovaný za najlepšiu hru série. K hre Rome: Total War vyšli aj datadisky Barbarian Invasion, ktorý presúva obdobie hry do obdobia veľkého sťahovania národov a Alexander, ktorý stavia hráča do role Alexandra Veľkého počas bojov s Perzskou ríšou.

Medieval II: Total War[upraviť | upraviť zdroj]

Medieval II: Total War vyšiel v roku 2006. Vďaka veľkej popularite, ktorú si získala hra Medieval: Total War, sa vývojári rozhodli opäť vrátiť k stredovekej Európe. Hra okrem vylepšenej grafiky a nových prvkov v kampani ponúkla aj populárne historické udalosti, napríklad vpád mongolských vojsk do Európy, objavenie Ameriky a prvé kontakty s civilizáciou Aztékov. Veľký úspech dosiahol aj neskorší datadisk Kingdoms, ktorý hru obohatil o štyri nové kampane z prostredia križiackych výprav, Nového sveta, Britských ostrovov a severnej Európy.

Empire: Total War[upraviť | upraviť zdroj]

Empire: Total War vyšiel v roku 2009 a predstavuje už piaty titul Total War série. Vydanie tejto hry predstavovalo veľký technologický pokrok v rámci série, pretože vývojári v nej použili nový herný engine, ktorý vôbec prvýkrát v histórii série umožnil hráčom priamo sa zúčastniť námorných bitiek. Novinkou bolo aj herné obdobie, lebo Empire: Total War sa posunul do obdobia novoveku a prebiehajúcej priemyselnej revolúcie. Množstvo chýb v hre, ktoré vývojári opravovali ešte niekoľko mesiacov po vydaní, veľa v praxi neodskúšaných noviniek a previazanosť so službou Steam sa však podpísali pod chladnými reakciami zo strany fanúšikov série.

Napoleon: Total War[upraviť | upraviť zdroj]

Napoleon: Total War vyšiel v roku 2010. Ide o plnohodnotné pokračovanie, no často je kvôli rovnakému hernému obdobiu považovaný za stand-alone datadisk k hre Empire: Total War. Samotná hra sa skladá z troch kampaní, ktoré hráča postupne prevedú ťaženiami Napoleona Bonaparteho v Egypte, Rusku a Európe.

Total War: Shogun 2[upraviť | upraviť zdroj]

Total War: Shogun 2 vyšiel celosvetovo 15. marca 2011. Na počesť 10. výročia série sa vývojári vracajú k jej koreňom a hru presúvajú opäť do obdobia feudálneho Japonska. Nejde však iba o remake pôvodnej hry, Shogun 2 ponúka aj veľa noviniek, napríklad námorné bitky, pozemné bitky o rozsahu až 14 000 vojakov či jednoduchý RPG systém u agentov. Autori u tohto titulu prvýkrát pristúpili aj k upravenému pomenovaniu hry, kde názov série posunuli na začiatok názvu hry, a nie na koniec, ako tomu bolo u všetkých predošlých titulov.

Total War: Rome II[upraviť | upraviť zdroj]

Total War: Rome II bol vydaný 3. septembra 2013. Séria sa s vydaním hry opäť vrátila k jednému z jej najpopulárnejších titulov, ktorý hráčom umožnil viesť starovekú Rímsku ríšu od jej skromných počiatkov až k vrcholu slávy. Okrem vylepšenej grafiky hra ponúka množstvo noviniek, napríklad kombinované námorno-pozemné bitky, vylepšenú ťahovú kampaň s množstvom historických medzníkov a vôbec prvýkrát v rámci série umožnuje hráčom zahrať si námorné bitky zasadené do obdobia staroveku.

Total War: Attila[upraviť | upraviť zdroj]

Total War: Attila je deviate pokračovanie série vydané 17. februára 2015. Oficiálne je označované za plnohodnotný titul, svojou nadväznosťou na predošlý diel však kopíruje vzťah medzi staršími Empire: Total War a Napoleon: Total War. Hra zachováva princípy série a sleduje dianie v Európe na sklonku antiky. Ako napovedá samotný názov, ústredným motívom je vpád Hunov do tohto európskeho priestoru.

Total War: Warhammer[upraviť | upraviť zdroj]

Total War: Warhammer je desiate pokračovanie série a zároveň prvý diel chystanej trilógie[1]. Titul je výnimočný tým, že prvýkrát v histórii série sa predlohou nestalo reálne historické obdobie, ale naopak je zasadený do fantasy sveta Warhammer. Hra vyšla 24. mája 2016.

Total War: Warhammer II[upraviť | upraviť zdroj]

Total War: Warhammer II je druhý diel pripravovanej Warhammer trilógie. Jeho vývoj bol oficiálne ohlásený v marci 2017 a v tom istom roku došlo i k samotnému vydaniu hry. Hra sa po predošlom dieli presunula na nové územia a priniesla kampane za nové rasy. S vopred ohlásenou aktualizáciou tiež bolo možné prepojiť svety oboch hier do jedného celku[2].

Total War Saga: Thrones of Britannia[upraviť | upraviť zdroj]

Total War Saga: Thrones of Britannia je prvou hrou v rámci ohlásenej minisérie Total War Saga, v ktorej sa jednotlivé hry majú namiesto celých historických období sústrediť na kratšie časové úseky, resp. konkrétne konflikty a udalosti svetových dejín[3]. Hra sa odohráva v období roku 878 počínajúc smrťou Ragnara Lodbroka a následnou inváziou Vikingov na Britské ostrovy. Hra bola vydaná 3. mája 2018.

Total War: Three Kingdoms[upraviť | upraviť zdroj]

Total War: Three Kingdoms je najnovší pripravovaný prírastok do série, ktorý ju po tretí raz vrátil na ázijský kontinent. Hra sa odohráva na sklonku 2. storočia v starovekej Číne počas vlády Dynastie Chan, ktorej zánik vyústil do tzv. obdobia Troch ríší. Po dvoch odkladoch hra nakoniec vyšla 23. mája 2019.

Total War Saga: Troy[upraviť | upraviť zdroj]

Total War Saga: Troy je druhým počinom Bulharskej pobočky Creative Assembly, tvorcov Total War Saga hier. Hra stavia na engine Warhammer II, ale zameriava sa na okolie Egejského mora počas doby bronzovej, čím sa stáva najstaršie zasadenou hrou v sérii. Hlavnou témou je Trójska vojna. Hra vyšla v roku 13. augusta 2020.

Total War: Warhammer III[upraviť | upraviť zdroj]

Total War: Warhammer III je tretím a zároveň finálnym dielom Warhammer trilógie v rámci Total War série. Jej vývoj bol oficiálne ohlásený 3. februára 2021, pričom autori okrem iného sľúbili zdvojnásobiť veľkosť jej kampaňovej mapy oproti predošlému dielu. Vydaná bola o rok neskôr, 17. februára 2022.

Total War: Pharaoh[upraviť | upraviť zdroj]

Total War: Pharaoh je ďalšm pokračovaním série, ktoré sa premiérovo zameria na prostredie starovekého Egypta v období tzv. Novej ríše. Hra bola oficiálne predstavená 23. mája 2023, jej vydanie sa očakáva v októbri toho istého roka. Titul na začiatok ponúkne 8 hrateľných frakcií rozdelených do troch kultúr - Egypťanov, Kanaáncov a Chetitov. Po dlhšej dobe tiež pôjde opäť o rýdzo historický titul bez fantasy prvkov, nebude spadať ani pod Saga minisériu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Total War: Warhammer the first title in a trilogy [online]. Eurogamer.net, 22.04.2015, [cit. 2015-10-03]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Total War: Warhammer 2 Announced, Offers A "New Style" Of Campaign [online]. GameSpot, 31.03.2017, [cit. 2017-04-03]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. A Total War Saga – Announce Blog [online]. Creative Assembly, 05.07.2017, [cit. 2017-07-05]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]