Víťazoslav Kubička

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Víťazoslav Kubička
slovenský hudobný skladateľ
Narodenie11. október 1953 (66 rokov)
Bratislava

Víťazoslav Kubička (* 11. október 1953, Bratislava) je slovenský hudobný skladateľ.

Život[upraviť | upraviť kód]

Vyštudoval kompozíciu u Juraja Pospíšila na Konzervatóriu v Bratislave a u Jána Cikkera na VŠMU (1975 – 1980), ako aj súkromne u Iľju Zeljenku.

V rokoch 1979 – 1991 pôsobil ako hudobný redaktor Slovenského rozhlasu v Bratislave, zároveň dramaturg Experimentálneho štúdia Slovenského rozhlasu a organizátor komorných koncertov súčasnej hudby (o. i. Štúdio mladých). Od 2002 pôsobil ako profesor kompozície na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Od 1. júna 2011 je v slobodnom povolaní.

Je autorom opier Evanjelium podľa Lukáša, Znovuzrodenie, Martin Luther, Kristov dotyk, Betlehem, Marína Havranová, Šavol, Genezis, Evanjelium podľa Jána, Jakub Kray, Pieseň piesní, Kráľovstvo lesa, Evanjelium podľa Marka, Maliar a pes. Skomponoval takmer dve stovky diel v oblasti komornej, zborovej a orchestrálnej hudby, piesne, árie, ako aj takmer šesťsto hudobných opusov pre rozhlas, televíziu, divadlo a film. Jeho diela zazneli na koncertoch v Japonsku, Nemecku, Švajčiarsku, Chorvátsku, Rakúsku, Taliansku, Česku a Austrálii. Vo svojich operách spolupracoval s orchestrom Slovenskej filharmónie Košice, ako aj s poprednými opernými sólistami Máriou Eliášovou, Petrom Cingeľom, Matúšom Tomkom a Katarínou Krčmárovou. V posledných rokoch sa stala výraznou interpretkou Kubičkových piesní Miriam Žiarna. Koncertnú pieseň Ave Maria uviedla v Krakove, Varšave a Paríži. V roku 2014 uviedla speváčka Nao Higano pieseň Ave Maria so sprievodom sláčikového orchestra v Tokiu.

Stálym dirigentom Kubičkových opier je Adrián Kokoš (dirigoval všetky opery okrem Evanjelia podľa Lukáša, dir. Marián Vach, a Genezis). Režisérom opier Marína Havranová, Šavol a Evanjelium podľa Jána bol Michal Babiak.

Ocenenia[upraviť | upraviť kód]

  • 9. miesto – UNESCO Paríž za kompozíciu Fantázia pre flautu a klavír (1979)
  • Cena Jána Levoslava Bellu – SHF (1994)
  • Cena Telemúza – za scénickú hudbu (Slovenská televízia 1996)

Nahrávky[upraviť | upraviť kód]

  • Musica Slovaca – Hudobný fond SF 0005 2131 (1992) Jesenná hudba op. 73; Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala – Bohdan Warchal (vn)
  • Elektroakustická hudba – Radio Bratislava CECM EM CD 001, 002 (1992)“…a plakal by aj kameň” op. 10
  • Hrad prepevný - opera o Martinovi Lutherovi (záznam opery premiérovo uvedenej v Kežmarku v televíznej úprave a réžii Fedora Bartku, vyrobila RTVS v roku 2017)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]