Vačica virgínska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vačica virgínska
Vačica virgínska
Vačica virgínska
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Didelphis virginiana
Kerr, 1792
Synonymá
Didelphis marsupialis virginiana
Didelphis virginianus
Virginia Opossum area.png
Rozšířenie
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Vačica virgínska (Didelphis virginiana) je veľmi prispôsobivá a v Severnej Amerike aktívne zväčšuje územie, na ktorom žije. Využíva výhody plynúce z osídlenia človekom, hniezdi v hromadách stavebného odpadu či v prístavbách, vyhľadáva odpadky. Je všežravá a medzi jej potravu patria vtačie vajíčka, ale i kvetiny, ovocie a zdochliny. Vačica virgínska je najväčší americký vačkovec. Je aktívna v noci a obvykle žije na zemi. K tomu dobre šplhá a pláva. Nie je síce striktne teritoriálna, ale mimo obdobia párenia sa vyhýba ostatným jedincom svojho druhu.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Samica môže mať až osemnásť mláďat v jednom vrhu, aj keď počet mliečnych bradaviek postačuje len pre trinásť. Mláďatá, ktoré prežijú, zostávajú prichytená na bradavkách 50 dní a vak opúšťajú za 70 dní.

Únik pred predátormi[upraviť | upraviť zdroj]

Pri vážnom ohrození vačica predstiera smrť, aby tím zmiatla predátorov. Dokáže ležať na boku až 6 hodín bez jediného náznaku pohybu. Ústa a oči sú otvorené a vačica nereaguje na akékoľvek podnety.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je sčasti alebo úplne založený na preklade článku Virginia Opossum z anglickej wikipedie. hmotnost 9-15kg dlzka tela 15-23 cm

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]