Vačica virgínska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vačica virgínska
Opossum 2.jpg
vačica virgínska
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Didelphis virginiana
Kerr, 1792
Synonymá
Didelphis marsupialis virginiana
Didelphis virginianus
Virginia Opossum area.png
Rozšírenie.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Vačica virgínska (Didelphis virginiana) je veľmi prispôsobivá a v Severnej Amerike aktívne zväčšuje územie, na ktorom žije. Využíva výhody plynúce z osídlenia človekom, hniezdi v hromadách stavebného odpadu či v prístavbách, vyhľadáva odpadky. Je všežravá a medzi jej potravu patria vtačie vajíčka, ale i kvetiny, ovocie a zdochliny. Vačica virgínska je najväčší americký vačkovec. Je aktívna v noci a obvykle žije na zemi. K tomu dobre šplhá a pláva. Nie je síce striktne teritoriálna, ale mimo obdobia párenia sa vyhýba ostatným jedincom svojho druhu.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Samica môže mať až osemnásť mláďat v jednom vrhu, aj keď počet mliečnych bradaviek postačuje len pre trinásť. Mláďatá, ktoré prežijú, zostávajú prichytená na bradavkách 50 dní a vak opúšťajú za 70 dní.

Únik pred predátormi[upraviť | upraviť zdroj]

Pri vážnom ohrození vačica predstiera smrť, aby tým zmiatla predátorov. Dokáže ležať na boku až 6 hodín bez jediného náznaku pohybu. Ústa a oči sú otvorené a vačica nereaguje na akékoľvek podnety.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pérez-Hernandez, R., Lew, D. & Solari, S. 2016. Didelphis virginiana. The IUCN Red List of Threatened Species 2016: e.T40502A22176259. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T40502A22176259.en. Prístup 21. február 2019.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Virginia Opossum na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]