Vačica virgínska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Opossum 2.jpg

Vačica virgínska (Didelphis virginiana) je veľmi prispôsobivá a v Severnej Amerike aktívne zväčšuje územie, na ktorom žije. Využíva výhody plynúce z osídlenia človekom, hniezdi v hromadách stavebného odpadu či v prístavbách, vyhľadáva odpadky. Je všežravá a medzi jej potravu patria vtačie vajíčka, ale i kvetiny, ovocie a zdochliny. Vačica virgínska je najväčší americký vačkovec. Je aktívna v noci a obvykle žije na zemi. K tomu dobre šplhá a pláva. Nie je síce striktne teritoriálna, ale mimo obdobia párenia sa vyhýba ostatným jedincom svojho druhu.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Samica môže mať až osemnásť mláďat v jednom vrhu, aj keď počet mliečnych bradaviek postačuje len pre trinásť. Mláďatá, ktoré prežijú, zostávajú prichytená na bradavkách 50 dní a vak opúšťajú za 70 dní.

Únik pred predátormi[upraviť | upraviť zdroj]

Pri vážnom ohrození vačica predstiera smrť, aby tím zmiatla predátorov. Dokáže ležať na boku až 6 hodín bez jediného náznaku pohybu. Ústa a oči sú otvorené a vačica nereaguje na akékoľvek podnety.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je sčasti alebo úplne založený na preklade článku Virginia Opossum z anglickej wikipedie. hmotnost 9-15kg dlzka tela 15-23 cm

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]