Preskočiť na obsah

Veľhad kráľovský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Veľhad kráľovský
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Boa constrictor
Linnaeus, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Veľhad kráľovský (Boa constrictor) je had z čeľade veľhadovitých. Ide o nejedovatý druh, žijúci v Strednej a Južnej Amerike. Pre svoju miernu povahu je obľúbený u chovateľov.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Charakteristickým znakom je trojuholníková hlava, ktorá je výrazne oddelená od silného tela. Sfarbenie veľhada kráľovského siaha od červenohnedej, cez oranžovú a žltú až po tmavohnedú s oranžovo-červeným chvostom. Od nosa až ku krku sa tiahne tmavý pruh. Na bruchu je had tmavo krémový až žltý. V zajatí dorastá do dĺžky 2,5 až 3 m.

Chov v zajatí[upraviť | upraviť zdroj]

Ideálnym prostredím je terárium s dennou teplotou od 22 °C na najchladnejšom mieste až po takmer 40 °C na výhrevnom kameni. V noci by mala teplota klesnúť asi o 3-8 °C, ale nikdy by nemala poklesnúť pod 20 °C. Pre dospelého jedinca s veľkosťou cca 2,8 metra je dostatočné terárium veľkosti 160 x 90 x 90 cm (DxŠxV) so silnejším konárom, na ktorý by sa had mohol zavesiť (z konára aj radi lovia), a bazénikom, z ktorého had pije, ale sa tam aj namočí (hady vo vode ležia aj niekoľko dní).

Ide o jeden z najčastejšie chovaných druhov na Slovensku. Vo voľnej prírode sa pária hlavne na jar, ale v teráriách sa už na jeseň. Keď sa mláďatá narodia, majú asi 40 cm. Samica je gravidná 120 až 200 dní, rodí 10 až 50 mláďat. Mláďatá sa do 14 dní života 1. krát zvlečú a začínajú loviť maličké myšky a holíčatá.

Potrava sa volí podľa veľkosti mláďat, z myšiek sa na bezsrsté potkany prechádza pri 1. mesiaci života mláďaťa. Na potravu nie sú nároční; sú veľmi žraví, a nezriedka sú obézni. Keď sú hady dospelé, dokážu zožrať kurčatá, holuby, myši, potkany, morčatá a králiky.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Vo voľnej prírode lovia cicavce, vtáctvo, ale aj iné plazy. Svoju korisť usmrtia zadusením. Obmotajú sa celým telom okolo koristi a silným stiskom ju zabijú. Potravu požierajú celú, od hlavy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]