Veselé panie z Windsoru

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Veselé panie z Windsoru[1] alebo Veselé panie windsorské (angl. The Merry Wives of Windsor alebo A Most pleasaunt and excellent conceited Comedie, of Syr John Falstaffe, and the merrie Wiues of Windsor) je komédia z pera anglického dramatika Williama Shakespearea. Je jednou z troch shakespearovských komédií, v ktorej vystupuje postava tučného rytiera Falstaffa.

Téma[upraviť | upraviť zdroj]

Sir John Falstaff, príživník, ktorý nemá dostatok peňazí, dvorí raz pani Fordovej, raz pani Pageovej s úmyslom dostať od nich peniaze ich bohatých manželov. Windsorské panie sú síce veselé, ale aj verné a preto si vymýšľajú kúsky, ako Falstaffa potrestať, aby ho odnaučili od nemorálnych ponúk.

Hlavná myšlienka[upraviť | upraviť zdroj]

Celý život je len bláznivý a rozmarný žart, a preto sa neoplatí brať ho príliš vážne.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Sir John Falstaff : je namyslený, sebaistý, márnivý a nie už najmladší šľachtic takmer bez majetku a s veľkým bruchom. Je presvedčený o svojej fyzickej príťažlivosti, ktorú sa snaží neúspešne využiť na získanie peňazí od miestnych vydatých žien.

Pani Pageová, pani Fordová: „Veselé panie z Windsoru“- prefíkané, verné, rázne, samostatné a múdre priateľky, ktoré sa bez akejkoľvek pomoci vysporiadajú s dotieravým „nápadníkom“.

Pán Page a pán Ford: žiarliví mešťania, ktorí sa dozvedia, že ich manželky podvádzajú a tak podstúpia aj nemožné, len aby našli a potrestali tajného milenca ich žien.

Anne Pageová: mladá žena, ktorej rodičia hľadajú snúbenca. Ona však miluje iba Fentona, ktorého jej rodičia neuznávajú

Fenton: slušný, romantický mladý šľachtic, ktorý sa spočiatku snaží obmäkčiť Anniných rodičov, ale napokon si ju, aj napriek ich zákazu, tajným úskokom zoberie za ženu.

Ďalšie postavy:

  • Slender; doktor Caius - ďalší nápadníci Anne Pageovej
  • Robert Shallow - sudca
  • Sir Ewans - waleský farár
  • Bardolph, Pistol, Nym, Robin- Falstaffovi služobníci
  • John, Robert- služobníci Johna Forda
  • Quickly- slúžka doktora Caiusa

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Sir Falstaff je márnotratný človek, ktorému chýbajú peniaze a tak vymyslí spôsob ako prísť k majetku - prepustí svojich sluhov Pistola a Nyma a tiež napíše rovnaké ľúbostné listy pani Fordovej aj pani Pageovej. Tie sa však proti Falstaffovi spiknú. Zatiaľ sa Pistol a Nym rozhodnú pomstiť a prezradia pánovi Fordovi a Pageovi ,že sir Falstaff zvádza ich manželky. Preto sa pán Ford rozhodne vydávať za bohatého mešťana Brooka a podplatí Falstaffa pod podmienkou, že ho bude informovať o všetkom, čo sa u Fordovcov stane. Pani Pageová a Fordová pozývajú Falstaffa k sebe domov, aby ho mohli potrestať za záletníctvo, ale ich manželia sa vždy objavia vďaka „Brookovým„ informáciám a hľadajú Falstaffa. Ich manželky však mešťanom prejdú cez rozum a Falstaffa prepašujú z domu v koši na bielizeň, či ako starú príbuznú, ale nikdy nie bez ujmy na zdraví. Po tejto príučke však pani Pageová a Fordová oboznamujú manželov so svojím plánom, a dohodnú sa na konečnom stretnutí, ktoré vyvrcholí úplnym ponížením a napravením sira Falstaffa. Práve počas tohoto stretnutia sa má Anne Pageová vydať- podľa matky za doktora Caiusa a podľa otca za mladého Slendera, ktorí sa o ňu už dlho uchádzajú. Nevyberie si však ani jedného, ale tajne sa zosobáši so sirom Feltonom. Obaja jej rodičia sa so svadbou nakoniec zmieria a komédia sa končí ponaučením, že ten, kto koná nečestne a myslí iba na seba, musí očakávať následky.

Obdobie a prostredie[upraviť | upraviť zdroj]

Shakespearova doba (15.- 16. storočie). Dej sa odohráva v meštianskej časti Windsoru, kde každý každého pozná.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Veselé panie z Windsoru. In: KNĚZEK, Libor, ed. Encyklopédia literárnych diel. 1. vyd. Bratislava : Obzor, 1989. 864 s. (Encyklopédie Vydavateľstva Obzor.) ISBN 80-215-0010-7. S. 709 – 710.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]