Julius Caesar (Shakespeare)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Julius Caesar (celý anglický názov The Tragedy of Julius Cæsar) je historická divadelná hratragédia z prostredia starovekého Ríma. Jej autorom je anglický alžbetínsky dramatik William Shakespeare. Vznik hry sa datuje približne do roku 1599. Hra zobrazuje sprisahanie proti rímskemu politikovi Juliovi Caesarovi a jeho následnú vraždu.

Vznik a prvé uvedenie[upraviť | upraviť zdroj]

Predpokladá sa, že Julius Caesar vznikol okolo roku 1599. Túto teóriu podporujú tri odkazy na Shakespearov text v dielach jeho súčasníkov:

  1. Hra Bena Johnsona Every Man Out of His Humour (uvedená 1599, publikovaná 1600) parafrázuje text „O judgment, thou art fled to brutish beasts“ (III/2) ako „reason long since is fled to animals“ (III/1) a v piatom dejstve Johnsonovej hry sa tiež nachádza veta „Et tu, Brute?“ („Aj ty, Brutus?“).
  2. V hre neznámeho autora The Wisdom of Dr. Dodipoll (publikovaná 1600) sa nachádza ďalšia parafráza: „Then reason's fled to animals, I see.“
  3. Pasáž v poéme Johna Weevera Mirror of Martyrs (publikovaná 1601) jasne odkazuje na prehovory Bruta a Marca Antonia v Shakespearovej hre. Weever taktiež uvádza, že dielo napísal dva roky pred jeho publikovaním, čo je (pravdepodobne) v roku 1599.

Inšpiráciou pre Shakespeara sa stal anglický preklad Plutarchových diel Život Bruta a Život Julia Caesara. Shakespeare sa však v niektorých veciach odkláňa od historických faktov z Plutarchových diel, a to najmä v snahe o zjednodušenie inscenovania a taktiež pre lepší dramatický efekt. Niektoré z rozdielov:

  1. Ceasarovo víťazstvo sa v Shakespearovej hre udialo v deň luperkálií, i keď v skutočnosti sa stalo približne o šesť mesiacov skôr.
  2. Pre väčší dramatický efekt, Caesarova vražda sa stane na Kapitole a nie v dome „Curia Pomperiana“.
  3. Udalosti Caesarovej smrti, pohrebu a príchod Octaviana sa v hre odohrajú v jeden deň. V skutočnosti Ceasara zavraždili 15. marca („Marcové ídy“), jeho posledná vôla bola zverejnená 18. marca a pohreb sa uskutočnil až o dva dni neskôr, 20. marca. A Octavianus v skutočnosti dorazil až v máji.
  4. V snahe vyhnúť sa uvedeniu tretieho miesta do deja hry, stretnutie triumvirov sa uskutoční v Ríme a nie v Bologni.
  5. V Shakespearovej hre, sú posledné Ceasarove slová Et tu, Brute? Then fall, Caesar!“ (Aj ty, Brutus? Potom padni, Ceasar!). Plutarchos tvrdí, že Ceasar nevyriekol nič a iba si tvár zakryl časťou svojej tógy. Suetonius jeho posledné slová zaznamenáva ako „καί σύ τέκνον“ (Aj ty, dieťa?").

Hra bola prvýkrát uvedená na javisku divadla Globe Theatre v roku 1599. Julius Caesar bol prvýkrát publikovaný v Prvom Fóliu v roku 1623, pričom toto vydanie je považované za jedinú autoritu pre hru.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]