Villers-Cotterêts (obec)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Villers-Cotterêts
obec
Radnica
Erb
Štát Francúzsko Francúzsko
Región Pikardia
Departement Aisne
Obvod Soissons
Kantón Villers-Cotterêts
Rieka L'Ourcq, L'Automne
Súradnice 49°15′11″S 3°5′25″V / 49,25306°S 3,09028°V / 49.25306; 3.09028
Najvyšší bod
 - výška 226 m n. m.
Najnižší bod
 - výška 65 m n. m.
Rozloha 41,71 km² (4 171 ha)
Obyvateľstvo 10 242
Hustota 245,55 obyv./km²
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 02600
INSEE 02810
Poloha obce Villers-Cotterêts
Poloha obce Villers-Cotterêts
Mapa obce Villers-Cotterêts
Mapa obce Villers-Cotterêts
Wikimedia Commons: Villers-Cotterêts
Webová stránka: mairie-villerscotterets.fr
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Villers-Cotterêts je francúzska obec, ktorá sa nachádza v departemente Aisne, v regióne Pikardia.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Villers-Cotterêts má rozlohu 41,71 km². Najvyšší bod je položený 226 m n. m. a najnižší bod 65 m n. m.[1].

Geografická situácia[upraviť | upraviť zdroj]

Nad mestom Villers-Cotterêts dominuje na východe les Retz (les). Vzdialenosť od Paríža je 80 km na severovýchod po ceste RN2 smerom na Laon. Pôvod názvu Villers-Cotterêts sa odvodzuje zo staršieho pomenovania „villa sur la côte de Retz“. Mestom pretekajú dve rieky Ourcq a Automne.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V mieste terajšieho mesta bolo sídlo keltského kmeňa „Sylvanectes“.
V roku 632 tu vzniklo sídlo kráľa Dagoberta. V 9. storočí zámok obývali lúpeživí rytieri. Bol to tzv. malmaison – zlé bývanie. V roku 1165 zámok prebudoval Filip Alsaský, gróf de Flandre.
V roku 1214 sa rod Valois spojil s korunou a zámok sa stal kráľovským majetkom.

V roku 1284 kráľ adoptoval za svojho bratancovho mladšieho syna Charlesa, ktorý dostal titul Comte de Valois. Táto vetva v 13. storočí zámok prebudovala a urobila z neho luxusné sídlo. Storočná vojna zámok Valois a kaštieľ de Villers-Cotterêts spustošila a vyprázdnila.

V 1498 po nástupe na trón Ľudovít XII. dal zámok Valois bratancovi Františkovi Angoulémskemu. Keď dospel, v roku 1506 prvýkrát poľoval s kráľom vo Villers-Cotterêts.
Keď nastúpil na trón ako František I. v roku 1515, snažil sa znovu vybudovať vojvodstvo Valois, ktoré stratilo svoju bývalú krásu. Kráľ mal rád poľovačky a kronikár píše, že Françoys s’estudia pour le plaisir de la Chasse à faire recoustrer, rebastir et accommoder le Château de Villers-Cotterêts » (Bergeron – Le Valois Royal).
Od 1530 do 1535] boli vykonané práce na prebudovaní zámku. Populácia obce sa zväčšila a mesto zažilo rozmach. Slúžilo aj ako útočisko pre obyvateľstvo počas Storočnej vojny. Časté pobyty kráľa vyvolali väčšiu obchodnú činnosť.
V roku 1535 prestavbu zámku dokončili. V zámku sa začal spoločenský život, pozývali sa umelci, napríklad Rabelais či Clément Marot.
V auguste 1539 František I. na zámku podpísal nariadenie, ktoré sa stalo slávnym pod menom „ordonnance de Villers-Cotterêts“. Bolo to nariadenie pre políciu a justíciu, ktoré malo 192 článkov. Články 50 a 54 nariaďovali sudcom registrovať krsty a úmrtia, čo možno považovať za prvopočiatok občianskeho zákonníka.
Najznámejšie sú však nariadenia č. 110 a 111, ktoré stanovili povinnosť vykonávať úradné akty notárov vo francúzštine a nie viac v latinčine.

Henri II. prevzal následníctvo v roku 1547 a nariadil dôležité opravy na zámku Philibertovi Delormovi. Boli postavené oranžéria a amfiteáter. Usporadúvali sa skvelé slávnosti, napríklad inaugurácia kráľa. Metresa Henriho II., Diane de Poitiers, tu udržiavala malú skupinu dvorných dám. Život na zámku v tejto dobe dal vzniknúť ustálenému slovnému spojeniu „s’amuser comme à Villers-Cotterêts“ (zabávať sa ako na zámku Villers-Cotterêts).
Králi a princovia Francúzska často cestovali do Villers-Cotterêts, ale zámok Valois zle udržiavaný a nakoniec opäť opustený bol vylúpený v 1636 počas Vojny nespokojných.

V roku 1661 Ľudovít XIV. daroval vojvodstvo Valois ako apanáž svojmu jedinému bratovi Filipovi I., vojvodovi orleánskemu. Odvtedy mesto znova ožilo. Veľké opravy na zámku a obnovený park pod vedením kráľovského architekta Le Nôtra obnovili hospodárstvo mesta. Bola vytvorená charita, nemocnica, kolégium.

Po roku 1789 Orleánski stratili majetkové práva na zámok a štát ho používal ako záchytné zariadenie pre tulákov, bezdomovcov a starých ľudí.

V 20. storočí bol prerobený na penzión pre dôchodcov s cca 1800 miestami. Bol veľmi vyhľadávaný, pretože poskytoval dobré služby.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Villers-Cotterêts má 10 242 obyvateľov (2009)[2].

Graf vývoja obyvateľstva:

Zdroje: INSEE[3]

Osobnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Répertoire Géographique des Communes [online]. Institut national de l'information géographique et forestière (IGN), [cit. 2012-03-23]. Dostupné online. Archivované 2011-05-02 z originálu. (po francúzsky)
  2. Populations légales 2009 [online] Institut national de la statistique et des études économiques (Insee). Dostupné online. (po francúzsky)
  3. Résultat du recensement de la population 2008 [online] Institut national de la statistique et des études économiques (Insee). Dostupné online. (po francúzsky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]