Vladimír Bárta (1939)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vladimír Bárta
slovenský fotograf, publicista, spisovateľ, vydavateľ
Narodenie20. marec 1939 (83 rokov)
Banská Štiavnica, Slovensko

Vladimír Bárta (* 20. marec 1939, Banská Štiavnica) je slovensky publicista, krajinársky fotograf, spisovateľ literatúry faktu, autor mnohých reprezentačných obrazových kníh o Slovensku. Jeho syn Vladimír je fotograf a publicista.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Rodák z Banskej Štiavnice, absolvoval Strednú priemyselnú školu chemickú v Banskej Štiavnici, Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre s doplnkovým štúdiom pedagogiky a žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1963 žije a tvorí v Banskej Bystrici.

Pracoval na Katedre prírodného prostredia, na Lesníckej fakulte vo Zvolene (1963 – 1968), v Laboratóriu pôdohospodárstva v Banskej Bystrici, (1968 – 1971), v Československom rozhlase, štúdio Banská Bystrica (1971 – 1988), v redakcii Svet práce Praha (1988 – 1989) a od roku 1990 pôsobil ako voľný tvorca, fotograf, publicista a editor.

Roku 1993 vytvoril a vlastným nákladom vydal prvú knihu o novo vzniknutom štáte v dvoch jazykových mutáciách Slovensko – Slovakia a Slovensko – Slowakei, bola vyše roku jedinou publikáciou reprezentujúcou Slovensko. V ďalších rokoch so svojim synom Vladimírom vytvoril 128 obrazových a obrazovo-textových kníh o Slovensku, o slovenských mestách, hradoch, horách, národných parkoch a kultúrnych pamiatkach. Knihy Vladimíra Bártu ani raz nechýbali v národných stánkoch Slovenskej republiky na najvýznamnejších medzinárodných knižných výstavách a veľtrhoch v Európe v Budapešti, Prahe, Varšave, Londýne, Paríži a Frankfurte nad Mohanom.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ako sme tu žili (2010), AB ART press, Banská Štiavnica

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]