Vojny kostí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rivalovia „vojny o kosti“ Othniel Charles Marsh a Edward Drinker Cope

Vojny kostí (ang: Bone Wars) je neformálne označenie profesného súperenia medzi dvoma veľkými americkými paleontológmi druhej polovici 19. storočia, Edwarda Copa a Othniela Marsha, ktorých rivalita výrazne napomohla k rozšíreniu obzorov verejnosti o pravekých organizmoch, hlavne nelietavých dinosaurov.

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Konflikt sa odohrával zhruba v rokoch 1865 – 1895 v profesnej (vysielanie znepriatelených paleontologických tímov do terénu, snaha opísať viac zaujímavých druhov), ale aj vo verejnej a osobnej rovine. Copovi a Marshovi zberatelia objavili väčšinu nových nálezísk dinosaurích fosílií v Montane ,Colorade a Wyomingu. Vo velikánskych debnách zasielali náklady obrovských kostí. Každý tím svoje nálezy tajil a vzájomne sa predbiehali v počte nájdených a opísaných druhov dinosaurov. Občas sa stalo, že obaja opísali rovnaké zviera, každý pod iným menom. Vzájomná nevraživosť medzi oboma vedcami sa stala legendárnou a v poslednom desaťročí 19. storočia bavila aj laických čitateľov amerických novín. Dnes sú obaja veľkí vedci v povedomí verejnosti práve ako súperi, ktorých „vojna o kosti“ (vo význame fosílií pravekých zvierat) priviedla až na pokraj finančných a fyzických možností.

Výsledok[upraviť | upraviť zdroj]

Vďaka skupinám profesionálnych zberateľov kostí, ktorých platili Cope a Marsh sa našlo a opísalo 142 nových druhov dinosaurov a veľa ďalších pravekých tvorov zo severoamerického kontinentu (okrem iného aj populárne rody ako Allosaurus, Apatosaurus (Brontosaurus), Camarasaurus, Camptosaurus, Ceratosaurus, Coelophysis, Diplodocus, Stegosaurus, Triceratops ap.).

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Mareš, J.: Záhada dinosaurů, Svoboda-Libertas, Praha 1993
  • BENTON Michael: DINOSAURY malá kniha, 2000

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Válka o kosti na českej Wikipédii.